Jesteś w: Wesele

Pierwowzory duchów i zjaw w „Weselu”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Rycerz – jego pierwowzorem był legendarny Zawisza Czarny z Grabowa herbu Sulima. Żyjący na przełomie XIV i XV wieku wojak słynął głównie z tego, że nigdy nie został pokonany na polu bitwy. W świadomości Polaków zarysował się najgłębiej za sprawą obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Rzecz jasna rycerz brał udział w wielkim starciu polsko-krzyżackim z 1410 roku.

Hetman – wzorem dla postaci był hetman wielki koronny Ksawery Branicki. Jego nazwisko do dziś wymienia się jednym tchem z takimi zdrajcami państwa Polskiego jak Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski. Szlachcic nie skrywał swojej prorosyjskości. Zasłynął również z powodu pojedynku z samym Giacomo Casanovą, podczas którego został poważnie raniony w brzuch. Ponadto ożenił się z nieślubną córką Carycy Katarzyny. Jednak przede wszystkim znany jako przeciwnik Sejmu Czteroletniego, Konstytucji 3-go Maja oraz przywódca konferencja targowickiej.

Upiór – wzorowany na historycznej postaci Jakuba Szeli. Żyjący na przełomie XVIII i XIX chłop do dziś budzi kontrowersje, ponieważ przez jednych uważany jest za sadystę, a przez innych za ludowego bohatera, który postawił się wyzyskowi pańszczyzny. Szela był jednym z głównych przywódców tzw. rabacji galicyjskiej, czyli serii brutalnych wystąpień antyszlacheckich na ziemiach Galicji Zachodniej. W ramach rabacji śmierć poniosło blisko tysiąc szlachciców.

Wernyhora – to kolejna, po Stańczyku, postać której wizerunek kojarzy się statystycznemu Polakowi z obrazem Jana Matejki („Wernyhora” z 1884 r.). Postać ta znana jest głównie z siedemnastowiecznych legend ukraińskich. Kozak był jednym z największych piewców polsko-ukraińskiego pojednania i współpracy.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej