Jesteś w: Chłopcy z Placu Broni

Problematyka „Chłopców z Placu Broni”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Problematykę poruszaną przez Ferenca Molnara można rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Autor pokazuje wiele postaw, z których jedne zasługują na podziw, inne z kolei wyłącznie na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne sprawy, na których się opiera akcja „Chłopców z Placu Broni”.

Można się zastanawiać, kim jest tu bohater. Czy jest to tylko główna postać z książki, a może jest to ktoś ważniejszy, kto swoim postępowaniem wpływa nie tylko na losy opowiadania, ale również wpływa na postępowanie innych ludzi. Takim bohaterstwem się wykazuje Erno Nemeczek. Mały chłopiec o wielkim sercu, który był zdolny do poświęcenia wszystkiego, co dla niego jest najważniejsze w tym swojego życia, by bronić swojej małej ojczyzny – Placu Broni. Bohaterstwo doprowadza nie tylko do zwycięstwa jego kolegów, ale również wpływa na zmianę zachowania Deżo Gereba.

Zdrada, to kolejny problem, który drąży w książce Molnar. Zdrada jakiej się dopuścił Deżo Gereb z niskich osobistych powodów, z urażonej dumy, staje się dość dużym problemem. O mało co nie jest powodem straty Placu Broni przez jego kolegów.

W książce znajdzie się miejsce również dla przyjaźni oraz oddania. To ważne więzi, które powinny się znaleźć w każdej grupie. Dzięki właśnie tym cechom świat chłopców staje się lepszy. Ten świat, nie jest maleńkim zamkniętym światem, to ogromny przedsionek prawdziwego życia, do którego chłopcy już niedługo będą zmuszeni wejść. Chłopcy szybko się uczą, że nie zawsze świat jest piękny, że czasem trzeba się poświęcić, by zrealizować swoje ideały.

Wybaczenie, ma w książce wymiar symboliczny. Wybacza się tym, którzy zbłądzili i którzy zrozumieli swój błąd. Boka wybacza Gerebowi zdradę kolegów. Nemeczek wybacza kolegom, to że w niego zwątpili. Wybaczenie jest ważne, gdyż ten który nie potrafi wybaczyć, nie zasługuje również na wybaczenie.

W opowiadaniu można również znaleźć wątki polityczne. Ferenc Molnar przemycił do treści liczne nawiązania do ówczesnej politycznej sytuacji Węgier, jako części Austro-Węgier, w których nastroje niepodległościowe były co raz silniejsze. Również sama nazwa „Czerwone Koszule”, którą nosili chłopcy pod przywództwem Feriego Acza, w zamyśle Molnara miały oddać hołd bojownikom o niepodległość Włoch – garibaldczykom.

„Chłopcy z Placu Broni” to utwór ponadczasowy, a przesłanie jakie jest w nim zawarte, jest aktualne również w dzisiejszych czasach.



  Dowiedz się więcej