Jesteś w: Zbrodnia i kara

Przemiana wewnętrzna Rodiona Raskolnikowa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Do przemiany wewnętrznej głównego bohatera powieści Fiodora Dostojewskiego dochodzi w czasie jego pobytu na Syberii. Za zamordowanie dwóch kobiet został skazany na osiem lat katorgi. Choć przyznał się dobrowolnie do winy, nie czuł skruchy czy żalu. Żadne z tych uczuć nie towarzyszył mu aż do momentu zapadnięcia na ciężką chorobę, która o mały włos nie pozbawiła go życia.

Bohater przeżywa głęboką duchową przemianę. Gdy w końcu uświadomił sobie, że nie miał prawa pozbawiać życiu nikogo, że nie istnieją takie powody czy motywy działania, które usprawiedliwiłyby jego działanie, wówczas ogarnęła go pustka. Wypełniła ją dopiero miłość do Soni, która dla niego także przeniosła się na Syberię.

Raskolnikow nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Dzięki Soni zaczął analizować takie pojęcia, jak moralność czy odkupienie win szczerą skruchą i cierpieniem. Zauważając zachodzącą w nim przemianą, zadał sobie pytanie:

„Czyż jej [Soni] przekonania mogą teraz nie być moimi przekonaniami? A przynajmniej jej uczucia, dążenia...”.

Jak olśnienie przyszła do niego wizja nowego życia i w sercu zakiełkowało ziarenko nadziei:

„Tu zaczyna się już nowa historia, historia stopniowego odradzania się człowieka, stopniowego przechodzenia z jednego świata do drugiego, poznawania nowej, nie znanej dotychczas rzeczywistości”.



  Dowiedz się więcej