Jesteś w: Motyw tańca

Motyw tańca

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


• Toulouse-Lautrec Henri de, „Taniec w Moulin Rouge” - impresjonistyczny obraz przedstawia kobietę tańczącą kankana przed publicznością. Ekspresywny, frywolny taniec wyraża erotyzm, pełną prowokację, rubaszność kabaretu „Mulin Rouge”, ale także bunt społeczny.

Motyw tańca w filmie


„Dirty Dancing”, reż. Emile Ardolino, młoda dziewczyna Frances, nazywana przez przyjaciół Baby, spędza wakacje wraz z rodzicami i siostrą w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym. To właśnie tutaj poznaje przystojnego instruktora tańca Johne`go. W związku z tym, że partnerka tancerza jest w ciąży musi zastapić ją ktoś inny. Baby postanawia podjąć to wyzwanie. Między nią a instruktorem rodzi się uczucie. Taniec połączył młodych ludzi, dając im siłę by walczyć o miłość. Taniec w tym filmie jest główną treścią, pasją i przyjemnością bohaterów. Został przedstawiony jako wyraz uczuć, emocji i napięć, również jako triumfalne zwycięstwo nad nieprzychylnościami losu i sposób pokonywania wszelkich przeszkód na drodze do miłości.

„Bal”, reż. Ettore Scola – film jest próbą przedstawienia 50 lat historii Francji poprzez taniec i muzykę, bez użycia słów. Cały film rozgrywa się w sali balowej, gdzie 24 aktorów, tańcząc, wciela się w 140 postaci z różnych okresów historii. Ich celem jest pokazanie przemian historycznych i obyczajowych - zmieniają się zatem melodie, style taneczne oraz scenografia. Widzimy okres francuskiego Frontu Ludowego, wojny niemiecko-francuskiej i okupacji, wyzwolenia i wpływów kultury amerykańskiej, czas wojny algierskiej (1956) i narodzin rock`n`rolla, studencki maj 1968 i czas kontrkultury, by zakończyć tę taneczną podróż w roku 1983. Twórcy zadbali o oddanie klimatu poszczególnych epok, starając się jednocześnie pokazać przeobrażenia mentalności Francuzów.

„Billy Elliot”, reż. Stephen Daldry – obraz opowiada historię pochodzącego z angielskiej prowincji jedenastoletniego chłopca, który odkrywa w sobie pasję tańca. Stoi przed nim trudna droga. Aby spełnić swoje marzenia, musi walczyć ze stereotypami panującymi w jego środowisku, borykać się trudną sytuacją finansową i konfliktem rodzinnym. Historia Billy`ego to prawdziwa opowieść o pasji i dążeniu do celu. Taniec pozwala chłopcu złamać stereotyp o niemęskości profesji tancerza i robić w życiu to, co naprawdę kocha.

„Moulin Rouge”, reż. Baz Luhrmann - Moulin Rouge to najsłynniejszy i najbardziej skandalizujący nocny klub Paryża przełomu wieków. Jego gwiazdą jest piękna kurtyzana – Satine, która kocha jsię w ednak Christianie, ubogim poecie, który przybył do Paryża, by poznać smak dekadenckiego życia. Satine nie chce być tancerką - marzy, by zostać prawdziwą aktorką. Zakochany w niej bogaty książę godzi się sfinansować wystawną rewię z jej udziałem, stawia jednak jeden warunek - ma zostać jego kochanką.

• „Kabaret”, reż. Bob Fosse, akcja toczy się w Berlinie na początku lat 30-tych i w swojej głównej warstwie przedstawia losy Amerykanki Sally Bowles, aktorki i piosenkarki kabaretowej oraz Anglika Briana Robertsa, pisarza, który przyjechał do Berlina doskonalić znajomość języka niemieckiego. Tłem tych wydarzeń są natomiast ostatnie dni Republiki Weimarskiej. Hitler rozpoczął już swój marsz po władzę i „rząd dusz” niemieckiego społeczeństwa; ulice terroryzują faszystowskie bojówki, a ci, którzy maja oczy szeroko otwarte, wiedzą, że katastrofa zbliża się wielkimi krokami. W Kabarecie Kit Kat Klub wszystko odbija się w krzywym zwierciadle, a demoniczny mistrz ceremonii pozwala sobie na żarty z austriackiego malarza. W kabarecie jest wesoło, ale wśród widowni z dnia na dzień pojawia się coraz więcej hitlerowców.

• „Step-Up - Taniec zmysłów”, reż. Anne Fletcher, obraz to nawiązujący do „Dirty Dancing” musical o burzliwym uczuciu i miłości do tańca. Tyler Gage wskutek nierozważnego chuligańskiego wybryku zostaje skazany na pracę społeczną w szkole tańca. Na początku czuje się w nowej roli nieswojo i obco. Wszystko się zmienia, kiedy poznaje piękną studentkę. Dziewczyna wciągnie go w świat muzyki i pomaga mu odkryć w sobie wyjątkowy talent do tańca. W międzyczasie zapłonie między nimi gorące uczucie.

Motyw tańca - możliwość sformułowania tematu


Temat tańca można potraktować wieloaspektowo. Przy jego uściśleniu należy zastanowić się nad jedną z możliwych form jego realizacji. Tematy mogą zostać sformułowane bardzo ogólnikowo:

• Motyw tańca w literaturze polskiej. Omów na wybranych przykładach.
• Literackie ujęcia motywu tańca. Omów na wybranych przykładach.
• Taniec w utworze literackim. Scharakteryzuj sposoby ujęcia motywu tańca w literaturze różnych epok.

Powyższe propozycje pozwalają na dowolny dobór lektur pod kątem określonego problemu prezentacji. Mogą być wykorzystane przez uczniów, którzy nie do końca pewnie czują się na lekcjach języka polskiego, ponieważ pozwalają na wybór podstawowych, najbardziej znanych lektur. Należy pamiętać, że odwołanie się do zbyt wielu źródeł, bez ich pogłębionej analizy, może uczynić pracę płytką. Lepiej, określając problem, skupić się na jakimś aspekcie tematu. Innym sposobem ujęcia motywu tańca jest ukazanie jego oblicza w literaturze oraz innych tekstach kultury. Poniższe tematy należą do drugiej grupy, zakładającej związek literatury z innymi dziedzinami sztuki:

• Motyw tańca w literaturze i malarstwie. Przedstaw na wybranych przykładach.
• Taniec w literaturze i filmie. Przedstaw jego rolę na wybranych przykładach.
• Różne ujęcia motywu tańca w literaturze i sztukach plastycznych.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -