2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Proces

2l.pl / Uniwersalny wymiar Procesu

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Uniwersalizacja czasu, przestrzeni i postaci w powieści Kafki nasuwa nam pytanie o to, co może spotkać każdego człowieka bez względu na to, w jakiej epoce żyje i kim jest. Wymaga od nas również postawienia sobie pytania o to, przed czym uda nam się uciec, a co jest naszym przeznaczeniem. Kafka zdaje się nam mówić, iż czynnikiem spajającym wszystkich ludzi jest śmierć, w obliczu której wszyscy są równi.

Główny bohater niczym postać z średniowiecznego moralitetu (moralitet – gatunek literatury średniowiecznej. Jego bohaterem był tzw. każdy – everyman, czyli postać pozbawiona cech indywidualnych), staje wobec spraw ostatecznych – wobec życia, śmierci i samotności. Śmierć jest tą siłą, której nie potrafimy ogarnąć intelektem, dlatego początkowo Józef buntuje się przeciwko niej.

Także akcja utworu nie jest dokładnie określona. Została ona wpisana w scenerię jakiegoś anonimowego miasteczka, co sugeruje, że historia Józefa mogłaby wydarzyć się wszędzie. Czas akcji również nie został bliżej określony. To także wskazuje, że sprawa K. mogłaby mieć miejsce w dowolnym czasie. Wiemy jedynie, że w dniu aresztowania K. kończy trzydzieści lat, zaś zginął w dniu poprzedzającym jego trzydzieste pierwsze urodziny.

Wszystkie te elementy sprawiają, iż akcja Procesu mogłaby się toczyć w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Elementy te czynią przesłanie powieści aktualnym również dla nas, ludzi XXI wieku.  Dowiedz się więcej
Proces - streszczenie
Franz Kafka - nota biograficzna, wiadomości wstępne o Procesie
Proces Kafki - czas i miejsce akcji
Charakterystyka Józefa K.
Budowa Procesu Franza Kafki
Proces Franza Kafki - problematyka, interpretacja
Proces - ważne wiadomości
Uniwersalny wymiar Procesu