Jesteś w: Motyw matki

Motyw matki

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


• Tadeusz Borowski „Kolęda złej” – podmiot liryczny wymaga od matki surowego traktowania syna, aby nie dawała mu miłości i czułości. Następuje odwrócenie rzeczywistości. Twarde wychowanie ma przygotować do wojny, ma to go zahartować i skierować na odpowiedni tor myślenia, żeby nie zasmakował w życiu, bo to mogłoby go zgubić.

• Czesław Miłosz, „Ballada” - matka przedstawiona w utworze opłakuje swego syna oraz fakt, iż jest jedyną osobą, która jeszcze o nim pamięta. Ból matki wynika nie tylko z faktu jego tragicznej śmierci syna, ale także faktu zapomnienia o nim, zaprzepaszczeniu idei, w imię której zginął. Jej ból nie jest jednak już tak rozpaczliwy - rozmawia z synem kilka lat po wojnie, nabrała dystansu do świata. Siedząc pod drzewem przy cmentarzu je jajko, obserwuje otaczający świat. Jej życie trwa tak jak tętni życie miasta, mimo, że syn nie żyje.

• Tadeusz Różewicz, „Matka powieszonych” - matka po stracie syna nie ma już chęci do życia, jest bliska szaleństwu. Sytuacja rodzicielki jest beznadziejna, gdyż nie może mieć już dziecka. Otoczenie jest dla niej nieprzychylne. Obojętność środowiska sprawia, iż matka czuje się strasznie samotna. Mamy tu do czynienia z kobietą świadomą swojej tragedii.

• Tadeusz Różewicz, „Matka odchodzi” – tomik poetycki jest szkicem wspomnieniowym, ukazującym relację między synem a matką. Składa się z przemyśleń, wierszy autora dotyczących jego matki Stefanii. Opisuje jej pobyt w szpitalu i śmierć na chorobę nowotworową.

• Sławomir Mrożek, „Tango” - Eleonora to matka Artura, która synowi nie przekazała jednak żadnych zasad moralnych, cały swój światopogląd ukształtował sam. Eleonora to kobieta, która świadomie łamała wszystkie tradycje, stworzyła wokół siebie świat, który pozbawiony jest całkowicie zasad. Arturowi to nie odpowiada, chciałby on żyć w rodzinie tradycyjnej, gdzie wszystko odbywa się zgodnie z wyznaczonymi kiedyś schematami. Relacje między członkami rodziny Stomilów są mocno zaburzone, a role jakby odwrócone – Artur walczy z antytradycjonalizmem starszych, kiedy zawsze pełni buntu wobec tradycji byli ludzie młodzi. Syn nie ma w matce oparcia, którego potrzebuje.

• Jan Twarowski, „Matka dla wszystkich” - podmiotem lirycznym utworu jest Matka Boża, która zwraca się do adresata zbiorowego. Obok świętego Piotra pilnującego bramy, świętego Mikołaja, który „klei anioła na gwiazdkę”, Agnieszki, orzącego Izydora, świętego Rocha opiekującego się zwierzętami, Matka Boża wykonuje swoje codzienne obowiązki. Nie jest związana emocjonalnie tylko ze swoim Boskim Synem, ale także czuje się odpowiedzialna za każdego człowieka. Nie może oddać się jednemu zajęciu, musi „mieć czas na wszystko i dla wszystkich”. Naturalność Maryi i zaakcentowane ludzkie oblicze (desakralizacja), sprawiają, że zmniejsza się dystans pomiędzy tym, co w niebie i tym, co na ziemi.

Motyw matki w filmie


„Kochankowie mojej mamy”, reż. Radosław Piwowarski - wzruszający film o matce i synu, którzy pomimo problemów alkoholowych i finansowych starają się iść przez życie. Matka szuka wsparcia u swoich kochanków choć jej największą miłością jest jej syn, dla którego jest w stanie zrobić wszystko.

„Matka królów”, reż. Janusz Zaorski - dramatyczna historia robotniczej rodziny Królów, obejmująca czasy przedwojenne poprzez okupację hitlerowską aż po okres stalinowski. Łucja Król po śmierci męża samotnie wychowuje swoich czterech synów. Musi borykać się nie tylko z biedą, ale też dokonywać trudnych wyborów, nieuchronnych w szczególnych czasach, w jakich przyszło jej żyć. Prosta kobieta z niespotykaną siłą, godnością i odwagą walczy o swoją rodzinę, o dobro swoich dzieci.

„Matka swojej matki”, reż. Robert Gliński - Alicja ma 19 lat, przygotowuje się do matury w szkole muzycznej. Matka Alicji, Barbara, jest lekarzem weterynarii. Z córką łączą ją idealne stosunki. Zaraz po maturze Alicja i Barbara mają wyjechać do USA, gdzie przebywa ojciec dziewczyny. Pewnego dnia Alicja odkrywa w domu dokument, z którego wynika, że jest adoptowanym dzieckiem. Zarzuca Barbarze, że nie wyznała jej prawdy. Wizyta w domu dziecka i biurze ewidencji pozwalają odnaleźć nazwisko prawdziwej matki Alicji. Dziewczyna odwiedza Ewę mieszkająca w rozpadającej się ruderze. Kobieta sądzi początkowo, że chodzi o próbę szantażu...

„Wszystko o mojej matce”, reż. Pedro Almodovar - Manuela mieszka sama z dorastającym synem Estebanem, który interesuje się literaturą. Pisze opowiadanie o swojej mamie, zatytułowane „Wszystko o mojej matce”. Zapisuje go w notesie, z którym nigdy się nie rozstaje. Następnego dnia kończy siedemnaście lat. Z okazji urodzin idą do teatru na „Tramwaj zwany pożądaniem”. Po spektaklu Esteban, próbując zdobyć autograf jednej z aktorek, zaczyna biec za jej taksówką. Wpada pod samochód i ginie. Chłopiec nigdy nie dowiedział się niczego o swoim ojcu, transwestycie Loli. Teraz zrozpaczona Manuela wyrusza z powrotem do Barcelony, aby go odnaleźć i powiedzieć mu o śmierci syna, o którego istnieniu ten nigdy nie wiedział.

Motyw matki - tematy wypracowań


Temat matki można potraktować wieloaspektowo. Przy jego uściśleniu należy zastanowić się nad jedną z możliwych form jego realizacji. Tematy mogą zostać sformułowane bardzo ogólnikowo:

• Motyw matki w literaturze. Zaprezentuj i porównaj różnorodne obrazy matek w literaturze różnych epok.
• Obraz matki w literaturze różnych epok. Omów zagadnienie na wybranych utworach literackich.
• Literackie portrety matek. Przedstaw, odwołując się do wybranych lektur.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -