Jesteś w: Szatan z siódmej klasy

Szatan z siódmej klasy

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Premiera pierwszego filmu nakręconego na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego odbyła się 25 listopada 1960 roku. Film wyreżyserowała Maria Kaniewska, a w tytułowej roli Adama Cisowskiego można było podziwiać Józefa Skwarka. U jego boku w postać Wandy Gąsowskiej wcieliła się młoda debiutująca wówczas Pola Raksa. Rolę profesora Gąsowskiego powierzono znakomitemu aktorowi Stanisławowi Milskiemu.

Film zdobył wielką popularność i wielokrotnie był w późniejszym czasie również emitowany w telewizji. Reżyserka i autorka również scenariusza dokonała dość istotnych zmian, przenosząc akcję filmu z czasów przedwojennych z roku 1937, w czasy jej współczesne. Maria Kaniewska już wcześniej ekranizowała powieść Makuszyńskiego – pierwszym jej filmem była „Panna z mokrą głową” która została przyjęta bardzo ciepło. Film „Szatan z siódmej klasy”, również przyjęto bardzo ciepło. Jako drugi film w historii polskiej kinematografii został zgłoszony jako kandydat do „Oscara”. Za nakręcony film reżyserka została uhonorowana Nagrodą Prezesa Rady Ministrów.

13 września 2006 roku odbyła się premiera kolejnej ekranizacji tej wspaniałej powieści Kornela Makuszyńskiego. Za reżyserię zabrał się tym razem Kazimierz Tarnas, który główną rolę powierzył Bartoszowi Fajge, Wandę Gąsowską zagrała Katarzyna Bator, a profesora Gąsowskiego Wojciech Malajkat. Kazimierz Tarnas był również autorem scenariusza do filmu. Akcja filmu toczy się w roku 1937, a film kręcono w Warszawie, Bielsku Białej, Suchej Beskidzkiej, Suchej pod Siedlcami oraz Rabce. Muzykę do filmu skomponował znakomity kompozytor Krzesimir Dębski. W filmie również wystąpiła reżyserka pierwszej ekranizacji powieści Maria Kaniewska, która wcieliła się w rolę gospodyni księdza. Film dostał nominację do Złotych Lwów. Na potrzeby telewizji, na podstawie filmu nakręcono mini-serial telewizyjny liczący siedem odcinków.

Kornel Makuszyński – notatka szkolna


Kornel Makuszyński urodził się w niewielkim miasteczku Stryj, niedaleko Lwowa 8 stycznia 1884 roku. Jego rodzicami byli emerytowany żołnierz wojska austriackich – pułkownik Edward Makuszyński, matką była Julia z Ogonowskich Makuszyńska. Dzieciństwo oraz czasy młodzieńcze spędził w rodzinnym Stryju, gdzie ukończył między innymi pierwszą klasę gimnazjum.

Kolejne klasy ukończył w przemyskim Gimnazjum im. Jana Długosza, które ukończył w roku 1903 zdając egzamin maturalny. Już podczas szkolnych lat skłaniał zainteresowanie ku naukom humanistycznym. W wieku czternastu lat zaczął zarabiać pierwsze swoje pieniądze udzielając korepetycji, a w roku 1898 odniósł swój pierwszy sukces literacki – na łamach czasopisma „Polonia” – na jego pierwszej stronie pojawił się jego wiersz poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi. W cztery lata później na łamach pisma redagowanego między innymi przez Jana Kasprowicza ukazały się kolejne jego wiersze.

W roku 1903 pisarz rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu we Lwowie, który ukończył w 1908. Przez cały czas rozwijał się jako poeta. W 1905 pojawił się jego debiutancki tomik wierszy „Połów gwiazd”. Podjął również pracę jako recenzent „Słowa Polskiego”, a po śmierci Jana Kasprowicza został również recenzentem teatralnym. W roku 1908 wyjechał na studia do Sorbony. W tym czasie wiele podróżował i poznał między innymi Leopolda Staffa oraz Jana Kasprowicza. Zaczął próbować również innych form literackich – pojawiły się jego felietony i recenzje w tomiku „Dusze z papieru” a w roku 1912 pierwsza książka dla dzieci „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”.

W tym samym roku ożenił się z Emmą Bażeńską. Po wybuchu I wojny światowej jako obywatel austriacki został wywieziony w głąb Rosji, skąd po kilku miesiącach za poręczeniem przyjaciół przyjechał do Lwowa. W tym czasie pojawiły się humoreski dla dorosłych oraz bajki i bajeczki dla dzieci „Bardzo dziwne bajki”. W Kijowie bardzo prężnie działał pośród tamtejszej Polonii i został Prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przeniósł się do Warszawy. Tam rozpoczął współpracę z kilkoma gazetami pisząc felietony oraz recenzje. W tym okresie powstają również wspaniałe książki dla dzieci „Panna z mokrą głową” , „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Szatan z siódmej klasy” i wiele innych. Opublikował również powieść autobiograficzną „Bezgrzeszne lata” w 1926 otrzymał Państwową Nagrodę Literacką za poemat „Pieśń o Ojczyźnie”.

Kornel Makuszyński był również związany z Zakopanem, gdzie od roku 1918 spędzał kilka miesięcy w roku. Podczas tego pobytu publikował w gazetach zakopiańskich swoje felietony, w których nie krył swojego zafascynowania życiem górali. Wdzięczni zakopiańczycy przyznali mu tytuł honorowego obywatela Zakopanego. Pisarz zmarł w Zakopanem 31 lipca 1953 roku i został pochowany z góralskimi honorami na Pęksowym Brzyzku.

„Szatan z siódmej klasy” – bibliografia


1. L. M. Bartelski, „Polscy pisarze współcześni 1939-1991”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995.
2. J. Kowalczykówna, Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”, Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice1990.
3. K. Makuszyński, „Szatan z siódmej klasy”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2008.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie

Profesor Gąsowski był lubianym nauczycielem. Lekcje historii prowadził bardzo niekonwencjonalnie. Miał ulubione postacie, o których potrafił opowiadać z niezwykłym zapałem, a o postaciach historycznych, których nie darzył sympatią wypowiadał się lekceważąco.

Podczas lekcji potrafił się na długo zamyślić... wiecej



Plan wydarzeń „Szatana z siódmej klasy”

1. Nieporozumienie na lekcji historii;
a. Profesor Gąsowski zdziwiony nieprzygotowaniem uczniów;
b. Adam Cisowski przyznaje się do znajomości metod pytania uczniów stosowanej przez nauczyciela historii;
c. Ponowna próba odgadnięcia metody odpytywania uczniów;
d. Rozwiązanie zagadki listów profesora;
2. Za... wiecej



„Szatan z siódmej klasy” – recenzja powieści

Powieść Kornela Makuszyńskiego została wydana w roku 1937. Jest to skierowana do młodzieży powieść detektywistyczna o przygodach nastoletniego ucznia siódmej klasy jednego z warszawskich gimnazjów. Już od chwili wydania powieść szybko zyskała szerokie grono miłośników. Mimo upływającego czasu, szybka akcja, lekki język i tre... wiecej



„Szatan z siódmej klasy” – charakterystyka bohaterów

W swojej powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński oparł akcję na doskonale przedstawionych bohaterach. Są to postacie barwne, które wzbudzają sympatię u czytelnika.

Adam Cisowski – to młody siedemnastoletni chłopak, uczeń jednego z warszawskich gimnazjów. Kornel Makuszyński pisał... wiecej



Adam Cisowski – charakterystyka

Adam Ciskowski jest głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. To chłopak siedemnastoletni, uczeń jednego z gimnazjów w Warszawie. Jego nauczycielem historii był profesor Gąsowski, który mu nadał przydomek „Szatan”.

Adaś Cisowski pochodził z dobrej rodziny. Jego... wiecej



Profesor Gąsowski – charakterystyka

Profesor Gąsowski to jedna z głównych postaci powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Był nauczycielem historii w gimnazjum. Uczył tam już od trzydziestu lat. Jako nauczyciel był lubiany przez swoich uczniów. Był wymagającym, ale sprawiedliwym wykładowcą. Każdego roku czuł się bardziej zmęczony n... wiecej



Wanda Gąsowska – charakterystyka

Wanda Gąsowska jest jedyną córką Iwo oraz Ewy Gąsowskich i bratanicą profesora Gąsowskiego. To bardzo ładna dziewczyna. Jej smukła, sylwetka oraz niebanalna uroda pokreślona pięknymi fiołkowymi oczami i śmiejącymi się ustami niewątpliwie rzucała się w oczy. Wanda była świadoma swojej urody i wiedziała, również jak ona dz... wiecej



Iwo Gąsowski – charakterystyka

Iwo Gąsowski to brat profesora Gąsowskiego. To mężczyzna o niepozornej posturze, ale o tubalnym głosie, który niewątpliwie wzbudza respekt. Jest posiadaczem bujnej czarnej brody, która starannie farbuje, aby ukryć upływ czasu.

Iwo jest dziedzicem majątku Gąsowskich, zarządza nim, a uczciwiej można powiedzieć, że ma... wiecej



Komizm w powieści „Szatan z siódmej klasy”

Komizm – to właściwości osób, rzeczy, sytuacji, które czytelnika, widza pobudza do śmiechu. Najczęściej osiąga się to poprzez przerysowanie sytuacji, postaci lub zjawiska. Kornel Makuszyński zastosował tę technikę w powieści „Szatan z siódmej klasy”. Wykorzystał zarówno komizm słowny, jak i komizm postaci i ... wiecej



Opis dworku Gąsowskich w Bejgole

Większość akcji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” toczy się w rodzinnym majątku rodziny Gąsowskich w Bejgole. Była to posiadłość stara, niska i olbrzymia. Pokryta była drewnianym daszkiem, który był już mocno sfatygowany. Daszek był z trudem podtrzymywany przez dwie drewniane kolumny, które ... wiecej



Dzieje skarbu z dworku państwa Gąsowskich

Poszukiwanie skarbu i rozwiązanie jego zagadki jest głównym wątkiem powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Skarb w majątku rodzinnym Gąsowskich pojawia się pod koniec okresu wojen napoleońskich w roku 1813, kiedy to po klęsce Napoleona w Rosji do Bejgoły docierają zmęczeni żołnierze francuscy. Jed... wiecej



Obraz szkoły na przykładzie powieści „Szatan z siódmej klasy”

Kornel Makuszyński część akcji swojej powieści detektywistycznej dla młodzieży „Szatan z siódmej klasy” umiejscowił w szkole. Jest to przedwojenne gimnazjum, które się różni od szkoły jaką uczniowie znają w dniu dzisiejszym.

Okres międzywojenny był trudnym okresem dla szkolnictwa. Generalnie szkoły p... wiecej



Odkrycie metody egzaminowania pana Gąsowskiego – opis

Adam Cisowski – główny bohater powieści „Szatan z siódmej klasy” autorstwa Kornela Makuszyńskiego, posiadał bardzo analityczny umysł i potrafił z niego korzystać. Już na początku siódmej klasy odkrył, że profesor pyta według swojego opracowanego klucza. Zawsze do odpowiedzi wzywał trzy osoby, czasem mniej, ale... wiecej



Zagadka zagubionego pióra – opis

W kilka dni po tym, kiedy się wydało, że uczniowie znają metodę pytania stosowaną przez profesora Gąsowskiego, w siódmej klasie doszło do awantury. Dwóch przyjaciół Adasia Jasiński i Żelski kłócili się o pióro. Jasiński oskarżał Żelskiego, że ten zabrał mu pióro. Adaś, bojąc się, iż dojdzie do rękoczynów rozdziel... wiecej



Odnalezienie zaginionych stu złotych – opis

Adam Cisowski w swojej szkole był sławny. Wszyscy wiedzieli, ze posiada wspaniały dar rozwiązywania zagadek. Nic dziwnego, że do jego domu przyszli chłopcy z szóstej klasy i poprosili o pomoc w rozwiązaniu kolejnej zagadki. Wyjaśnili, że za idąc za pomysłem jednego ze swoich kolegów, który posiadał wielki zmysł handlowy, założ... wiecej



Zagadka dworu państwa Gąsowskich – opis

W powieści Makuszyńskiego dworek rodziny Gąsowskich zajmuje bardzo ważne miejsce. Tu toczy się większość akcji powieści, z tajemnicą dworku związany jest główny wątek kryminalny. Rozwiązanie tej tajemnicy przez Adasia Cisowskiego, to dla niego najpoważniejsze zadanie i zarazem największa przygoda. Adam udaje się tam spełniaj�... wiecej



Czy „Szatan z siódmej klasy” jest powieścią która zaciekawi współczesnego czytelnika?

Kornel Makuszyński napisał swoją powieść „Szatan z siódmej klasy” w roku 1937, w tym samym również roku powieść ta została wydana. Już od samego początku dostała doskonałe recenzje od tych, dla których była napisana – od młodzieży. Można się jednak zastanawiać, czy po upływie prawie osiemdziesięciu lat,... wiecej



„Szatan z siódmej klasy” – najważniejsze cytaty

• „Adaś zaś miał serce pełne cichego smutku. Kochał tych wszystkich ludzi, prócz matematyka, co w nim dość niepewne budził uczucia. Z całej duszy polubił ten cichy zapadający się dom, z którym go dziwaczna związała przygoda. Mieszkała w nim dobroć i uczciwość. I ten śmieszny, basem gadający brodacz jest dobrym ... wiecej