Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Motyw literackie w „Cierpieniach młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Werter wraca jednak do Wahlheim. Nie mogąc pokonać wewnętrznej potrzeby spotkania z Lottą, odurzony alkoholem, odwiedza ją. Obserwuje kobietę, zachwyca się nią i rozpamiętuje swą beznadziejną sytuację. Każde spojrzenie, słowo i gest Lotty wzmagają cierpienie zakochanego do szaleństwa mężczyzny. Z czasem coraz bardziej pogrąża się w przeżywaniu nieszczęśliwej miłości, traci równowagę ducha, słabnie z wyczerpania. Podczas swojego ostatniego spotkania Werter i Lotta oddają się namiętnemu pocałunkowi, co kobieta uważa za wielce niestosowne i ucieka do drugiego pokoju.

Niespełniony kochanej pożycza pistolet od Alberta i popełnia samobójstwo, strzelając sobie w głowę. Sługa znalazł go rano jeszcze żyjącego, ale lekarz nie mógł przywrócić mu życia. Lotta na wieść o tragicznym wydarzeniu zemdlała. Werter zmarł w południe po 12 godzinach konania wypełnionego ogromnym cierpieniem. Miłość wypaliła go do granic możliwości i odebrała najwyższą wartość – życie…

Motyw nieszczęśliwej miłości w „Cierpieniach młodego Wertera”


Jednym z najpopularniejszych utworów przedstawiających miłość destrukcyjną jest dzieło Goethego „Cierpienia młodego Wertera”. Jest to powieść epistolarna, składająca się z listów głównego bohatera do przyjaciela, w których relacjonuje wydarzenia oraz analizuje swoje uczucia. Werter jest młodym, utalentowanym i wrażliwym mężczyzną. Na wieś przybywa, aby załatwić sprawy spadkowe matki, a także uciec od codziennych problemów. Choć wreszcie może w spokoju rozmyślać, czytać i rysować dalej czuje się rozbity i niezrozumiany przez innych.

Jego życie nabiera sensu dopiero, gdy podczas wyjazdu na bal spotyka Charlotte, która robi na nim ogromne wrażenie. Niestety podczas balu dowiaduje się, że ta zjawiskowo piękna istota jest już zaręczona. Mimo tej informacji Werter spędza z nią dużo czasu i coraz bardziej angażuje się uczuciowo. Poznaje też jej narzeczonego, do którego nie czuje jednak nienawiści, tylko zazdrość. Aby uciec od niszczącego uczucia przyjmuje nawet posadę na placówce dyplomatycznej, gdzie jest poniżany ze względu na mieszczańskie pochodzenie. Tam też otrzymuje wiadomość o ślubie ukochanej, która go pogrąża. Składa dymisje i wbrew zdrowemu rozsądkowi wraca do Wahlheim.

Chociaż wie, że Lotta jest szczęśliwa z innym wciąż ma nadzieje, że wybierze jego. Staje się tak częstym gościem w domu młodego małżeństwa, że burzy ich spokój i w końcu Lotta prosi go, by wyjechał i leczył się z melancholii. Gdy Werter próbuje ja pocałować buntuje się i odchodzi na zawsze. Dla bohatera jest to cios ostateczny. Punktualnie o północy strzela do siebie i kona w męczarniach. Decyzja o samobójstwie wynika z jego wyrzutów sumienia. Werter choć wiedział, że Lotta jest szczęśliwa i chciał dla niej jak najlepiej nie umiał przestać ingerować w jej życie.

Jego miłość była tak silna, że uniemożliwiała dokonywanie racjonalnych wyborów i trzeźwe patrzenie na świat. Skoro każdy dzień przynosił kolejne rozczarowania postanowił to skończyć. Także Lotta stała się ofiarą tej nieszczęśliwej miłości i po jego samobójstwie zapadła na ciężką chorobę, zapewne obwiniając się o śmierć przyjaciela.

Motyw buntu w „Cierpieniach młodego Wertera”


Jedną z literackich postaci, która wybiera drogę buntu jest główny bohater „Cierpień młodego Wertera” Goethego. Nakreśla on schemat romantycznego bohatera – niepogodzonego ze światem oraz wyobcowanego. Cechy te tworzą powstały w literaturze nurt nazwany werteryzmem. Młody bohater jest przykładem postaci o ogromnej wrażliwości, która swoimi przeżyciami dzieli się z przyjacielem za pośrednictwem listów. Mimo, iż czuje pewną więź i sympatię do wiejskiej społeczności niewielkiej miejscowości - Wahlheim, raczej izoluje się i szuka swojego miejsca pośród natury oraz ukojenia w literaturze.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 



  Dowiedz się więcej