Jesteś w: Szatan z siódmej klasy

„Szatan z siódmej klasy” – gatunek powieści

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego została opublikowana drukiem w roku 1937. Jest to powieść skierowana do młodzieży, jej główny bohater to młody człowiek uczeń siódmej klasy, z którym młodzi czytelnicy mogą się utożsamić. Powieść jest napisana lekko i zawiera przesłanie, że dobro zawsze zwycięży zło.

Biorąc do ręki „Szatana z siódmej klasy” czytelnik bierze powieść detektywistyczną. Rozwiązanie zagadki kryminalnej jest bowiem jej głównym wątkiem. Treść książki zawiera wszystkie elementy tego rodzaju literatury. Rodzina Gąsowskich jest w tym przypadku ofiarą przestępstwa. To do ich domku włamują się złoczyńcy, wynosząc drzwi i chcąc odnaleźć ukryty na terenie majątku skarb. Oczywiście są i przestępcy, którzy nie wahają się przed zastosowaniem przemocy w realizacji swoich celów. Widać to szczególnie w chwili, kiedy przetrzymują młodego Cisowskiego oraz francuskiego poszukiwacza skarbu w piwnicy opuszczonego domku, czy też, kiedy grożąc bronią odbierają wykopany rzekomy skarb.

Makuszyński w powieści „Szatan z siódmej klasy” zawarł obraz przestępstw – włamania do dworku, napaść na Adama Cisowskiego w parku, czy też pojmanie i więzienie tegoż ostatniego. To wszystko elementy, które można spotkać w powieściach detektywistycznych. Nie byłoby jednak dobrej powieści kryminalnej bez detektywa, który rozwiązuje zagadkę. W powieści Makuszyńskiego takim detektywem jest Adam Cisowski. To jego umiejętności logicznego i przenikliwego myślenia sprawiają, że krok po kroku dochodzi do wniosków, które kończą się rozwiązaniem zagadki.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej