2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ten obcy

2l.pl / Irena Jurgielewiczowa – notatka szkolna

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Irena Jurgielewiczowa z Drozdowskich – autorka powieści, opowiadań oraz publikacji społeczno-pedagogicznych oraz utworów scenicznych urodziła się w 13 stycznia 1903 roku w niewielkich Działoszycach w okolicach Wielunia. Była córką miejscowego lekarza Grzegorza Drozdowskiego oraz Franciszki z Oxińskich. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim filologię polską oraz pedagogikę na Wolnej Wszechnicy Polskiej.

W roku 1928 wyszła za mąż za malarza Mieczysława Jurgielewicza. W tym samym roku uzyskała tytuł doktora. Przez cztery lata po uzyskaniu tytułu pracowała jako nauczycielka, a następnie w roku 1932 roku wyjechała do Francji. Po powrocie do Polski w roku 1934 podjęła pracę jako adiunkt na Wolnej Wszechnicy Polskiej. Do roku 1939 pracowała również jako instruktorka Sekcji Oświaty Pozaszkolnej w Warszawie.


Z okresu pracy jako wykładowca w WWP pochodzą pierwsze jej prace naukowe. Dotyczyły one procesu nauczania dla dorosłych. Natomiast w roku 1933 w czasopiśmie Wiedza i Życie pojawia się jej pierwszy esej. Czas okupacji Irena Jurgielewiczowa spędziła w Warszawie. Nie przerwała pracy jako wykładowca na Wszechnicy. Wstąpiła również do Armii Krajowej i jako jej żołnierz została aresztowana po upadku Powstania Warszawskiego przez Niemców w roku 1944 i umieszczona w obozie koncentracyjnym w Lamsdorf. Z tego okresu pochodzi jej pierwszy utwór dla dzieci „Historia o czterech warszawskich pstroczkach” Po okresie zawieruchy wojennej Irena Jurgielewiczowa powróciła do kraju w roku 1946 i podjęła pracę na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Pedagogiki.

W latach 1950-1954 objęła posadę kierownika literackiego Państwowego Teatru Nowej Warszawy. Od roku 1954 na stałe się zajęła pracą literacką, pisząc dla dzieci i młodzieży. Już w roku 1958 jej praca została doceniona przez Prezesa Rady Ministrów. W roku 1961 napisała powieść dla młodzieży „Ten Obcy” w której umieściła elementy autobiograficzne. Powieść doczekała się kontynuacji. W roku 1975 ukazała się „Inna?” Do najbardziej znanych utworów autorki należą również wcześniejsze powieści „O chłopcu, który szukał domu” oraz „Kajtek, warszawski szpak”. Irena Jurgielewiczowa jest również autorką znanych i docenianych powieści psychologicznych „Niespokojne godziny” (1964) „Wszystko inaczej” (1968).
Pisarka wielokrotnie swoje honoraria przekazywała potrzebującym, ufundowała również specjalne stypendium, które było przekazywane dla wychowanków Instytutu dla Niewidomych w Laskach. Na wniosek swoich czytelników Irena Jurgielewiczowa została nominowana i uhonorowana Orderem Uśmiechu. Pisarka zmarła w wieku stu lat 4 sierpnia 2003 roku.  Dowiedz się więcej
„Ten obcy” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Czym zaimponował Zenek załodze wyspy?
Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
Uratowanie dziecka przez Zenka – opis
„Ten obcy” – opis wyspy
Sąd nad Zenkiem Wójcikiem
„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu
Rola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”
Co bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?
Pestka Ubyszówna – charakterystyka
Marian Pietrzyk – charakterystyka
Julek Miler – charakterystyka
Ula Zalewska – charakterystyka
Zenek Wójcik – charakterystyka
„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów
„Ten obcy” – recenzja powieści
„Ten obcy” – gatunek powieści
„Ten obcy” - główne wątki
Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”
Losy Zenka Wójcika
„Ten obcy” – problematyka
„Ten obcy” - wartości etyczne
Plan wydarzeń lektury „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa – notatka szkolna
„Ten obcy” - geneza
„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeń
Streszczenie lektury „Ten obcy”