Jesteś w: 2l.pl -> Kamizelka

Kamizelka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Kamizelka” - streszczenie

Narrator noweli przyznaje, że od dawnych czasów zajmował się zbieraniem różnych przedmiotów. Pewnego razu znalazł kamizelkę, która jednak była wielokrotnie przerabiana i zniszczona. Stwierdził, że chętnie by się jej pozbył. Kamizelka należała niegdyś do jego sąsiada, którego obserwował niegdyś przez okno. Mężczyzna mieszka... wiecejPlan wydarzeń „Kamizelki”

1. Informacja narratora o kolekcji przedmiotów.
2. Opis kamizelki.
3. Historia małżeństwa – sąsiadów narratora.
4. Nabycie kamizelki od żydowskiego handlarza.
5. Pracowite i skromne życie małżeństwa.

6. Pierwsze objawy choroby.
7. Wizyta lekarza.
8. Zmiany w codziennej egzystencji m... wiecejGeneza „Kamizelki”

Bolesław Prus swoją twórczość rozpoczął od nowelistyki. Małe formy prozatorskie tworzył przez całe życie, chociaż szczególny ich rozwój przypada niewątpliwie na lata 70. oraz 80. XIX wieku. Pierwszy tom opowiadań i nowel został wydany w 1881 r., autor spośród pięćdziesięciu napisanych już utworów wybrał i opublikował jedy... wiecejBolesław Prus – notatka szkolna

Bolesław Prus to pseudonim artystyczny Aleksandra Głowackiego. Urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie na Lubelszczyźnie. Jego ojciec Antoni pracował jako ekonom i oficjalista, matka – Apolonia z Trębińskich zmarła na gruźlicę, gdy Aleksander miał dwa i pół roku, niedługo później stracił ojca. Wychowywał si... wiecejProblematyka „Kamizelki”

Głównym tematem noweli „Kamizelka” Prusa jest kilkumiesięczne życie młodej małżeńskiej pracy, sąsiadów narratora, który obserwował ich z okien swej kamienicy. Mimo że młodzi ciężko pracowali – on jako urzędnik, a ona udzielając lekcji, nie zarabiali dużo. Jednak dla nich liczyło się łączące ich uczucie. Tr... wiecejCharakterystyka bohaterów „Kamizelki”

Narrator - mieszka w jednej z warszawskich kamienic, nazywa siebie kolekcjonerem niezwykłych przedmiotów – jednym z nich jest kamizelka. Z okien obserwuje życie małżeństwa i ich losy. Posiada wnikliwą zdolność obserwacji. Stara kamizelka wywołuje w nim smutne wspomnienia, jednak jak wspomina są chwile, kiedy człowiek lubi ... wiecejKompozycja „Kamizelki”

Nowela Prusa „Kamizelka” ma budowę ramową – spaja ją przewodni motyw kamizelki, który pojawia się w kilkunastu fragmentach utworu. Rozgrywa się on na dwóch płaszczyznach – pierwszą stanowi opowieść narratora o swej pasji zbieracza i jej celu, a także o tym jak wszedł w posiadanie kamizelki. Druga dotyczy już t... wiecejNarracja „Kamizelki”

„Kamizelka” ze względu na założenie autora ma złożoną narrację. W noweli występuje narrator pierwszoosobowy. Mówi o sobie, iż zbiera wspomnienia, przedmioty z nimi związane. Jednym z takich przedmiotów jest kamizelka. Opisując ją narrator zwraca się bezpośrednio do czytelnika: „Patrząc na to od razu domyś... wiecej„Kamizelka” jako nowela

„Kamizelka” należy do typowych, wzorcowych pozytywistycznych nowel. Powstała w okresie największego rozwoju polskiej nowelistyki i spełnia wszelkie wymogi formalne gatunku, dlatego można ją zaliczyć do nowel właściwych.

Utwór Prusa jest krótkim utworem należącym do epiki, zalicza się do prozy. Ma zwar... wiecejPrzesłanie noweli „Kamizelka”

Głównym przesłaniem noweli „Kamizelka” jest ukazanie siły prawdziwej miłości. Młoda para chociaż ciężko pracowała potrafiła cieszyć się życiem. Pan i pani każdą wolną chwile spędzali wspólnie, lubili długie niedzielne spacery. Ich miłości nie zburzyła nawet śmiertelna choroba męża – gruźlica.
wiecejCzas i miejsce akcji noweli „Kamizelka”

W noweli „Kamizelka” mamy dokładnie zakreślony czas akcji – od kwietnia, kiedy pan i pani wprowadzają się do nowego mieszkania, do początku listopada, kiedy wdowa opuszcza lokum. W międzyczasie dowiadujemy się, że w lipcu młodych opuściła służąca, a także że wówczas rozchorował się mężczyzna. Czas, w którym ... wiecejZnaczenie tytułu „Kamizelka”

Tytuł „Kamizelka” określa główny element wokół którego rozgrywać się będzie akcja utworu (zgodnie z zasadą „sokoła”). Kamizelka to przede wszystkim część garderoby, która nosił codziennie bohater. Jednak podczas choroby nabrała ona symbolicznego znaczenia – jej rozmiar pokazywał na postęp choroby, ... wiecejKamizelka i jej znaczenie w noweli Prusa

Głównym symbolem w utworze jest kamizelka. Jej opis znajdziemy już na początku utworu: „Przód spłowiały, a tył przetarty. Dużo plam, brak guzików, na brzegu dziurka, wypalona zapewne papierosem. Ale najciekawsze w niej są ściągacze. Ten, na którym znajduje się sprzączka, jest skrócony i przyszyty do kamizelki wcale nie po kr... wiecejCzy wolno kłamać w dobrej wierze? Odpowiedz, odwołując się do noweli Prusa „Kamizelka”

„Kamizelka” to utwór Bolesława Prusa pokazujący przede wszystkim wielką miłość młodej małżeńskiej pary, która trwa mimo wszelkich przeciwności losu. O dwojgu ludzi opowiada ich sąsiad z naprzeciwka, który jest narratorem noweli. Po wprowadzeniu się do nowego domu małżonkowie ciężko pracowali – ona jako urzędn... wiecejCzy miłość może usprawiedliwić kłamstwo („Kamizelka” Prusa)

„Pan - co dzień posuwał sprzączkę, ażeby uspokoić żonę, a pani co dzień - skracała pasek, aby mężowi dodać otuchy…” - pozwolę sobie to „drobne oszustwo” przedstawić w innym świetle. Bohaterowie bardzo się kochali. Z chorobą próbowali sobie radzić w ten sposób, że jej nie nazywali, nie rozmawiali ... wiecejIronia i sarkazm w „Kamizelce” Prusa

Nowela „Kamizelka” jest relacją narratora, który przez swoje okno obserwuje życie ubogiego mieszczańskiego małżeństwa. Para, mimo iż ciężko pracuje (on jest najemnym urzędnikiem, ona daje lekcje i szyje) żyje bardzo skromnie. Łączy ich jednak silne uczucie, które pozwala dzielnie znosić wszelkie przeciwności.
wiecej„Któż może powiedzieć czy za tymi chmurami nie ma słońca?” - pytanie uczyń mottem do odczytania „Kamizelki” Bolesława Prusa

Nowela Prusa „Kamizelka” jest opowiadaniem narratora-obserwatora o sytuacji małżeństwa zamieszkującego pokój naprzeciw jego okien. Mąż pracuje jako urzędnik, zaś żona udziela lekcji, a wieczorami szyje. Mimo iż ciężko pracują ich sytuacja materialna jest zła. Ratuje ich wspólna miłość, zaufanie i szacunek. Akcja rozg... wiecejMotyw małżeństwa w „Kamizelce” Prusa

„Kamizelka” to wzruszająca opowieść o bezwarunkowym uczuciu ludzi cichych, skromnych i ubogich, o małżeństwie doskonałym, o miłości tak wielkiej, która doprowadza do tego, że dwoje bliskich sobie ludzi stara się za wszelką cenę oszczędzić sobie wzajemnego cierpienia, dopuszczając się nawet kłamstwa.

Ca... wiecej„Kamizelka” jako nowela o miłości

„Kamizelka” Bolesława Prusa to doskonała opowieść o miłości, cierpliwości i wytrwałości dwojga kochających się ludzi, urzędnika i jego żony. Tytułowa kamizelka staje się w ich życiu czymś ogromnie ważnym, symbolem bezgranicznej miłości. O losach małżeństwa dowiadujemy się od narratora mieszkającego naprzeciwko ... wiecejMotyw śniegu w noweli „Kamizelka”

Oprócz symbolicznej kamizelki w utworze pojawia się motyw śniegu. Pozwala on na pełne i niedosłowne odczytanie przesłania utworu Prusa. Sprawia, że historia narratora oraz historia małżeństwa nabierają uniwersalnego charakteru.

Wspomnienie o śniegu pojawia się w utworze kilkukrotnie, jednak w sposób przemyślany i celowy... wiecej„Kamizelka” – najważniejsze cytaty

Narrator o swym życiu:
„Człowiek miewa w życiu takie chwile, że lubi otaczać się przedmiotami, które przypominają smutek”.

Opis kamizelki:
„Przód spłowiały, a tył przetarty. Dużo plam, brak guzików, na brzegu dziurka, wypalona zapewne papierosem. Ale najciekawsze w niej są śc... wiecej„Kamizelka” – bibliografia

1. Budrewicz T., „Kamizelka” – obserwatorium społecznych faktów, „Ruch Literacki”, z. 5, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, Kraków 1993, s. 604.
2. Jedliczko – Malik M., Tajemnice „Kamizelki”, „Polonistyka”, nr 9, 2004, s. 18-20.
3. Milewska A., Nowele i opowiadania Boles... wiecej