2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ten obcy

2l.pl / „Ten obcy” – charakterystyka bohaterów

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to opowieść wielowątkowa, która posiada również wielu bohaterów.

Zenek Wójcik - to młody chłopaki, który mieszka we Wrocławiu ze swoim ojcem alkoholikiem. Ojciec się nad nim znęcał, dlatego uciekł z domu, by stworzyć nowy dom ze swoim wujkiem Antonim Janicą. Zenek ma szesnaście lat i jest wysokim, sprawnym fizycznie młodzieńcem. Swoją siła i sprawnością imponuje grupie spędzającej wakacje w Olszynie. Jest osobą skrytą i małomówną. Nie chce nikomu opowiadać swojej historii. Czasem bywa opryskliwy, jednak jest to coś w rodzaju maski, za którą skrywa swoją prawdziwą naturę. Prawdziwa natura Zenka jest całkiem inna – jest to chłopak bardzo wrażliwy, potrzebujący ciepła rodzinnego. Jest zdolny do dawania miłości. Jest chłopcem ambitnym i dlatego czasem nie przyjmuje pomocy innych.


Ula Zalewska – to młoda dziewczyna, która pochodzi z niepełnej rodziny, co zaważyło na jej charakterze. Jej ojciec odszedł do innej kobiety, kiedyUla była mała, a jej matka zmarła. Była wychowywana przez swoje ciotki. Kiedy przyjechała do ojca zbudowała mur pomiędzy nimi. Jednak kiedy ojciec wyjaśnił sytuację, zmieniała swoje nastawienie do niego. Wobec przyjaciół była osobą skrytą. Stała z boku, była świetnym obserwatorem. Doskonale się dogadywała z Zenkiem, z którym byli trochę do siebie podobni.

Pestka Ubyszówna to dziewczyna bardzo ładna, zgrabna. Miała czarne włosy i kontrastujące z nimi szare oczy. Przyjaźniła się z Ulą Zalewską, choć nie zawsze ją rozumiała. Jest mniej wrażliwa i bardziej otwarta niż Ula. Była pewną siebie osobą, chciała brylować pomiędzy innymi dziećmi. Często zachowywała się jak chłopak, jednak kiedy pojawił się Zenek, chciała być postrzegana jak dziewczyna. Była bardzo ambitna. W Olszynach przebywała ze swoją matką, z którą się często kłóciła.
Marian Pietrzyk
Julek Miler - to młodszy kuzyn Mariana Pietrzyka. Jest to chłopiec zapatrzony w Zenka. Podziwia go nie tylko za sprawność fizyczną, ale również, a może przede wszystkim za jego samodzielność. Ta fascynacja powoduje jego zaślepienie. Potrafi potępić Mariana, kiedy ten kierowany odpowiedzialnością krytykuje Zenka za kradzież pieniędzy. Za wszelką cenę chce, by Zenek pozostał na wyspie.  Dowiedz się więcej
„Ten obcy” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Czym zaimponował Zenek załodze wyspy?
Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
Uratowanie dziecka przez Zenka – opis
„Ten obcy” – opis wyspy
Sąd nad Zenkiem Wójcikiem
„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu
Rola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”
Co bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?
Pestka Ubyszówna – charakterystyka
Marian Pietrzyk – charakterystyka
Julek Miler – charakterystyka
Ula Zalewska – charakterystyka
Zenek Wójcik – charakterystyka
„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów
„Ten obcy” – recenzja powieści
„Ten obcy” – gatunek powieści
„Ten obcy” - główne wątki
Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”
Losy Zenka Wójcika
„Ten obcy” – problematyka
„Ten obcy” - wartości etyczne
Plan wydarzeń lektury „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa – notatka szkolna
„Ten obcy” - geneza
„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeń
Streszczenie lektury „Ten obcy”