Jesteś w: Motyw zjaw, duchów, upiorów

Motyw zjaw, duchów, upiorów w literaturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



• „Balladyna” Juliusz Słowacki - autor wprowadza do dramatu elementy nadprzyrodzone. Akcja utworu toczy się w dwóch równoległych światach: w prawdziwym, ziemskim raz w świecie wyobraźni, fantazji i metafizyki. Ten drugi, metafizyczny świat zaludniają trzy osoby: władczyni jeziora - Goplana oraz dwa duszki leśne, słudzy Goplany, czyli Skierka i Chochlik - ucieleśnienie sił natury. Zostały one obdarzone władzą magiczną, która źle użyta mogła zaszkodzić człowiekowi.

• „Kordian” Juliusz Słowacki – w utworze kreatorem rzeczywistości wydaje się być szatan. W „Przygotowaniu” to diabły tworzą kolejnych przywódców powstania listopadowego, wpływając tym samym na rozwój wypadków. W scenie, gdy Kordian idzie zabić cara pojawiają się Strach i Imaginacja - projekcja duszy bohatera, w której odbywa się walka między obowiązkiem moralnym, nałożonym przez sumienie, i instynktem samozachowawczym. W szpitalu psychiatrycznym diabeł pod postacią Doktora przekonuje bohatera, że jego walka jest z góry skazana na niepowodzenie.

• „Opowieść wigilijna” Karol Dickens w utworze duchy pełnią określoną funkcję, mają wpłynąć na zmianę postępowania zgorzkniałego i samotnego kupca Ebenezera Scrooge`a. W wigilię Świąt Bożego Narodzenia główny bohater spotyka się z duchem dawnego wspólnika, potem przybywają kolejne, by pokazać złemu i zgorzkniałemu przedsiębiorcy bezsens życia, które prowadzi oraz uświadomić mu, że będzie musiał je odpokutować w strasznych męczarniach po śmierci.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 



  Dowiedz się więcej