Jesteś w: Motyw historii

Motyw historii

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


• „Patriota”, reż. Roland Emmerlich - patriota to zrealizowany z ogromnym rozmachem epicki film przygodowy, którego akcja rozgrywa się w czasach amerykańskiej wojny o niepodległość. Opowiada on historię Benjamina Martina, kolonisty, który wsławił się wieloma krwawymi czynami w czasie wojny francusko-indiańskiej. Po wojnie Benjamin osiadł na farmie i założył rodzinę. Kiedy wybucha wojna z Anglią, chcąc nie chcąc chwyta za broń i wstępuje do wojska wraz ze swym synem, młodym idealistą Gabrielem. Staje na czele oddziału buntowniczej milicji i prowadzi swych towarzyszy do boju przeciwko znienawidzonym Anglikom, którzy przewyższają ich liczebnością i uzbrojeniem. Dopiero na polu walki stawi czoła dręczącym go wyrzutom sumienia i zrozumie, że jeśli chce ocalić swą rodzinę, musi oddać się idei, którą żyje cały kraj.

• „Popioły”, reż. Andrzej Wajda - młody polski szlachcic - Rafał Olbromski, spędza życie na zabawach i hulankach. Wkrótce jednak na swojej drodze spotyka księcia Gintułta, który postanawia zatrudnić go, jako sekretarza. Młodzieńcza determinacja Rafała, z książęcych bibliotek, doprowadza go jednak aż do armii samego Napoleona.

• „Popiół i diament”, reż. Andrzej Wajda - młody AK-owiec, Maciek Chełmicki, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR. Zbieg okoliczności sprawia, że zabija kogoś innego. Stając później twarzą w twarz ze swoją niedoszłą ofiarą, uświadamia sobie, że musi powtórzyć zamach. Chełmicki poznaje Krystynę, dziewczynę pracującą jako barmanka w restauracji hotelu „Monopol”. Uczucie do niej sprawia, że pojmuje on bezsens zabijania w chwili zakończenia wojny, jednak wierność złożonej przysiędze, a tym samym obowiązek podporządkowania się rozkazowi, przeważa szalę. Maciek korzysta z okazji, kiedy Szczukę wywołują z urządzonego z okazji zwycięstwa bankietu do Urzędu Bezpieczeństwa. Zabija Szczukę, sam zaś ginie zastrzelony przypadkowo przez patrol polskich żołnierzy, ponieważ nie posłuchał wezwania do zatrzymania się. W filmie ukazany jest konflikt ideologiczny dotyczący organizacji powojennej Polski. Po jednej stronie postawieni zostali byli żołnierze Armii Krajowej i powstańcy warszawscy, po drugiej zaś, komuniści, czerpiący z wzorców radzieckich. Strony te mają przeciwstawne koncepcje na organizację kraju, co skutkuje wzajemnym wyniszczaniem się. Wspomniany konflikt ideologiczny prowadzi często do bratobójczych walk pomiędzy stronami.

• „Potop”, reż. Jerzy Hoffman - lata 1656-1660, okres najazdu szwedzkiego na Polskę. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży orszański Andrzej Kmicic opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, ale o własne interesy. Aby odkupić winy porywa księcia Bogusława Radziwiłła, by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza,ale ten ciężko rani Kmicica i ucieka. Doszedłszy do zdrowia Andrzej Kmicic stara się zwrócić honor swojemu nazwisku broniąc oblężonej Jasnej Góry.

• „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, reż. Jerzy Hoffman - akcja filmu rozgrywa się w IX wieku, sto lat przed przyjęciem chrztu przez Polskę. W nadgoplańskim kraju rządy sprawuje „krwawy książę”. Popiel, który aby zapewnić sukcesję synowi, morduje cały swój ród. Jego zbrodnie wywołują bunt kmieci. Ziemek, młody myśliwy i wojownik, zakochany w córce kmiecia Wisza, pięknej Dziwie, nie chce pogodzić się z wolą ojca dziewczyny, który przeznaczył ją bogom i oddał do chramu Świętowita. Postanawia walczyć o swą ukochaną. Na swej drodze Ziemek spotyka Piastuna byłego dowódcę zbrojnych księcia Popiela. Decyduje się podjąć wraz z nim i kmieciami walkę przeciwko „krwawemu księciu”.

• „Troja”, reż. Wolfgang Petersen - basen morza śródziemnego, XII wiek p.n.e. Parys, książę Troi porywa Helenę - najpiękniejszą ziemiankę, a za razem żonę Menelaosa, króla Sparty. Menelaos brat, najbardziej wpływowego władcy starożytnej Grecji wypowiada wojnę Troi i prosi brata Agamemnona o poparcie decyzji. Agamemnon jednoczy podbite plemiona wraz z sojuszniczymi i wyrusza na podbój Troi. Trojańskiej armii przewodzi Hektor, syn króla Priama, jedyny godny miana najmężniejszych. W greckiej armii są najlepsi wojownicy stąpający po ziemi: Odyseusz, Ajax i największy z nich - Achilles, syn bogów i dowódca Myrmidonów szukający nieśmiertelności w piaskach trojańskiego wybrzeża.

• „Upadek”, reż. Olivier Hirchbieqel - Berlin, kwiecień 1945 roku. Na ulicach panuje chaos nie do opisania. Naród niemiecki czeka na swą nieuchronną klęskę. Adolf Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach Kancelarii Rzeszy. Wśród świty wodza znajduje się Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera. To jej wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich, spędzonych w izolacji, dwunastu dni życia wodza upadającej III Rzeszy. Te dramatyczne dni wzbudzają tak wiele kontrowersji i domysłów jak żaden inny etap biografii Hitlera. Co naprawdę wydarzyło się 10 metrów pod ulicami Berlina?

• „Zatrute pióro”, reż. Philip Kaufman - rzecz dzieje się w porewolucyjnej, osiemnastowiecznej Francji. Kontrowersyjny pisarz - Markiz de Sade, publikując anonimowo swoją powieść zwraca na siebie uwagą samego Napoleona. Zapada więc decyzja o wysłaniu specjalnego kuratora - Doktora Royer-Collard aby „przypilnował” Markiza. W tym celu udaje się on do miejsca pobytu artysty - Charenton, przytułku dla psychicznie chorych.

Motyw historii - wybrane tematy wypracowań


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -