Jesteś w: Motyw zjaw, duchów, upiorów

Motyw zjaw, duchów, upiorów w literaturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



• „Wesele” Stanisław Wyspiański - młodopolski dramat narodowy odbywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza – realistyczna – związana jest z weselną zabawą, zaś druga ma charakter fantastyczny, baśniowy, poprzez wprowadzenie przez autora postaci duchów przywołanych z polskiej tradycji narodowej. Postacie dramatu wchodzą w kontakt z osobami realistycznymi i ukazują się im jako uosobienie ich niespełnionych marzeń, stanów wewnętrznych i myśli.

• „Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow – powieść opowiada o przybyciu do Moskwy Szatana – Wolanda wraz ze świtą: Korowiowem, Asasellem, Hellą i kotem Behemotem. Głównym celem pobytu jest urządzenie corocznego balu, na który przybywają upiory – najwięksi zbrodniarze z dziejów ludzkości. Wprowadzenie demonów podkreśla nieludzkość systemu totalitarnego. Diabły unaoczniają zło, które już istnieje, wskazując jednocześnie na istotne wartości, takie jak dobro, prawda, miłość, przebaczenie.

• „Dracula” Bram Stoker - książka stała się wzorem dla większości powstałych później dzieł kultury o tej tematyce. Autor przeanalizował wiele podań historycznych i legend dotyczących Draculi jak i Transylwanii. Hrabiego Draculę poznajemy jako wytwornego arystokratę, który jednak od razu budzi niepokój. Stoker wykreował postać mroczną i nieodgadnioną, która na zawsze pozostaje w pamięci czytelnika.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 



  Dowiedz się więcej