Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Motyw marzyciela w „Cierpieniach młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Jednym z takich dzieł są Cierpienia młodego Wertera autorstwa niemieckiego pisarza Johanna Wolfganga Goethego. Znamiennym jest fakt, że jest to powieść epistolarna, tak więc dominują w niej listy do Lotty, które w doskonały sposób opisują uczucia i wrażenia Wertera. Główny bohater to bardzo wrażliwy artysta, marzyciel, który jest samotny. Podczas pobytu w małej miejscowości poznaje kobietę anioła - Lottę, można powiedzieć że zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Jednak problemem jest fakt, iż kobieta jest już zaręczona z Albertem.

Dla młodego marzyciela jednak zaręczyny to nie największy problem, nadal przecież mógł ją w skrytości serca uwielbiać. Kobiecie również to nie przeszkadzało, ponieważ młodzi bardzo się zaprzyjaźnili, spędzali ze sobą bardzo dużo czasu, aż Werter zakochał się w dziewczynie. Marzenie miłości było tak duże, że nie mógł postąpić inaczej, jak tylko opuścić miasto. Szybko okazało się, że nowe życie w nowych realiach nie było przyjazne dla niego. Dodatkowo otrzymał wiadomość o ślubie Lotty i Alberta. Uświadomił sobie, że jego miłość nie wygasła i nigdy nie przestanie kochać.

Po wielu nieprzyjemnościach powrócił do miejscowości, w której poznał swoją ukochaną. Lecz coś się zmieniło: Lotta mieszkała już z mężem, nie z ojcem jak wcześniej. Nieszczęście , żal, rozpacz u Wertera był tak ogromne, że postanowił popełnić samobójstwo. Marzenie o szczęśliwej miłości u boku Lotty przerosło jego możliwości fizyczne, jak i psychiczne. Doprowadziło go to do tragedii. Uciekł od ciągłego rozczarowania, kończąc własne życie, by na zawsze wyzwolić się od marzenia i ideału miłości w jaki wierzył.



  Dowiedz się więcej