Jesteś w: Szatan z siódmej klasy

Szatan z siódmej klasy

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Wątek historyczny, który jest zawarty na kartach powieści Makuszyńskiego, jest ściśle związany z wątkiem kryminalnym. Adaś bowiem szybko dość odkrywa, że sprawa ma związek z czasami końca wojen napoleońskich, kiedy do majątku Gąsowskich przybywają dwaj francuscy żołnierze wracający z nieudanej kampanii rosyjskiej. To jeden z nich Kamil de Berier, który jest umierający ukrywa swój łup wojenny na terenie posiadłości Gąsowskich, ukrywa również szereg wskazówek mających prowadzić do ukrytego skarbu. Następnie pisze list do swojego brata z jedną z takich wskazówek. Wątek historyczny związany z ukrytym skarbem pojawia się również w historii opowiedzianej przez księdza Kazuro. Dotyczy ona czasów powstania styczniowego roku 1863, kiedy to młody ranny powstaniec ukrywa się w dworku Gąsowskich, a w obawie przed wojskami rosyjskimi, przeniesiono go na plebanię na drzwiach pochodzących z majątku Gąsowskich. To właśnie na tych drzwiach Adaś znajduje kolejną wskazówkę prowadzącą go do skarbu.

Oprócz wątków historycznych związanych z poszukiwaniem skarbu, w powieści Kornela Makuszyńskiego czytelnik może również poznać dzieje rodziny Gąsowskich, która zamieszkuje w majątku niedaleko wsi Bejgoły. Majątek jest w opłakanym stanie, zadłużony ponad miarę. Zarządcą dworku oraz reszty majątku jest Iwo Gąsowski, matematyk, który zamiast zająć się rodzinnymi sprawami, poświęca się wyłącznie. Iwo Gąsowski korzysta z pomocy finansowej swojego brata - nauczyciela Adasia, jednak ta nie wystarcza. Gąsowski zmienia się jednak pod wpływem zdarzeń, które mają miejsce w dworku, pali swoje notatki i obiecuje całkowicie się poświęcić rodzinie i majątkowi.

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym wątkiem jest wątek miłosny. Uczucie jakie się rodzi pomiędzy głównym bohaterem Adasiem Cisowskim, a piękną Wandą Gąsowską przewija się przez całą powieść. To właśnie dla Wandy Adam decyduje się zrezygnować z wakacji rodzinnych nad morzem i jedzie na Wileńszczyznę rozwiązywać zagadkę. Wanda staje się jakby motorem do działań Adama. Młodzieniec chce zaimponować jej właśnie poprzez rozwiązanie tajemnicy związanej z jej rodzinnym dworkiem.

„Szatan z siódmej klasy” – gatunek powieści


Powieść „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego została opublikowana drukiem w roku 1937. Jest to powieść skierowana do młodzieży, jej główny bohater to młody człowiek uczeń siódmej klasy, z którym młodzi czytelnicy mogą się utożsamić. Powieść jest napisana lekko i zawiera przesłanie, że dobro zawsze zwycięży zło.

Biorąc do ręki „Szatana z siódmej klasy” czytelnik bierze powieść detektywistyczną. Rozwiązanie zagadki kryminalnej jest bowiem jej głównym wątkiem. Treść książki zawiera wszystkie elementy tego rodzaju literatury. Rodzina Gąsowskich jest w tym przypadku ofiarą przestępstwa. To do ich domku włamują się złoczyńcy, wynosząc drzwi i chcąc odnaleźć ukryty na terenie majątku skarb. Oczywiście są i przestępcy, którzy nie wahają się przed zastosowaniem przemocy w realizacji swoich celów. Widać to szczególnie w chwili, kiedy przetrzymują młodego Cisowskiego oraz francuskiego poszukiwacza skarbu w piwnicy opuszczonego domku, czy też, kiedy grożąc bronią odbierają wykopany rzekomy skarb.

Makuszyński w powieści „Szatan z siódmej klasy” zawarł obraz przestępstw – włamania do dworku, napaść na Adama Cisowskiego w parku, czy też pojmanie i więzienie tegoż ostatniego. To wszystko elementy, które można spotkać w powieściach detektywistycznych. Nie byłoby jednak dobrej powieści kryminalnej bez detektywa, który rozwiązuje zagadkę. W powieści Makuszyńskiego takim detektywem jest Adam Cisowski. To jego umiejętności logicznego i przenikliwego myślenia sprawiają, że krok po kroku dochodzi do wniosków, które kończą się rozwiązaniem zagadki.

W powieści można zauważyć elementy wskazujące na powieść detektywistyczną jako gatunek zastosowany przez Kornela Makuszyńskiego. Motorem całej akcji jest działanie Adasia Cisowskiego, jako detektywa, rozwiązującego zagadkę, a kulminacją akcji książki jest rozwiązanie tych zagadek. Należy również zauważyć, że autor zastosował zasadę powracającego dobra. Adam, który był zawsze w porządku dla swoich kolegów i pomagał im w potrzebie, gdy sam był w potrzebie taką pomoc od swoich kolegów otrzymuje. Dzięki czemu czytelnik nabiera przekonania, że opłaca się być dobrym dla innych.

Narracja i język „Szatana z siódmej klasy”


Narracja powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” jest prowadzona z pozycji narratora, który wprawdzie nie należy do opisywanego przez niego świata, jednak wszystko o nim wie i jest wszechobecny. Dzięki temu narrator może opisywać świat z dystansem.

Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że darzy opisywane postacie pozytywne z sympatią, co sprawia, że również czytelnik przychylnym okiem patrzy na postępowania Adasia, czy też profesora Gąsowskiego. Sposób przedstawienia negatywnych postaci powieści jest zupełnie inny, w opisach narrator nie ukrywa nawet niechęci do nich. Narrator przyjmuje postawę gawędziarza, opisuje przygody w sposób, jakby był ich świadkiem. Jego pełen humoru język sprawia, że powieść czyta się bardzo lekko i przyjemnie.

Język narracji jest niewątpliwym atutem powieści – jest bardzo barwny, pełen dynamiki. Sprawia, ze akcja jest również bardzo dynamiczna i pełna zwrotów akcji. Dzięki temu powieść tą doskonale się czyta również w kilkadziesiąt lat po jej pierwszym wydaniu.

„Szatan z siódmej klasy” – ekranizacje


Wartka akcja książki Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” doskonale się również sprawdziła na szerokim ekranie. Dwukrotnie bowiem została przeniesiona do kin. Pierwszy raz w roku 1960, a w roku 2006 ponownie podjęto się jej ekranizacji.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie

Profesor Gąsowski był lubianym nauczycielem. Lekcje historii prowadził bardzo niekonwencjonalnie. Miał ulubione postacie, o których potrafił opowiadać z niezwykłym zapałem, a o postaciach historycznych, których nie darzył sympatią wypowiadał się lekceważąco.

Podczas lekcji potrafił się na długo zamyślić... wiecej



Plan wydarzeń „Szatana z siódmej klasy”

1. Nieporozumienie na lekcji historii;
a. Profesor Gąsowski zdziwiony nieprzygotowaniem uczniów;
b. Adam Cisowski przyznaje się do znajomości metod pytania uczniów stosowanej przez nauczyciela historii;
c. Ponowna próba odgadnięcia metody odpytywania uczniów;
d. Rozwiązanie zagadki listów profesora;
2. Za... wiecej



„Szatan z siódmej klasy” – recenzja powieści

Powieść Kornela Makuszyńskiego została wydana w roku 1937. Jest to skierowana do młodzieży powieść detektywistyczna o przygodach nastoletniego ucznia siódmej klasy jednego z warszawskich gimnazjów. Już od chwili wydania powieść szybko zyskała szerokie grono miłośników. Mimo upływającego czasu, szybka akcja, lekki język i tre... wiecej



„Szatan z siódmej klasy” – charakterystyka bohaterów

W swojej powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński oparł akcję na doskonale przedstawionych bohaterach. Są to postacie barwne, które wzbudzają sympatię u czytelnika.

Adam Cisowski – to młody siedemnastoletni chłopak, uczeń jednego z warszawskich gimnazjów. Kornel Makuszyński pisał... wiecej



Adam Cisowski – charakterystyka

Adam Ciskowski jest głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. To chłopak siedemnastoletni, uczeń jednego z gimnazjów w Warszawie. Jego nauczycielem historii był profesor Gąsowski, który mu nadał przydomek „Szatan”.

Adaś Cisowski pochodził z dobrej rodziny. Jego... wiecej



Profesor Gąsowski – charakterystyka

Profesor Gąsowski to jedna z głównych postaci powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Był nauczycielem historii w gimnazjum. Uczył tam już od trzydziestu lat. Jako nauczyciel był lubiany przez swoich uczniów. Był wymagającym, ale sprawiedliwym wykładowcą. Każdego roku czuł się bardziej zmęczony n... wiecej



Wanda Gąsowska – charakterystyka

Wanda Gąsowska jest jedyną córką Iwo oraz Ewy Gąsowskich i bratanicą profesora Gąsowskiego. To bardzo ładna dziewczyna. Jej smukła, sylwetka oraz niebanalna uroda pokreślona pięknymi fiołkowymi oczami i śmiejącymi się ustami niewątpliwie rzucała się w oczy. Wanda była świadoma swojej urody i wiedziała, również jak ona dz... wiecej



Iwo Gąsowski – charakterystyka

Iwo Gąsowski to brat profesora Gąsowskiego. To mężczyzna o niepozornej posturze, ale o tubalnym głosie, który niewątpliwie wzbudza respekt. Jest posiadaczem bujnej czarnej brody, która starannie farbuje, aby ukryć upływ czasu.

Iwo jest dziedzicem majątku Gąsowskich, zarządza nim, a uczciwiej można powiedzieć, że ma... wiecej



Komizm w powieści „Szatan z siódmej klasy”

Komizm – to właściwości osób, rzeczy, sytuacji, które czytelnika, widza pobudza do śmiechu. Najczęściej osiąga się to poprzez przerysowanie sytuacji, postaci lub zjawiska. Kornel Makuszyński zastosował tę technikę w powieści „Szatan z siódmej klasy”. Wykorzystał zarówno komizm słowny, jak i komizm postaci i ... wiecej



Opis dworku Gąsowskich w Bejgole

Większość akcji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” toczy się w rodzinnym majątku rodziny Gąsowskich w Bejgole. Była to posiadłość stara, niska i olbrzymia. Pokryta była drewnianym daszkiem, który był już mocno sfatygowany. Daszek był z trudem podtrzymywany przez dwie drewniane kolumny, które ... wiecej



Dzieje skarbu z dworku państwa Gąsowskich

Poszukiwanie skarbu i rozwiązanie jego zagadki jest głównym wątkiem powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Skarb w majątku rodzinnym Gąsowskich pojawia się pod koniec okresu wojen napoleońskich w roku 1813, kiedy to po klęsce Napoleona w Rosji do Bejgoły docierają zmęczeni żołnierze francuscy. Jed... wiecej



Obraz szkoły na przykładzie powieści „Szatan z siódmej klasy”

Kornel Makuszyński część akcji swojej powieści detektywistycznej dla młodzieży „Szatan z siódmej klasy” umiejscowił w szkole. Jest to przedwojenne gimnazjum, które się różni od szkoły jaką uczniowie znają w dniu dzisiejszym.

Okres międzywojenny był trudnym okresem dla szkolnictwa. Generalnie szkoły p... wiecej



Odkrycie metody egzaminowania pana Gąsowskiego – opis

Adam Cisowski – główny bohater powieści „Szatan z siódmej klasy” autorstwa Kornela Makuszyńskiego, posiadał bardzo analityczny umysł i potrafił z niego korzystać. Już na początku siódmej klasy odkrył, że profesor pyta według swojego opracowanego klucza. Zawsze do odpowiedzi wzywał trzy osoby, czasem mniej, ale... wiecej



Zagadka zagubionego pióra – opis

W kilka dni po tym, kiedy się wydało, że uczniowie znają metodę pytania stosowaną przez profesora Gąsowskiego, w siódmej klasie doszło do awantury. Dwóch przyjaciół Adasia Jasiński i Żelski kłócili się o pióro. Jasiński oskarżał Żelskiego, że ten zabrał mu pióro. Adaś, bojąc się, iż dojdzie do rękoczynów rozdziel... wiecej



Odnalezienie zaginionych stu złotych – opis

Adam Cisowski w swojej szkole był sławny. Wszyscy wiedzieli, ze posiada wspaniały dar rozwiązywania zagadek. Nic dziwnego, że do jego domu przyszli chłopcy z szóstej klasy i poprosili o pomoc w rozwiązaniu kolejnej zagadki. Wyjaśnili, że za idąc za pomysłem jednego ze swoich kolegów, który posiadał wielki zmysł handlowy, założ... wiecej



Zagadka dworu państwa Gąsowskich – opis

W powieści Makuszyńskiego dworek rodziny Gąsowskich zajmuje bardzo ważne miejsce. Tu toczy się większość akcji powieści, z tajemnicą dworku związany jest główny wątek kryminalny. Rozwiązanie tej tajemnicy przez Adasia Cisowskiego, to dla niego najpoważniejsze zadanie i zarazem największa przygoda. Adam udaje się tam spełniaj�... wiecej



Czy „Szatan z siódmej klasy” jest powieścią która zaciekawi współczesnego czytelnika?

Kornel Makuszyński napisał swoją powieść „Szatan z siódmej klasy” w roku 1937, w tym samym również roku powieść ta została wydana. Już od samego początku dostała doskonałe recenzje od tych, dla których była napisana – od młodzieży. Można się jednak zastanawiać, czy po upływie prawie osiemdziesięciu lat,... wiecej



„Szatan z siódmej klasy” – najważniejsze cytaty

• „Adaś zaś miał serce pełne cichego smutku. Kochał tych wszystkich ludzi, prócz matematyka, co w nim dość niepewne budził uczucia. Z całej duszy polubił ten cichy zapadający się dom, z którym go dziwaczna związała przygoda. Mieszkała w nim dobroć i uczciwość. I ten śmieszny, basem gadający brodacz jest dobrym ... wiecej