Jesteś w: Motyw miłości

Motyw miłości w literaturze różnych epok, sztuce i filmie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Przykład zakończenia:

Motyw miłości towarzyszy literaturze od zarania dziejów. Od wieków jest ona przedmiotem fascynacji artystów i pisarzy. Opisywane na setki sposobów uczucie to determinuje życie każdego człowieka, pobudza go do działania, kształtuje jego postawę, skłania do poświęceń. Pomimo tego nadal pozostaje niezgłębioną tajemnicą ten niesamowity poryw serca, niepowtarzalna więź łącząca dwoje ludzi. Bez liku jest przykładów literackich kochanków potwierdzających tezę, że egzystencja bez miłości nie jest możliwa. Uczucie to istnieje od zawsze i zawsze istnieć będzie. Miłość traktowana jako namiętność łącząca dwoje ludzi jest zawsze taka sama. Zmieniają się tylko nieszczęśnicy ugodzeni strzałą Amora. Pisarze i poeci różnie ujmują historię tego uczucia, jego przejawy, odmiennie charakteryzują nieszczęśników, którzy mu ulegli. Miłości nikomu jednakże do końca opisać się nie uda. Można jedynie próbować przedstawiać jej aspekty. Jej moc, intensywność, objawy. Czasem staje się dla zakochanego mężczyzny fundamentem szczęścia, siłą budującą, zdolną góry przenosić. Motywuje do działania, zachęca do pracy nad związkiem i nad samym sobą. Czasem radosna i spełniona, częściej przynosi smutek, ból i rozczarowanie. Częściej jednak niesie ze sobą smutek, ból, rozczarowanie. Rodzi wewnętrzny niepokój, targa rozterkami duszę człowieka. Prowadzi do nieszczęść, zaciąga pętlę, pociąga za spust.

C. Różne oblicza literackiej miłości. Zaprezentuj przedstawiając pary wybranych bohaterów.


Przykład zakończenia:

Jak pokazują zaprezentowane przeze mnie przykłady, życie bez miłości nie jest możliwe. Czy się kocha, czy się jest kochanym, czy się nią gardzi, czy za nią tęskni - w tej czy innej formie determinuje ona nasze życie. Jest bowiem nieodłącznym i najważniejszym elementem człowieczeństwa, gdyż jak mawiał Albert Camus „świat bez miłości jest martwym światem”. Ona jest motorem napędowym naszych poczynań, choć może nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. W pogoni za miłością często traci się rozsądek, co doskonale obrazuje Werter, czy uprowadzający Oleńkę Kmicic. Traci się rozsądek, gdyż górę biorą emocje, niejednokrotnie tak silne i intensywne, że miłość, zamiast być siłą budującą i wprowadzającą w życie człowieka szczęście, staje się gehenną, niszczącym, toksycznym uczuciem doprowadzającym do upadku zakochanych nieszczęśników. Bogactwo emocji, które towarzyszą rozwojowi miłości sprawia z kolei, że jest ona niewyczerpanym źródłem utworów literackich, motywem, który nigdy nie zostanie wyczerpany, bo czy miłość może stracić na znaczeniu? To w końcu ona nami kieruje. Czy tego chcemy czy nie.

Motyw miłości - literatura podmiotowa


Literatura:
1. Baczyński K. K., Niebo złote Ci otworzę, [w:] tegoż, Poezje, wyboru dokonał i posłowiem opatrzył P. Matywiecki, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1996.
2. Balzac H., Ojciec Goriot. Ossolineum Wrocław-Warszawa-Kraków 1966.
3. Bodier J., Tristan i Izolda, przeł. Tadeusz Żeleński (Boy), Wydawnictwo Greg, Kraków 2005.
4. Bułhakow M., Mistrz i Małgorzat, przeł. Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski, Kolekcja Gazety Wyborczej, Mediasat Poland, Kraków 2004.
5. Bukowski Ch., Ciche czyste dziewczęta w kraciastych sukniach z bawełny..., [w:] tegoż, Miłość to piekielny pies. Wiersze z lat 1974-1977, Noir sur blanc, Warszawa 2003.

6. Dostojewski F., Zbrodnia i kara, Wydawnictwo Greg, Kraków 2003.
7. Fredro A., Śluby panieńskie, Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1973.
8. Fredro A., Zemsta, Wydawnictwo Greg, Kraków 2005.
9. Gałczyński K. I., Prośba o wyspy szczęśliwe, Gdybyś mnie kiedyś... [w:] tegoż, Siódme niebo. Czytelnik Warszawa 1968.
10. Goethe, J. W., Cierpienia młodego Wertera, przeł. F. Mirandola; oprac. D. Latoń, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2004.

11. Hemingway E., Komu bije dzwon, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1988.
12. Hłasko M., Pierwszy krok w chmurach, [w:] tegoż, Baza Sokołowska, Pierwszy krok w chmurach, Krajowa Agencja Wydawnicza 1988.
13. Hymn o miłości, [w:] Biblia Tysiąclecia, 1 list do Koryntian, Wydawnictwo Pallottinum, Poznań 2000.
14. Jastrun T., Płomyczek, [w:] tegoż, Powitania i pożegnania, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2007.
15. Karpiński F., Do Justyny. Tęskność na wiosnę, Laura i Filon, [w:] tegoż, Poezje wybrane, oprac. T. Chachulski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1997.

16. Kochanowski J., Do miłości (Chyba w serce, Miłości,...), O miłości (Próżno uciec, próżno...) [w:] tegoż, Fraszki, pieśni, treny, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2006.
17. Kochanowski J., Pieśń XIX - Pieśń o dobrej sławie, [w:] Dzieła polskie, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1969.
18. Konopnicka M., Nie znam ruchliwszej fali..., [w:] Złota księga wierszy polskich,
Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2007.
19. Krasiński Z., Nie – Boska komedia, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Biblioteka Narodowa, Wrocław 1974.
20. Kuncewiczowa M., Cudzoziemka, Wydawnictw Lubelskie, Lublin 1989.

21. Kwiatki św. Franciszka, tłum. L. Staff, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982.
22. Legenda o św. Aleksym, [w:] J. Konowalska, Język Polski. Nasz wspólny świat. Podręcznik do kształcenia literacko-kulturowego dla klasy 1 gimnazjum, Wydawnictwo Edukacyjne Wiking II, Warszawa 2003.
23. Leśmian B., *** (W malinowym chruśniaku…, [w:] tegoż, Poezje, oprac. J. Trznadel, Ossolineum, Kraków 1991.
24. London J., Martin Eden,, Akant, Warszawa 2003.
25. Mickiewicz A., Pan Tadeusz, Nasza Księgarnia, Warszawa 1982.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -