Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Motyw literackie w „Cierpieniach młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Werter widząc obłąkanego młodzieńca szukającego kwiatów dla swojej ukochanej, zdaje sobie sprawę, że i on popada w obłęd. Jego szaleństwo wynika z rozpaczy, ponieważ nie może być z kobietą, którą kocha. Pragnie on miłości, mimo że konsekwentnie doprowadza go ona do samozagłady. Decydującym czynnikiem, który pchnął bohatera do samobójstwa była decyzja Lotty o zerwaniu z nim kontaktów. Werter nie mogąc znieść dłużej emocjonalnego napięcia w końcu strzela sobie w głowę niejako widząc w samobójstwie wyzwolenie dla jego cierpiącej duszy.

Motyw samotności w „Cierpieniach młodego Wertera”


Samotność może charakteryzować brak nadziei prowadzący do rozpaczy, a gdy osamotnienie staje się zbyt wielkie, samobójstwo zdaje się stwarzać drogę wyjścia. W powieści „Cierpienia Młodego Wertera” Goethe przedstawia młodego mieszczanina. Portret młodzieńca, który kieruje się głównie miłością naznaczoną cierpieniem i samotnością. Werter jest niezwykle indywidualną jednostką szukającą głębokiego uczucia. Jest wrażliwym artystą o duszy poety i niespokojnym sercu. Możliwość obcowania z naturą zapewnia mu upragniony spokój: „Samotność jest dla serca mego rozkosznym balsamem w tej rajskiej okolicy, a młoda pora roku ogrzewa w całej pełni moje odrętwiałe serce.... Jestem samotny i cieszę się z mego życia w tej okolicy stworzonej dla dusz takich jak moja”.

Na początku powieści Werter wyraża swój ból, wspominając nieżyjącą już towarzyszkę swojej młodości, osobę, która doskonale go rozumiała. Po jej śmierci przekonał się o swojej odmienności i indywidualności. O wszystkich swoich przeżyciach pisze w listach do przyjaciela Wilhelma, którego pewnego dnia informuje o tym, że poznał Lottę, w której widzi ucieleśnienie kobiety, na którą czekał. Od tej pory miłość urasta do rangi sensu jego życia. Werter staje się coraz bardziej przekonany, że łączy ich wspólnota dusz i wzajemne zrozumienie. Kobieta sprawia, że staje się on szczęśliwym, spokojnym człowiekiem. Wkrótce jednak Werter przekona się, że nie jest to szczęśliwa miłość, ponieważ Lotta kocha Alberta. Jego przyjazd oznacza, więc utratę nadziei na wspólne życie kochanków. Świat Wertera zaczyna się rozpadać, a uczuciu towarzyszy ból i udręka.

Opisując w listach swoje doznania kreśli portret człowieka samotnego, który odczuwa narastająca pustkę i niechęć do życia. Przechodzi od pięknej, szczęśliwej miłości, zgubnej namiętności do obłąkania i ucieczki. Samotność wyzwala w nim potrzebę zgłębienia sensu istnienia. W wyniku swych refleksji dochodzi do wniosku, że świat ogranicza i niszczy jego indywidualność oraz skazuje na samotność. Pozbawiony chęci do życia popełnia samobójstwo uwalniając się od udręk.

Motyw marzyciela w „Cierpieniach młodego Wertera”


Jednym z takich dzieł są Cierpienia młodego Wertera autorstwa niemieckiego pisarza Johanna Wolfganga Goethego. Znamiennym jest fakt, że jest to powieść epistolarna, tak więc dominują w niej listy do Lotty, które w doskonały sposób opisują uczucia i wrażenia Wertera. Główny bohater to bardzo wrażliwy artysta, marzyciel, który jest samotny. Podczas pobytu w małej miejscowości poznaje kobietę anioła - Lottę, można powiedzieć że zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Jednak problemem jest fakt, iż kobieta jest już zaręczona z Albertem.

Dla młodego marzyciela jednak zaręczyny to nie największy problem, nadal przecież mógł ją w skrytości serca uwielbiać. Kobiecie również to nie przeszkadzało, ponieważ młodzi bardzo się zaprzyjaźnili, spędzali ze sobą bardzo dużo czasu, aż Werter zakochał się w dziewczynie. Marzenie miłości było tak duże, że nie mógł postąpić inaczej, jak tylko opuścić miasto. Szybko okazało się, że nowe życie w nowych realiach nie było przyjazne dla niego. Dodatkowo otrzymał wiadomość o ślubie Lotty i Alberta. Uświadomił sobie, że jego miłość nie wygasła i nigdy nie przestanie kochać.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 



  Dowiedz się więcej