Jesteś w: Bracia Lwie Serce

„Bracia Lwie Serce” – problematyka, opracowanie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Czy można odpowiedzieć sobie co można zrobić w imię miłości? Odpowiedź nasuwa się jedna – można zrobić wszystko. Jednak jest jeden warunek – jest to miłość prawdziwa, a taka właśnie była miłość Braci Lwie Serce.

Czego uczy książka „Bracia Lwie Serce”?


Książka Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” jest pełen wspaniałych wartości, które autorka pragnie przekazać młodym, ale nie tylko młodym czytelnikom. Wartości, o jakich pisze autorka, pokazane są z perspektywy dziecka, ale nie powoduje to, że są one miej ważne.

Na kartach powieści jest ukazana miłość jaką do siebie żywili główni bohaterowie Bracia Lwie Serce. Jest to miłość piękna i prawdziwa, bo bezwarunkowa. Jonatan kocha swojego małego braciszka Karola. Jest jego przyjacielem na śmierć i życie. Opiekuje się nim, pociesza go, jednak nie posuwa się do kłamstw, aby ulżyć bratu w cierpieniach. Jego miłość do Karola jest tak wielka, że kiedy wybucha pożar w domu, nie waha się ani chwili i ratuje Sucharka, sam poświęcając życie.

Karol równie mocno kocha swojego starszego brata. Jonatan jest dla niego wzorem, który chce naśladować. Miłość jaka jest w Karolu do Jonatana, sprawia, że Karol jest zdolny pokonać wszelkie drzemiące w nim lęki i obawy i wyrusza w nieznane krainy, by ratować swojego brata. Sucharek również jest zdolny do najwyższego poświęcenia – kiedy po walce z Tengilem Jonatan zostaje sparaliżowany i chce znaleźć się w Nangimilie, Sucharek bierze go na plecy i skacze z nim w przepaść. Historia miłości tych dwóch chłopców pokazuje jak wielką siłę ma to uczucie. Można również się przekonać, do czego są zdolne osoby, które kochają prawdziwie. Wiele osób ma rodzeństwo, ale bardzo rzadko uczucie, które jest pomiędzy rodzeństwem jest tak wspaniałe, jak to które jest pomiędzy Karolem i Jonatanem. A przecież, jak pokazuje Astrid Lindgren, dzięki miłości można zrobić wszystko, pokonać wszelkie przeciwności, które stoją drodze.

Kolejną nauką jaką można wyciągnąć z książki Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” jest to, że dobro zawsze zwycięża. Zło może być potężne, może wyrządzić wiele krzywd, jednak dobro jakie drzemie w każdym człowieku zwycięży. Można to zaobserwować po walce jaką stoczyli mieszkańcy Doliny Dzikich Róż z tyranem Tengilem. Tengil był potężny, miał do pomocy wielką armię, a także smoczycę Katlę. Można by sądzić, że takiej siły nic nie jest w stanie pokonać. A jednak został pokonany przez grupę powstańców, słabo uzbrojonych, nielicznych. Został pokonany, gdyż ludzie bardzo wierzyli w potęgę dobra i byli w imię tego dobra zdolni do wielkich czynów, tak jak Jonatan, który zaatakował sam Tengila i wyrwał mu z ręki róg, za pomocą którego kierował Katlą. Czytając książkę można przekonać się, jak wielką moc ma wiara w dobro.

Przykłady postępowania Jonatana i Karola świadczące o braterskiej miłości


Jonatan i Karol Lew, to główni bohaterowie książki Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”. To bracia, którzy nie byli jak większość rodzeństwa dla siebie niemili, ale cechowało ich jedno – te dzieci bardzo się kochały. Miłość jaka kwitła pomiędzy trzynastoletnim Jonatanem i dziesięcioletnim Karolem była wielka, bezwarunkowa. Z każdej karty książki można było wyczytać, wręcz poczuć tę miłość braterską.

Karol był bardzo chory. Był umierający. Jonatan zawsze opiekował się swoim małym braciszkiem. Mimo, że miał tylko trzynaście lat, był zawsze przy nim. Przygotowywał dla niego często napary, które pozwalały Karolowi oddychać, pocieszał go snując opowiadania o Nangiliji. Jonatan miał dopiero trzynaście lat i był dzieckiem, ale postępował nie jak dziecko, ale jak dojrzały mężczyzna. Mógł przecież zostawić swojego brata i bawić się z kolegami, ale dla niego brat był najważniejszy. Miłość braterska nie miała dla Jonatana żadnych ograniczeń. W chwili kiedy w domu, w którym mieszkali wybuchł pożar, Jonatan rzucił się bez namysłu, by ratować swojego Sucharka, jak nazywał Karola. Wziął go na plecy, a kiedy się okazało, że nie mają jak wyjść z domu, nie wahał się skoczyć z okna trzeciego piętra. Ratując swojego brata poświęcił swoje życie.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 



  Dowiedz się więcej