Jesteś w: Mistrz i Małgorzata

Motyw kuszenia w „Mistrzu i Małgorzacie” – przedstawienie w teatrze Varietes

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

ozdziale „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa miejscem akcji jest Teatr Varietes. Woland oraz jego trzej pomocnicy Behemot, Azazello i Korowiow - Fagot – wszyscy rodem z piekła wykonują pokaz czarnej magii. Widzowie, po wcześniejszych objaśnieniach konferansjera, przyglądają się pokazowi, przekonani, że są to jedynie sztuczki, których sposobu wykona dowiedzą się po przedstawieniu. Jednak pokaz okazuje się zupełnie nie mieszczący się w żadnych ramach racjonalności. Szczególne zamieszanie wywołuje pojawiający się na sali plik banknotów. Następnie „czerwońce” zaczynają spadać z sufitu. W tym momencie odsłonięta zostaje prawdziwa natura człowieka. Pozwolę sobie przytoczyć cytat: „Cały teatr ogarnęła najpierw radość, a potem osłupienie. Zewsząd huczało słowo "czerwońce, czerwońce", dobiegały krzyki "ach, ach!" i radosne śmiechy. Ten i ów czołgał się już przy wejściu, macał pod fotelami. Wielu stało na fotelach i łowiło umykające kapryśne papierki. (...) Z balkonu dobiegł głos: Co łapiesz, co? Mój do mnie leciał!, i inny głos: Nie pchaj się, bo jak Cię popchnę!”

Kolejną pokusą stają się pojawiające się na scenie modne, paryskie stroje, buciki i perfumy. Każda z pań na widowni w zamian za stary ubiór może włożyć którąś z pięknych kreacji. Kobiety bardzo chętnie dokonują zamiany. Okazuje się próżność doprowadza kobiety do hańby. Po wyjściu z teatru stroje znikają, a zostaje jedynie bielizna, a jeszcze przed chwilą modnie ubrane damy zostają narażone na drwiny i przykre komentarze. Szatan w podstępny sposób odsłania ludzkie wady: pychę i chciwość. Ludzie nawet nie zastanawiają się nad tym czy ulec pokusie, obrazuje to jak bardzo są zepsuci wewnętrznie.

Powieść została napisana gdy w Rosji panował system totalitarny, który powodował upadek moralny społeczeństwa. Ludzie podczas spektaklu pokazują swa głupotę, naiwność i niskie wartości jakimi się kierują. Chęć zysku, pięknego wyglądu niszczy zdolność do trzeźwej i krytycznej oceny sytuacji. W dość groteskowy sposób ukazane zostało ówczesne Bułhakowowi społeczeństwo. Jednak to zachowanie można usprawiedliwić tym jakie warunki życia panowały w czasach komunizmu. Ludzie nie mieli tak szerokiego jak dziś wyboru artykułów. Kupowali to co było w sklepach, dlatego paryskie perfumy wydawały się tak cenne i kuszące.



  Dowiedz się więcej