Jesteś w: Szatan z siódmej klasy

Szatan z siódmej klasy

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


„Szatan z siódmej klasy” - genezaKornel Makuszyński w roku 1937 opublikował powieść dla młodzieży pod tytułem „Szatan z siódmej klasy” Autor napisał tą powieść w tym samym roku. Jest to jeden z wielu utworów Makuszyńskiego, który jest skierowany do młodzieży. Jest to powieść detektywistyczna. Temat akcji książki to śledztwo, które jest prowadzone przez głównego bohatera Adasia Cisowskiego.

Bohater wykazuje wiele cech dobrego detektywa – jest bardzo bystry ma analityczny rozum. W treści czytelnik znajduje również ofiarę, która jest wieloosobowa – rodzina Gąsowskich oraz oczywiście przestępców, którzy dokonują włamań do domu Gąsowskich, napadają na Cisowskiego, w końcu zabierają wykopaną skrzynię, myśląc że to skarb ukryty przez Kamila de Berier.Autor zakończył pisanie książki w Zakopanem. W książce można znaleźć odniesienia do poprzedniej książki Makuszyńskiego „Złamany miecz”. Jak twierdził Makuszyński, książka zawiera trzy czwarte prawdy i jedną czwartą zmyślenia. Nazwiska głównych bohaterów profesor Gąsowski oraz Adam Cisowski są autentyczne – jest to forma żartu i autoreklamy autora.„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeńAkcja książki Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” toczy się w na przełomie czerwca i lipca 1937 roku. Akcja rozpoczyna się w czwartkowy dzień, w którym doszło do pomyłki profesora Gąsowskiego podczas odpytywania uczniów i trwa około dwóch miesięcy.

Autor przenosi również dwukrotnie akcję książki w przeszłość, a dokładnie w rok 1813, kiedy do wsi Bejgoły do majątku państwa Gąsowskich przychodzą dwaj francuscy żołnierze, którzy wracają do domu po klęsce Napoleona pod Moskwą, oraz w rok 1863 w okres powstania styczniowego, kiedy na probostwo powstańcy przynoszą rannego na drzwiach z domku ogrodnika z majątku Gąsowskich.
Kornel Makuszyński umieścił akcję swojej książki w kilku miejscowościach. Książka rozpoczyna się w Warszawie, gdzie mieszka i chodzi do szkoły Adam Cisowski. Czytelnik znajduje się w gimnazjum gdzie pracuje profesor Gąsowski, w mieszkaniu profesora, a także w mieszkaniu rodziny Cisowskich.

W dalszej części książki Makuszyński przenosi akcję do wsi Bejgoły, która znajduje się na Wileńszczyźnie. Tam znajduje się majątek rodzinny profesora Gąsowskiego, tam też znajduje się majątek państwa Niemczewskich – dwór Wiliszki, gdzie młody Cisowski tłumaczy list Kamila de Berier, w pobliżu również znajduje się Żywotówka – opuszczony dworek, w którym bandyci więzili Adama Cisowskiego oraz francuskiego poszukiwacza skarbu. W końcu miejscem akcji jest również plebania, gdzie został przeniesiony chory Francuz i gdzie w roku 1863 umieszczono rannego powstańca.„Szatan z siódmej klasy” – problematykaW przypadku powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” trudno jest mówić o problematyce. Jest to bowiem książka z rodzaju powieści sensacyjnej, gdzie głównym przesłaniem jest rozrywka, którą dostarcza autor czytelnikowi książki. Kornel Makuszyński zręcznie przedstawia przeróżnych bohaterów książki, a dzięki znakomicie skonstruowaniu akcji powieści, czytelnik może wręcz uczestniczyć w jej przebiegu, śledząc go z wypiekami na twarzy. Makuszyński w swojej książce dostarcza czytelnikowi wspaniałej zabawy podczas rozwiązywania zagadek, które można znaleźć na kartach jego powieści. Można się także doskonale bawić wcielając się w jednego z bohaterów.

Głowni bohaterzy powieści „Szatan z siódmej klasy” to osoby usposobione pogodnie. Niezależnie czy jest to główny bohater akcji Adaś Cisowski, czy też profesor Gąsowski, wzbudzają oni u czytelnika pozytywne odczucia. Można by było się z nimi zaprzyjaźnić. Czytelnik obserwuje, jak Adam, rezygnując z wyjazdu z rodziną nad morze pomaga rodzinie Gąsowskich. Widzi się również jak profesor Gąsowski mimo swojego roztargnienia nie jest komiczny. Jest autorytetem w oczach Adama Cisowskiego oraz jego kolegów. Nie krzyczy, kiedy chłopcy odkrywają jego metodę pytania, nie mści się na chłopcach. Charakter profesora widać dokładnie w chwili, kiedy na widok znalezionego skarbu stwierdza: …Setki tysięcy ludzi zginęło, dla takiego jak ten łupu… te rubiny są nasycone krwią”.
Kornel Makuszyński w powieści dla młodzieży pokazał bohatera pozytywnego, który doskonale sobie radzi w każdej sytuacji. Dał młodzieży wzorzec do naśladowania. Cisowski biegle mówi po francusku, zna doskonale historię, potrafi korzystać z przenikliwego umysłu. Jest takim, jakim chciałby pewnie być niejeden chłopiec. Autor przekazał również przesłanie, że dobro, szlachetność i bezinteresowność to cechy, którymi się warto kierować i które będą zawsze zwyciężać.„Szatan z siódmej klasy” - krótkie streszczenieW swojej powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński zawarł cztery wątki. Motywem przewodnim jest niewątpliwie wątek kryminalny. Główny bohater powieści Adaś Cisowski, to chłopiec o niezwykle przenikliwym umyśle, który potrafi rozwiązać każdą zagadkę. To właśnie on spełniając prośbę swojego nauczyciela historii – profesora Gąsowskiego pomaga w rozwiązaniu zagadki ze znikającymi drzwiami z dworku rodzinnego profesora. Dla Cisowskiego to zabawa, wielka letnia przygoda, która jednak staje się z czasem niebezpieczna. Ludzie, z którymi Adam Cisowski ma do czynienia, aby zdobyć skarb są zdolni do wszystkiego, nie unikają przemocy. Adam dwukrotnie się o tym przekonuje, pierwszy raz, kiedy zostaje uderzony w głowę w parku niedaleko dworku Gąsowskich, a drugi raz, kiedy zostaje pojmany i uwięziony przez bandziorów. Dzięki swoim umiejętnościom przenikliwego i analitycznego myślenia młody Cisowski pomału odkrywa tajemnicę, która jest związana z historią rodziny Gąsowskich.

Wątek historyczny, który jest zawarty na kartach powieści Makuszyńskiego, jest ściśle związany z wątkiem kryminalnym. Adaś bowiem szybko dość odkrywa, że sprawa ma związek z czasami końca wojen napoleońskich, kiedy do majątku Gąsowskich przybywają dwaj francuscy żołnierze wracający z nieudanej kampanii rosyjskiej. To jeden z nich Kamil de Berier, który jest umierający ukrywa swój łup wojenny na terenie posiadłości Gąsowskich, ukrywa również szereg wskazówek mających prowadzić do ukrytego skarbu. Następnie pisze list do swojego brata z jedną z takich wskazówek. Wątek historyczny związany z ukrytym skarbem pojawia się również w historii opowiedzianej przez księdza Kazuro. Dotyczy ona czasów powstania styczniowego roku 1863, kiedy to młody ranny powstaniec ukrywa się w dworku Gąsowskich, a w obawie przed wojskami rosyjskimi, przeniesiono go na plebanię na drzwiach pochodzących z majątku Gąsowskich. To właśnie na tych drzwiach Adaś znajduje kolejną wskazówkę prowadzącą go do skarbu.

Oprócz wątków historycznych związanych z poszukiwaniem skarbu, w powieści Kornela Makuszyńskiego czytelnik może również poznać dzieje rodziny Gąsowskich, która zamieszkuje w majątku niedaleko wsi Bejgoły. Majątek jest w opłakanym stanie, zadłużony ponad miarę. Zarządcą dworku oraz reszty majątku jest Iwo Gąsowski, matematyk, który zamiast zająć się rodzinnymi sprawami, poświęca się wyłącznie. Iwo Gąsowski korzysta z pomocy finansowej swojego brata - nauczyciela Adasia, jednak ta nie wystarcza. Gąsowski zmienia się jednak pod wpływem zdarzeń, które mają miejsce w dworku, pali swoje notatki i obiecuje całkowicie się poświęcić rodzinie i majątkowi.
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym wątkiem jest wątek miłosny. Uczucie jakie się rodzi pomiędzy głównym bohaterem Adasiem Cisowskim, a piękną Wandą Gąsowską przewija się przez całą powieść. To właśnie dla Wandy Adam decyduje się zrezygnować z wakacji rodzinnych nad morzem i jedzie na Wileńszczyznę rozwiązywać zagadkę. Wanda staje się jakby motorem do działań Adama. Młodzieniec chce zaimponować jej właśnie poprzez rozwiązanie tajemnicy związanej z jej rodzinnym dworkiem.„Szatan z siódmej klasy” – gatunek powieściPowieść „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego została opublikowana drukiem w roku 1937. Jest to powieść skierowana do młodzieży, jej główny bohater to młody człowiek uczeń siódmej klasy, z którym młodzi czytelnicy mogą się utożsamić. Powieść jest napisana lekko i zawiera przesłanie, że dobro zawsze zwycięży zło.

