Jesteś w: Ignacy Krasicki

Malarze - analiza i interpretacja

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Malarze – prawda nie zawsze jest należycie wynagradzana;
Krasicki stara się pokazać, iż pochlebstwo jest często drogą na skróty, przepustką do osiągnięcia zamierzonego celu. Prawda nie zawsze jest przez innych wynagradzana i nie jest doceniana, a o wiele bardziej dla wielu liczy się „podlizywanie się” i wypowiadania pustych komplementów – i to jest ta mądrość, która chciał nam przekazać autor.

Jeden z bohaterów – Piotr – był malarzem uczciwym i rzetelnym, ale mimo to cały czas żył w ubóstwie. Drugi z malarzy – Jan – nie był tak dobry w swym fachu, a mimo to żyło mu się doskonale i niczego mu nigdy nie brakowało. Krasicki wyjaśnił czytelnikom powód takiego stanu rzeczy:

Piotr malował podobnie, Jan piękniejsze twarze.

Zdanie to wskazuje, iż pochwały i pochlebstwa są często dla wielu drogą do osiągnięcia wymarzonych efektów i zdobycia bogactwa.

Jest to bajka bardzo enigmatyczna, krótka, lecz niezwykle wymowna. Krasicki zbudował ją na antytezach i kontrastach charakterologicznych. W sposób niezwykle misterny zarysował ludzie słabości i wady, demaskując drzemiącą w każdym potrzebę akceptacji za wszelką cenę. Jednocześnie pokazał, iż człowiek woli nie oglądać swych wad i niedoskonałości, nawet jeśli zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją.



  Dowiedz się więcej