Jesteś w: Motyw wsi

Motyw wsi w literaturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



• „Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa - krajobraz nadniemeński, gdzie toczy się akcja powieści, przypomina, zwłaszcza latem, Arkadię, krainę wiecznej szczęśliwości. Wieś, dwór w Nad Niemnem jest oazą spokoju i dlatego jest opozycją w stosunku do miasta, o którego hałasie i ruchliwości Justyna wspomina z przestrachem. Wieś, a właściwie zaścianek Bohatyrowicze jest też miejscem, gdzie przetrwały narodowe tradycje i pamięć o historii, czy to tej bliższej, czy też tej bardziej odległej.

• „Placówka” Bolesław Prus - utwór ukazuje kolonizację niemiecką, życie chłopa w drugiej połowie XIX w. oraz walkę chłopa o utrzymanie ziemi. Józef Ślimak ma wiele przywar przypisywanych chłopom pańszczyźnianym: jest ciemny, zabobonny, zacofany, bierny, chętnie szukałby pomocy we dworze. Chłop uważa, że: „jak pan jest po to, ażeby bawił się i rozkazywał, tak chłop jest po to, ażeby karmił innych i siebie”. Sądzi, że bez ziemi można tylko zmarnieć, stąd tak kurczowo się jej trzymał i walczył o nią. Nieświadomy swojego patriotyzmu potrafił sprzeciwić się Niemcom, losowi i ocalił swoją ziemię.

• „Antek” Bolesław Prus - dla autora wieś to miejsce potrzebujące ratunku, gdzie żyją biedni ludzie, na których warto skupić uwagę. Antek, tytułowy bohater noweli urodził się w ubogiej chłopskiej rodzinie we wsi nad Wisłą. Wieś Antka to miejsce zacofania, ciemnoty i ciężkiej pracy, gdzie nikt nie ma czasu na zajęcie się chłopcem i jego marzeniami. Grzegorzowa, „wielka znachorka” to uosobienie ciemnoty i zabobonu, aby wyleczyć siostrę tytułowego bohatera - Rozalkę - kazała włożyć ja do rozpalonego pieca. Trudne położenie mieszkańców wsi potęgowała jeszcze wszechobecna bieda. Prus wspomina, że życie rodziny Antka było bardzo ciężkie. Po oddaniu części pieniędzy do gminy, reszta zarobku wystarczała jedynie na nędzną egzystencję. Codziennym posiłkiem był barszcz chleba i kartofle, a mięso tak wielkim rarytasem, że jedzono je raz do roku, na Wielkanoc.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 



  Dowiedz się więcej