Jesteś w: Balladyna

Co łączy Balladynę z Lady Makbet?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Juliusz Słowacki pisząc swoją tragedię „Balladyna” bez wątpienia czerpał inspirację z twórczości Williama Szekspira. Jego tytułowa bohaterka najbardziej kojarzy się z postacią Lady Makbet z tragedii Szekspira „Makbet”. Chociaż jedna jest chłopką a druga osobą dobrze urodzoną, obie kobiety zawdzięczają swoją wysoką pozycję małżeństwu. Lady Makbet jest żoną tana Glamis i Kawdoru, Balladyna natomiast zostaje żoną rycerza Kirkora, pana na zamku nad jeziorem Gopło.

Obie bohaterki cechuje bezwzględne dążenie do władzy. Nie cofają się nawet przed zbrodnią. Inaczej jednak wyobrażają sobie panowanie. Lady Makbet zamierza panować u boku męża. Balladyna początkowo również ma taki zamiar ale zmienia go w miarę rozwoju wydarzeń. Ostatecznie decyduje się na usunięcie wszystkich ze swojej drogi.

Zarówno Lady Makbet, jak i Balladyna silnie przeżywają dokonane przez siebie zbrodnie – krew budzi w nich zgrozę i odrazę. Towarzyszy tym kobietom lęk przed ujawnieniem ich tajemnicy. Ten lęk i wyrzuty sumienia oraz rozpad związku z mężem doprowadzają Lady Makbet do obłędu i samobójczej śmierci. Balladyna okazuje się znacznie silniejsza psychicznie.

Bohaterka stworzona przez Słowackiego konsekwentnie zmierza do objęcia tronu. Śmierć Kirkora jest dla niej dobrym rozwiązaniem. Pozbywa się również Kostryna. Na koniec nie waha się zniszczyć własną matkę. Można powiedzieć, że jest to kobieta o miedzianym czole. Wydaje wyrok śmierci na siebie samą, licząc, że nikt nigdy nie dowie się kto jest prawdziwym winowajcą. Po to, by zginęła potrzebna jest ingerencja sił wyższych, które mają moc rażenia piorunem.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej