Jesteś w: Szatan z siódmej klasy

Kornel Makuszyński – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



W tym samym roku ożenił się z Emmą Bażeńską. Po wybuchu I wojny światowej jako obywatel austriacki został wywieziony w głąb Rosji, skąd po kilku miesiącach za poręczeniem przyjaciół przyjechał do Lwowa. W tym czasie pojawiły się humoreski dla dorosłych oraz bajki i bajeczki dla dzieci „Bardzo dziwne bajki”. W Kijowie bardzo prężnie działał pośród tamtejszej Polonii i został Prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przeniósł się do Warszawy. Tam rozpoczął współpracę z kilkoma gazetami pisząc felietony oraz recenzje. W tym okresie powstają również wspaniałe książki dla dzieci „Panna z mokrą głową” , „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Szatan z siódmej klasy” i wiele innych. Opublikował również powieść autobiograficzną „Bezgrzeszne lata” w 1926 otrzymał Państwową Nagrodę Literacką za poemat „Pieśń o Ojczyźnie”.

Kornel Makuszyński był również związany z Zakopanem, gdzie od roku 1918 spędzał kilka miesięcy w roku. Podczas tego pobytu publikował w gazetach zakopiańskich swoje felietony, w których nie krył swojego zafascynowania życiem górali. Wdzięczni zakopiańczycy przyznali mu tytuł honorowego obywatela Zakopanego. Pisarz zmarł w Zakopanem 31 lipca 1953 roku i został pochowany z góralskimi honorami na Pęksowym Brzyzku.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej