Jesteś w: Szatan z siódmej klasy

„Szatan z siódmej klasy” – recenzja powieści

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Kornela Makuszyńskiego została wydana w roku 1937. Jest to skierowana do młodzieży powieść detektywistyczna o przygodach nastoletniego ucznia siódmej klasy jednego z warszawskich gimnazjów. Już od chwili wydania powieść szybko zyskała szerokie grono miłośników. Mimo upływającego czasu, szybka akcja, lekki język i treść jakie przekazuje autor sprawia, że grono to się nie zmniejsza.

Kornel Makuszyński pierwszoplanową postacią uczynił młodzieńca, który tak naprawdę dopiero wkracza w dorosłe życie. Nadał mu cechy, które sprawiają, że młody czytelnik łatwo się z nim utożsamia. Szczerość, prawdomówność, chęć pomagania innym, czy też zdolność do logicznego i analitycznego myślenia to cechy, które chyba każdy by chciał widzieć u siebie. Adaś Cisowski z łatwością rozwiązuje wszystkie nawet najtrudniejsze zagadki. Nie boi się nowych wyzwań, a nawet można mieć wrażenie, że poszukuje ich. Adam jest nazywany przez swojego nauczyciela profesora Gąsowskiego szatanem. Można pomyśleć, że nie jest pozytywne określenie, ale nie w tym przypadku. Dla profesora „Szatan” jest synonimem niesamowitości, która otacza jego najlepszego ucznia.

Doskonale się czyta, jak Adaś z zadziwiającą łatwością rozwiązuje kolejne zagadki. Adam jednak jest takim samym człowiekiem jak wszyscy nastolatkowie, ma również gorsze dni – zostaje złapany przez złoczyńców. Ma również swoje uczucia – jego sercem zawładnęła piękna bratanica profesora Gąsowskiego – Wanda. To właśnie dla niej rezygnuje z wyjazdu nad morze z rodziną, by udać się na Wileńszczyznę do wsi Bejgoły. To sprawia, że Adam jeszcze bardzie wzbudza sympatię u czytelników.

Akcja powieści jest bardzo żywa. Czytelnik nie ma czasu na nudę. Przenosi się z przedwojennej Warszawy i podwileńskiej wsi Bejgoły, do czasów końca wojen napoleońskich roku 1813, czy też roku 1863 – to jest do czasów powstania styczniowego. Liczne zwroty akcji są skonstruowane w taki sposób, że nie powodują u czytelnika zagubienia, a tylko potęgują emocje. Z niecierpliwością przewraca się kartki książki, pochłaniając stronę za stroną z wypiekami. Dodatkowymi zaletami są pozostali bohaterowie książki: profesor Gąsowski, trochę roztargniony, ale wzbudzający wiele sympatii, piękna Wanda, dla której Adam stracił głowę oraz jej ojciec Iwo Gąsowski – matematyk, który poświęcił się nauce, co spowodowało upadek rodzinnej posiadłości. Wszystkie te postacie narysowane zostały lekko i zadziwiająco barwnie.

Powieść Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” to doskonała pozycja dla każdego młodego człowieka. Można ją polecić całym sercem. Prosty i barwny język powieści, barwne nieliniowe postacie oraz doskonała akcja, która ani razu się nie nuży, sprawia, że czyta się ją doskonale.



  Dowiedz się więcej