Biorąc do ręki „Szatana z siódmej klasy” czytelnik bierze powieść detektywistyczną. Rozwiązanie zagadki kryminalnej jest bowiem jej głównym wątkiem. Treść książki zawiera wszystkie elementy tego rodzaju literatury. Rodzina Gąsowskich jest w tym przypadku ofiarą przestępstwa. To do ich domku włamują się złoczyńcy, wynosząc drzwi i chcąc odnaleźć ukryty na terenie majątku skarb. Oczywiście są i przestępcy, którzy nie wahają się przed zastosowaniem przemocy w realizacji swoich celów. Widać to szczególnie w chwili, kiedy przetrzymują młodego Cisowskiego oraz francuskiego poszukiwacza skarbu w piwnicy opuszczonego domku, czy też, kiedy grożąc bronią odbierają wykopany rzekomy skarb.

Makuszyński w powieści „Szatan z siódmej klasy” zawarł obraz przestępstw – włamania do dworku, napaść na Adama Cisowskiego w parku, czy też pojmanie i więzienie tegoż ostatniego. To wszystko elementy, które można spotkać w powieściach detektywistycznych. Nie byłoby jednak dobrej powieści kryminalnej bez detektywa, który rozwiązuje zagadkę. W powieści Makuszyńskiego takim detektywem jest Adam Cisowski. To jego umiejętności logicznego i przenikliwego myślenia sprawiają, że krok po kroku dochodzi do wniosków, które kończą się rozwiązaniem zagadki.
W powieści można zauważyć elementy wskazujące na powieść detektywistyczną jako gatunek zastosowany przez Kornela Makuszyńskiego. Motorem całej akcji jest działanie Adasia Cisowskiego, jako detektywa, rozwiązującego zagadkę, a kulminacją akcji książki jest rozwiązanie tych zagadek. Należy również zauważyć, że autor zastosował zasadę powracającego dobra. Adam, który był zawsze w porządku dla swoich kolegów i pomagał im w potrzebie, gdy sam był w potrzebie taką pomoc od swoich kolegów otrzymuje. Dzięki czemu czytelnik nabiera przekonania, że opłaca się być dobrym dla innych.Narracja i język „Szatana z siódmej klasy”Narracja powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” jest prowadzona z pozycji narratora, który wprawdzie nie należy do opisywanego przez niego świata, jednak wszystko o nim wie i jest wszechobecny. Dzięki temu narrator może opisywać świat z dystansem.

Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że darzy opisywane postacie pozytywne z sympatią, co sprawia, że również czytelnik przychylnym okiem patrzy na postępowania Adasia, czy też profesora Gąsowskiego. Sposób przedstawienia negatywnych postaci powieści jest zupełnie inny, w opisach narrator nie ukrywa nawet niechęci do nich. Narrator przyjmuje postawę gawędziarza, opisuje przygody w sposób, jakby był ich świadkiem. Jego pełen humoru język sprawia, że powieść czyta się bardzo lekko i przyjemnie.

Język narracji jest niewątpliwym atutem powieści – jest bardzo barwny, pełen dynamiki. Sprawia, ze akcja jest również bardzo dynamiczna i pełna zwrotów akcji. Dzięki temu powieść tą doskonale się czyta również w kilkadziesiąt lat po jej pierwszym wydaniu.„Szatan z siódmej klasy” – ekranizacjeWartka akcja książki Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” doskonale się również sprawdziła na szerokim ekranie. Dwukrotnie bowiem została przeniesiona do kin. Pierwszy raz w roku 1960, a w roku 2006 ponownie podjęto się jej ekranizacji.

Premiera pierwszego filmu nakręconego na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego odbyła się 25 listopada 1960 roku. Film wyreżyserowała Maria Kaniewska, a w tytułowej roli Adama Cisowskiego można było podziwiać Józefa Skwarka. U jego boku w postać Wandy Gąsowskiej wcieliła się młoda debiutująca wówczas Pola Raksa. Rolę profesora Gąsowskiego powierzono znakomitemu aktorowi Stanisławowi Milskiemu.

Film zdobył wielką popularność i wielokrotnie był w późniejszym czasie również emitowany w telewizji. Reżyserka i autorka również scenariusza dokonała dość istotnych zmian, przenosząc akcję filmu z czasów przedwojennych z roku 1937, w czasy jej współczesne. Maria Kaniewska już wcześniej ekranizowała powieść Makuszyńskiego – pierwszym jej filmem była „Panna z mokrą głową” która została przyjęta bardzo ciepło. Film „Szatan z siódmej klasy”, również przyjęto bardzo ciepło. Jako drugi film w historii polskiej kinematografii został zgłoszony jako kandydat do „Oscara”. Za nakręcony film reżyserka została uhonorowana Nagrodą Prezesa Rady Ministrów.

13 września 2006 roku odbyła się premiera kolejnej ekranizacji tej wspaniałej powieści Kornela Makuszyńskiego. Za reżyserię zabrał się tym razem Kazimierz Tarnas, który główną rolę powierzył Bartoszowi Fajge, Wandę Gąsowską zagrała Katarzyna Bator, a profesora Gąsowskiego Wojciech Malajkat. Kazimierz Tarnas był również autorem scenariusza do filmu. Akcja filmu toczy się w roku 1937, a film kręcono w Warszawie, Bielsku Białej, Suchej Beskidzkiej, Suchej pod Siedlcami oraz Rabce. Muzykę do filmu skomponował znakomity kompozytor Krzesimir Dębski. W filmie również wystąpiła reżyserka pierwszej ekranizacji powieści Maria Kaniewska, która wcieliła się w rolę gospodyni księdza. Film dostał nominację do Złotych Lwów. Na potrzeby telewizji, na podstawie filmu nakręcono mini-serial telewizyjny liczący siedem odcinków.Kornel Makuszyński – notatka szkolnaKornel Makuszyński urodził się w niewielkim miasteczku Stryj, niedaleko Lwowa 8 stycznia 1884 roku. Jego rodzicami byli emerytowany żołnierz wojska austriackich – pułkownik Edward Makuszyński, matką była Julia z Ogonowskich Makuszyńska. Dzieciństwo oraz czasy młodzieńcze spędził w rodzinnym Stryju, gdzie ukończył między innymi pierwszą klasę gimnazjum.

Kolejne klasy ukończył w przemyskim Gimnazjum im. Jana Długosza, które ukończył w roku 1903 zdając egzamin maturalny. Już podczas szkolnych lat skłaniał zainteresowanie ku naukom humanistycznym. W wieku czternastu lat zaczął zarabiać pierwsze swoje pieniądze udzielając korepetycji, a w roku 1898 odniósł swój pierwszy sukces literacki – na łamach czasopisma „Polonia” – na jego pierwszej stronie pojawił się jego wiersz poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi. W cztery lata później na łamach pisma redagowanego między innymi przez Jana Kasprowicza ukazały się kolejne jego wiersze.

W roku 1903 pisarz rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu we Lwowie, który ukończył w 1908. Przez cały czas rozwijał się jako poeta. W 1905 pojawił się jego debiutancki tomik wierszy „Połów gwiazd”. Podjął również pracę jako recenzent „Słowa Polskiego”, a po śmierci Jana Kasprowicza został również recenzentem teatralnym. W roku 1908 wyjechał na studia do Sorbony. W tym czasie wiele podróżował i poznał między innymi Leopolda Staffa oraz Jana Kasprowicza. Zaczął próbować również innych form literackich – pojawiły się jego felietony i recenzje w tomiku „Dusze z papieru” a w roku 1912 pierwsza książka dla dzieci „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”.

W tym samym roku ożenił się z Emmą Bażeńską. Po wybuchu I wojny światowej jako obywatel austriacki został wywieziony w głąb Rosji, skąd po kilku miesiącach za poręczeniem przyjaciół przyjechał do Lwowa. W tym czasie pojawiły się humoreski dla dorosłych oraz bajki i bajeczki dla dzieci „Bardzo dziwne bajki”. W Kijowie bardzo prężnie działał pośród tamtejszej Polonii i został Prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przeniósł się do Warszawy. Tam rozpoczął współpracę z kilkoma gazetami pisząc felietony oraz recenzje. W tym okresie powstają również wspaniałe książki dla dzieci „Panna z mokrą głową” , „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Szatan z siódmej klasy” i wiele innych. Opublikował również powieść autobiograficzną „Bezgrzeszne lata” w 1926 otrzymał Państwową Nagrodę Literacką za poemat „Pieśń o Ojczyźnie”.

Kornel Makuszyński był również związany z Zakopanem, gdzie od roku 1918 spędzał kilka miesięcy w roku. Podczas tego pobytu publikował w gazetach zakopiańskich swoje felietony, w których nie krył swojego zafascynowania życiem górali. Wdzięczni zakopiańczycy przyznali mu tytuł honorowego obywatela Zakopanego. Pisarz zmarł w Zakopanem 31 lipca 1953 roku i został pochowany z góralskimi honorami na Pęksowym Brzyzku.„Szatan z siódmej klasy” – bibliografia1. L. M. Bartelski, „Polscy pisarze współcześni 1939-1991”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995.

2. J. Kowalczykówna, Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”, Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice1990.

3. K. Makuszyński, „Szatan z siódmej klasy”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2008.„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie

Profesor Gąsowski był lubianym nauczycielem. Lekcje historii prowadził bardzo niekonwencjonalnie. Miał ulubione postacie, o których potrafił opowiadać z niezwykłym zapałem, a o postaciach historycznych, których nie darzył sympatią wypowiadał się lekceważąco.

Podczas lekcji potrafił się na długo zamyślić. C... wiecejPlan wydarzeń „Szatana z siódmej klasy”

1. Nieporozumienie na lekcji historii;
a. Profesor Gąsowski zdziwiony nieprzygotowaniem uczniów;
b. Adam Cisowski przyznaje się do znajomości metod pytania uczniów stosowanej przez nauczyciela historii;
c. Ponowna próba odgadnięcia metody odpytywania uczniów;
d. Rozwiązanie zagadki listów profesora;
2. Zagad... wiecej„Szatan z siódmej klasy” – recenzja powieści

Powieść Kornela Makuszyńskiego została wydana w roku 1937. Jest to skierowana do młodzieży powieść detektywistyczna o przygodach nastoletniego ucznia siódmej klasy jednego z warszawskich gimnazjów. Już od chwili wydania powieść szybko zyskała szerokie grono miłośników. Mimo upływającego czasu, szybka akcja, lekki język i treś... wiecej„Szatan z siódmej klasy” – charakterystyka bohaterów

W swojej powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński oparł akcję na doskonale przedstawionych bohaterach. Są to postacie barwne, które wzbudzają sympatię u czytelnika.

Adam Cisowski – to młody siedemnastoletni chłopak, uczeń jednego z warszawskich gimnazjów. Kornel Makuszyński pisał o ... wiecejAdam Cisowski – charakterystyka

Adam Ciskowski jest głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. To chłopak siedemnastoletni, uczeń jednego z gimnazjów w Warszawie. Jego nauczycielem historii był profesor Gąsowski, który mu nadał przydomek „Szatan”.

Adaś Cisowski pochodził z dobrej rodziny. Jego oj... wiecejProfesor Gąsowski – charakterystyka

Profesor Gąsowski to jedna z głównych postaci powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Był nauczycielem historii w gimnazjum. Uczył tam już od trzydziestu lat. Jako nauczyciel był lubiany przez swoich uczniów. Był wymagającym, ale sprawiedliwym wykładowcą. Każdego roku czuł się bardziej zmęczony nauc... wiecejWanda Gąsowska – charakterystyka

Wanda Gąsowska jest jedyną córką Iwo oraz Ewy Gąsowskich i bratanicą profesora Gąsowskiego. To bardzo ładna dziewczyna. Jej smukła, sylwetka oraz niebanalna uroda pokreślona pięknymi fiołkowymi oczami i śmiejącymi się ustami niewątpliwie rzucała się w oczy. Wanda była świadoma swojej urody i wiedziała, również jak ona dzia... wiecejIwo Gąsowski – charakterystyka

Iwo Gąsowski to brat profesora Gąsowskiego. To mężczyzna o niepozornej posturze, ale o tubalnym głosie, który niewątpliwie wzbudza respekt. Jest posiadaczem bujnej czarnej brody, która starannie farbuje, aby ukryć upływ czasu.

Iwo jest dziedzicem majątku Gąsowskich, zarządza nim, a uczciwiej można powiedzieć, że ma ni... wiecejKomizm w powieści „Szatan z siódmej klasy”

Komizm – to właściwości osób, rzeczy, sytuacji, które czytelnika, widza pobudza do śmiechu. Najczęściej osiąga się to poprzez przerysowanie sytuacji, postaci lub zjawiska. Kornel Makuszyński zastosował tę technikę w powieści „Szatan z siódmej klasy”. Wykorzystał zarówno komizm słowny, jak i komizm postaci i kom... wiecejOpis dworku Gąsowskich w Bejgole

Większość akcji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” toczy się w rodzinnym majątku rodziny Gąsowskich w Bejgole. Była to posiadłość stara, niska i olbrzymia. Pokryta była drewnianym daszkiem, który był już mocno sfatygowany. Daszek był z trudem podtrzymywany przez dwie drewniane kolumny, które sta... wiecejDzieje skarbu z dworku państwa Gąsowskich

Poszukiwanie skarbu i rozwiązanie jego zagadki jest głównym wątkiem powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Skarb w majątku rodzinnym Gąsowskich pojawia się pod koniec okresu wojen napoleońskich w roku 1813, kiedy to po klęsce Napoleona w Rosji do Bejgoły docierają zmęczeni żołnierze francuscy. Jeden ... wiecejObraz szkoły na przykładzie powieści „Szatan z siódmej klasy”

Kornel Makuszyński część akcji swojej powieści detektywistycznej dla młodzieży „Szatan z siódmej klasy” umiejscowił w szkole. Jest to przedwojenne gimnazjum, które się różni od szkoły jaką uczniowie znają w dniu dzisiejszym.

Okres międzywojenny był trudnym okresem dla szkolnictwa. Generalnie szkoły pows... wiecejOdkrycie metody egzaminowania pana Gąsowskiego – opis

Adam Cisowski – główny bohater powieści „Szatan z siódmej klasy” autorstwa Kornela Makuszyńskiego, posiadał bardzo analityczny umysł i potrafił z niego korzystać. Już na początku siódmej klasy odkrył, że profesor pyta według swojego opracowanego klucza. Zawsze do odpowiedzi wzywał trzy osoby, czasem mniej, ale ni... wiecejZagadka zagubionego pióra – opis

W kilka dni po tym, kiedy się wydało, że uczniowie znają metodę pytania stosowaną przez profesora Gąsowskiego, w siódmej klasie doszło do awantury. Dwóch przyjaciół Adasia Jasiński i Żelski kłócili się o pióro. Jasiński oskarżał Żelskiego, że ten zabrał mu pióro. Adaś, bojąc się, iż dojdzie do rękoczynów rozdzielił... wiecejOdnalezienie zaginionych stu złotych – opis

Adam Cisowski w swojej szkole był sławny. Wszyscy wiedzieli, ze posiada wspaniały dar rozwiązywania zagadek. Nic dziwnego, że do jego domu przyszli chłopcy z szóstej klasy i poprosili o pomoc w rozwiązaniu kolejnej zagadki. Wyjaśnili, że za idąc za pomysłem jednego ze swoich kolegów, który posiadał wielki zmysł handlowy, założyli... wiecejZagadka dworu państwa Gąsowskich – opis

W powieści Makuszyńskiego dworek rodziny Gąsowskich zajmuje bardzo ważne miejsce. Tu toczy się większość akcji powieści, z tajemnicą dworku związany jest główny wątek kryminalny. Rozwiązanie tej tajemnicy przez Adasia Cisowskiego, to dla niego najpoważniejsze zadanie i zarazem największa przygoda. Adam udaje się tam spełniając ... wiecejCzy „Szatan z siódmej klasy” jest powieścią która zaciekawi współczesnego czytelnika?

Kornel Makuszyński napisał swoją powieść „Szatan z siódmej klasy” w roku 1937, w tym samym również roku powieść ta została wydana. Już od samego początku dostała doskonałe recenzje od tych, dla których była napisana – od młodzieży. Można się jednak zastanawiać, czy po upływie prawie osiemdziesięciu lat, ks... wiecej„Szatan z siódmej klasy” – najważniejsze cytaty

• „Adaś zaś miał serce pełne cichego smutku. Kochał tych wszystkich ludzi, prócz matematyka, co w nim dość niepewne budził uczucia. Z całej duszy polubił ten cichy zapadający się dom, z którym go dziwaczna związała przygoda. Mieszkała w nim dobroć i uczciwość. I ten śmieszny, basem gadający brodacz jest dobrym cz... wiecej