Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Geneza „Cierpień młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść „Cierpienia młodego Wertera” ukazała się 1w 1774 roku i od początku cieszyła się wielką popularnością w całej Europie. Pomysł na napisanie utworu Goethe zaczerpnął z własnego życia. W 1770 roku podczas studiów prawniczych zetknął się osobiście w Srasburgu z Herderem, który zwrócił jego uwagę na twórczość Homera, Szekspira, Osjana, Biblię i pieśni ludowe.

Od maja 1772 roku Goethe odbywał praktykę w malowniczej miejscowości Wetzlar. Miejscowe środowisko nie odpowiadało mu, wolał więc kontemplować naturę. Ulubionym jego zajęciem była lektura Homera w cieniu lipy rosnącej nieopodal gospody. 9 czerwca 1772 roku romantyk był uczestnikiem balu w pobliżu Wetzlaru, na którym spotkał się z dziewiętnastoletnią Charlottą Buff i jej narzeczonym Janem Christianem Kestnerem, który pracował jako sekretarz w Hanowerze. Zauroczony panną odwiedził ją następnego dnia w leśniczówce jej ojca – urzędnika. Zakochał się w kobiecie, a z jej wybrankiem zaprzyjaźnił. Poznał także ojca dziewczyny – Henryka Adama Buffa oraz jej dziesięcioro rodzeństwa. Pisarz i Charlotta zbliżyli się do siebie, jednak kobieta pozostała wierna narzeczonemu. Goethe opuścił Wetzlar we wrześniu i wyjechał do Frankfurtu. Tam odwiedził go Kestnet świadomy jego złego stanu psychicznego.

Autor „Cierpień…” powrócił do Wetzlaru 6 listopada na wieść o śmierci przyjaciela – Carla Wilhelma Jerusalema. Przyczyną samobójczej śmierci były konflikty ze zwierzchnikiem oraz upokorzenie doznane przez młodego człowieka w domu hrabiego von Bassenheima. Był on także nieszczęśliwie zakochany w żonie kolegi. Kestner donosił Goethemu o przygotowaniu na śmierć Jerusalema i odnalezieniu jego zwłok. Podobnie jak w powieści samobójca pożyczył pistolety potrzebne podczas rzekomej podróży (pożyczył je od Kestnera), zmarł ubrany w niebieski frak, żółtą kamizelkę, zaś na stole leżała otwarta tragedia „Emilia Galotti”. W jego nocnym pogrzebie nie uczestniczył duchowny.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej