Jesteś w: Ignacy Krasicki

Dewotka - interpretacja

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Dewotka – krytyka fałszywej pobożności;
W tej bajce Krasicki nie zdecydował się bohaterami uczynić zwierząt. Przyczyną jest opisywana przez poetę wada – czyli dewocja, którą najlepiej opisać poprzez przedstawienie jej w ludzkich typach charakterologicznych. Bohaterka bajki jest więc nie tyle konkretną postacią, co raczej charakterologicznym typem, zawierającym w sobie wszystkie piętnowane cechy. Takie jednostronne, przerysowane ujęcie postaci ma na celu napiętnowanie konkretnej wady. Ma to także uchronić czytelnika przed zbytnim skoncentrowaniem się na cechach pobocznych.

Dewocja została opisana jako sprzeczność występująca pomiędzy teorią a praktyką, pomiędzy deklaracjami a konkretnymi czynami. Pointa, jaką odnajdujemy w ostatnim wersie, jest bardzo emocjonalna, zakończona została wykrzyknieniem:

Uchowaj, Panie Boże, takiej pobożności!

Krasicki piętnuje tu obłudę, brak spójności pomiędzy deklaracjami a faktycznym działaniem, bajka jest też krytyką hipokryzji.

Niektórzy znawcy problematyki twierdzą, iż bajkę tę można odczytywać również w nieco szerszym kontekście – jako sprzeciw wobec fałszu występującego często w naszym życiu. Jest to więc także opowieść o pozorach i zakłamaniu, które występują powszechnie na miejscu szczerości i autentyzmu.



  Dowiedz się więcej