Jesteś w: Motyw historii

Motyw historii

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


• „Joanna D`arc”, reż. Luc Besson - święta natchniona przez Boga czy rozhisteryzowana wariatka-do dziś nie wygasły spory wokół Joanny d`Arc, córki średniowiecznego wieśniaka, która powiodła francuską armię do zwycięskiego boju przeciwko Anglikom. Oskarżona o czary i herezję spłonęła na stosie w wieku dziewiętnastu lat. Joanna już za życia stała się legendą. Od dziecka utrzymywała, że słyszy głosy z niebios i miewa niezwykłe widzenia. Gdy jej rodzinne miasteczko zajęli Anglicy, stanęła przed obliczem króla mówiąc: „Daj mi armię, a w imię Boże powiodę ją do zwycięstwa i zwrócę Ci Twoje królestwo”.

• „Kanał”, reż. Andrzej Wajda - historia ostatnich godzin życia żołnierzy AK, walczących w powstaniu warszawskim. Po nieudanej próbie przebicia się przez stanowiska oddziałów niemieckich, kompania porucznika Zadry otrzymuje polecenie przedostania się z Mokotowa, do wciąż walczącego Śródmieścia. Jedyną możliwą drogą do tego miejsca są jednak kanały. Konieczność zejścia do kanałów przedstawiona została jako alegoria pohańbienia godności powstańca. Decyzja porucznika Zadry o zejściu do kanałów spotyka się z ostrym sprzeciwem ze strony członków oddziału. Kanał przez żołnierzy określany jest mianem „kloaka”, a sami żołnierzy, stając w konieczności zejścia pod ziemię, porównują się do szczurów.

• „Katyń”, reż. Andrzej Wajda - gdy 17 września 1939 roku armia radziecka wkroczyła do Polski, nieprzygotowana do walki na dwóch frontach armia II Rzeczpospolitej musiała ponieść klęskę. Wśród jeńców wojennych znalazło się kilkanaście tysięcy oficerów. Ich rodziny z utęsknieniem czekały na ich powrót. Nigdy jednak nie nastąpił.

• „Kleopatra”, reż. Darry F. Zanuck - to historia królowej Egiptu i jej miłości do dwóch największych wodzów starożytnego Rzymu: Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Zarówno Burton jak i Harrison nominowany do Oscara dają wspaniały popis gry aktorskiej, jednak to właśnie Elizabeth Taylor jaśnieje niezwykłym blaskiem, przyciągając swoją osobą uwagę widzów i dając jeden z najwspanialszych występów w swej aktorskiej karierze. Zdumiewający swym rozmachem film zdobył Oscary za scenografię, kostiumy i efekty specjalne. Niektóre fragmenty filmu przeszły do historii kina, jak na przykład zapierająca dech w piersiach scena wjazdu Kleopatry do Rzymu. "Kleopatra" to historia niezwykłej kobiety, o której względy konkurowało dwóch największych rzymskich wodzów i która przeszła do legendy jako symbol uwodzicielskiej urody.

• „Król Artur”, reż. Antoine Fugqua - o opowieść o mężnym Arturze, jego braterstwie z Lacelotem, o lojalnych Rycerzach Okrągłego Stołu i ich bohaterskiej walce w imię wolności i miłości. Film jest niezwykle widowiskowym obrazem, łączącym wątki historyczne z trzymającą w nieustannym napięciu akcją i dostarczającym rozrywki na najwyższym poziomie.

• „Królowa Bona”, reż. Janusz Majewski. - bohaterką dwunastoodcinkowego serialu jest Bona Sforza d`Aragona. Wywodziła się z jednego ze znamienitszych rodów włoskich. Jako córka tytularnego księcia Mediolanu i Bari wyrosła w atmosferze wielkiej polityki, rywalizacji rodów o poszczególne księstwa, przemyślnych forteli i intryg dworskich. Odebrała niezwykle staranne wykształcenie. Biegle władała hiszpańskim i klasyczną łaciną, której znajomość wywołała ponoć podziw profesorów Akademii Krakowskiej. Królową Polski została w 1518 roku. Szybko zyskała duży wpływ na swojego męża - Zygmunta Starego. Była postacią kontrowersyjną. Miała zagorzałych zwolenników i zaciekłych wrogów. Pierwsi cenili ją za mądrość, przenikliwość i dalekowzroczność w sprawach politycznych. Drudzy zarzucali jej zuchwałość, despotyzm, żądzę władzy i mieszanie się do polityki. Serial Janusza Majewskiego ukazuje ją jako kobietę twardą, rozsądną władczynię, która wszakże nie zdołała osiągnąć zamierzonych celów.

• „Krzyżacy”, reż. Aleksander Ford - adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza z niewielkimi zmianami wobec pierwowzoru. Na pierwszy plan wysunięto losy Juranda ze Spychowa, zdradziecko atakowanego przez Krzyżaków ze Szczytna, którym przewodzi okrutny komtur Zygfryd de Lowe. Równolegle poprowadzono wątek romansowy między Zbyszkiem, Danuśką i Jagienką. Punkt kulminacyjny stanowi finałowa bitwa pod Grunwaldem.

• „Na Zachodzie bez zmian”, reż. Lewis Milestone - film opowiada historię grupy młodych Niemców, wysłanych prosto ze szkoły w okopy Pierwszej Wojny Światowej. Ognisty patriotyzm młodych żołnierzy szybko zaczął wygasać gdy zobaczyli rzeczywistość wojny. Ich życie zmienia się diametralnie, strach i śmierć otaczają ich każdego dnia. Zatracają gdzieś młodzieńczą niewinność i uczą się bezwzględnie zabijać.

• „Ogniem i mieczem”, reż. Jerzy Hoffman - Jan Skrzetuski jest jednym z nielicznych szlachciców, którzy przejęli się powstaniem Chmielnickiego, sprzymierzonego z Kozakami. Na początku Skrzetuski nieświadomie ratuje życie Chmielnickiemu, który później podczas jego uwięzienia przez Kozaków wykupuje go. Wśród atamanów jest jeden, który nienawidzi Skrzetuskiego, ponieważ ten zdobywa miłość jego oblubienicy- Heleny.

• „Ostatni Samuraj”, reż. Edward Zwick - kapitan Nathan Algren, bohater Wojny Secesyjnej, wyrusza do Japonii by walczyć przeciwko Samurajom. Po pewnym czasie staje się jednak ich sprzymierzeńcem. Katsumoto, to przywódca Samurajów, których wspaniała kultura powoli odchodzi w zapomnienie. Jego losy nierozerwalnie splatają się z losami amerykańskiego kapitana. Film to widowiskowa, epicka opowieść o narodzinach nowoczesnej.

• „Pan Wołodyjowski”, reż. Jerzy Hoffman - druga polowa XVII wieku. Pułkownik Michał Wołodyjowski po śmierci narzeczonej wstępuje do klasztoru Kamedułów. Onufry Zagłoba podstępem go stamtąd uprowadza do rzekomo chorego przyjaciela Ketlinga. Hetman Sobieski nakłania Wołodyjowskiego do powrotu do wojska. Na warszawskim gościńcu Wołodyjowski i Zagłoba spotykają siostrę pułkownika, panią stolnikową. Towarzysza jej dwie wychowanice - Basia i Krzysia. Hetman mianuje Wołodyjowskiego dowódca stanicy w Chreptiowie, na wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Wśród żołnierzy Michała jest Tatar, Azja Mellechowicz. Młoda pułkownikowa budzi jego pożądanie. Azja jest synem chana Tuhaj-beja i potajemnie utrzymuje kontakty z tatarskimi i tureckimi nieprzyjaciółmi Polski. Planuje zdradę Rzeczypospolitej, ale przedtem chce zdobyć Baśkę.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -