Jesteś w: Motyw rodziny

Motyw rodziny

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Motyw rodziny - przykład wstępu


A. Przedstaw różne wizerunki rodzin w literaturze. Odwołaj się do celowo wybranych utworów.

Przykład wstępu:

Motyw rodziny odnajdujemy w utworach pisarzy wszystkich epok literackich, może właśnie, dlatego, że rodzina stanowiła i stanowi podstawową komórkę, na której opiera się całe społeczeństwo. Literatura przedstawia rodzinę, by pokazać dzieje jej członków, by rozważyć przy tym kwestie dotyczące człowieka jego potrzeb. Dokonuje również weryfikacji wartości rodziny ukazuje jej walory, bądź ośmiesza jej schemat. Stąd pełno w literaturze przedstawień realistycznych, lecz są także deformacje, odkształcenia i parodie.

B. Konflikty rodzinne w literaturze. Przedstaw, odwołując się do wybranych utworów z różnych epok.

Przykład wstępu:

Każdy z nas jest inni. Różnimy się potrzebami, światopoglądem, przyzwyczajeniami czy charakterem. Chociaż w rodzinie poszczególnych jej członków łączą bliskie więzy i są oni nieraz bardzo podobni do siebie, to jednak właśnie ta bliskość, fakt życia na co dzień pod jednym dachem jest przyczyną wielu konfliktów. Najczęściej w literaturze spotykamy się z konfliktem pokoleń, który rodzi się w momencie, gdy każda ze stron ma własne ideały czy przekonania i nie chce ani ustąpić stronie drugiej lub dojść z nią do kompromisu oraz sporami małżeńskimi Młodzi ludzie chcą żyć po swojemu, inaczej niż starsze pokolenie, nowocześniej, lepiej. Buntują się przeciwko narzuconym im poglądom, często bardzo konserwatywnym. Wpływ na pojawienie się konfliktów ma także zmieniająca się obyczajowość, aktualna moda, rozwój postępu czy sytuacja polityczna kraju. Dramaty małżeńskie z kolei wywołują różnorodne wydarzenia. Dla jednych jest to niewierność ukochanej osoby, dla innych może to być brak zrozumienia, życie w kłamstwie. Często na drodze do rodzinnej idylli stają pieniądze. Dramat poprzez swoją szczególną formę i dialogowość stanowi od wieków niewyczerpany sposób na ukazanie rodzinnych konfliktów.

Motyw rodziny - propozycje tematów wypracowań


Temat rodziny można potraktować wieloaspektowo. Przy jego uściśleniu należy zastanowić się nad jedną z możliwych form jego realizacji. Tematy mogą zostać sformułowane bardzo ogólnikowo:

• Motyw rodziny w literaturze. Omów różne modele relacji rodzinnych na wybranych przykładach z literatury polskiej i światowej.
• Rodzina w literaturze różnych epok.
• Przedstaw różne wizerunki rodzin w literaturze. Odwołaj się do celowo wybranych utworów.

Powyższe propozycje pozwalają na dowolny dobór lektur pod kątem określonego problemu prezentacji. Mogą być wykorzystane przez uczniów, którzy nie do końca pewnie czują się na lekcjach języka polskiego, ponieważ pozwalają na wybór podstawowych, najbardziej znanych lektur. Należy pamiętać, że odwołanie się do zbyt wielu źródeł, bez ich pogłębionej analizy, może uczynić pracę płytką. Lepiej, określając problem, skupić się na jakimś aspekcie tematu. Innym sposobem ujęcia motywu rodziny jest ukazanie jego oblicza w literaturze oraz innych tekstach kultury. Poniższe tematy należą do drugiej grupy, zakładającej związek literatury z innymi dziedzinami sztuki:

• Patrzeć na świat przez pryzmat rodziny. Omów motyw rodziny na podstawie znanej ci literatury i innych tekstów kultury.
• Porównanie różnych wizerunków życia rodzinnego w literaturze i sztuce.
• Obraz rodziny w literaturze i sztuce. Omów na wybranych przykładach.

W tak sformułowanych tematach trzeba oprócz przykładów książkowych odnaleźć i zaprezentować motywy taneczne występujące w sztukach plastycznych (malarstwo, rzeźba, plakat, itp.), filmie czy muzyce. Kolejnym popularnym nawiązaniem do omawianego tematu jest możliwość ukazania funkcji rodziny w tekstach kultury. Temat można sformułować następująco:

• Funkcje motywu rodziny w literaturze dwóch wybranych epok. Przedstaw odwołując się do wybranych utworów.

Pośród innych ujęć tematów spotkać można:

• Zaprezentuj relacje między rodzicami i dziećmi na wybranych przykładach z literatury powszechnej.
• Konflikty rodzinne w literaturze. Przedstaw, odwołując się do wybranych utworów z różnych epok.

We wszystkich wymienionych tematach prezentacji uwagę zwrócić należy na to, co sugeruje jego sformułowanie. Może pojawić się wymóg sięgnięcia do różnych lub wybranych epok, do określonego czasu historycznego:

• Różne ujęcia motywu rodziny w wybranych utworach XIX i XX w.
• Obraz renesansowej i współczesnej rodziny. Porównaj odwołując się do wybranej literatury.

Określenie problemu – teza

Po wyborze tematu i przejrzeniu dostępnej literatury podmiotowej i przedmiotowej najważniejsze będzie określenie problemu. Odpowiednia forma znacząco wpłynie na realizację wybranego tematu. Trzeba pamiętać, by teza znalazła swoje odzwierciedlenie w zakończeniu.

Najpopularniejsze, ale przez to mało konkretne są ogólnikowe ujęcia problemu. Pozwalają one na szerokie wykorzystanie literatury, jednak poprzez brak określonych celów mogą sprawić, że praca będzie sztampowa i „przegadana”:

• W literaturze na przestrzeni wieków odnajdujemy różne wizerunki rodzin.
• Literatura dostarcza nam różnorodne modele rodzin.
• Motyw rodziny jest powszechnie prezentowany w literaturze różnych epok.
• Rodzina jako podstawowa komórka w społeczeństwie zawsze leżała w strefie żywych zainteresowań artystów.

Przy wykorzystaniu motywu rodziny można skupić się na poszczególnych relacjach między jej członkami:
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -