Jesteś w: Ania z Zielonego Wzgórza

Maryla Cuthbert – charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Maryla Cuthbert była siostrą Mateusza, opiekunką Anne Shirley, najlepszą przyjaciółką Małgorzaty Linde i mieszkanką Zielonego Wzgórza. Maryla urodziła się w 1824 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Wychowała się wraz ze starszym bratem – Mateuszem na Zielonym Wzgórzu, gdzie kilka lat po jej urodzeniu przenieśli się do nowego domu państwo Cuthbertowie.

We wrześniu 1830 roku Maryla zaczęła uczęszczać do szkoły w Avonlea. Tam poznała Johna Blythe, który zainteresował się nią. Niestety, mieli kłótnię, po której Maryla zerwała kontakt. Gdy zaczęła tego żałować, było już za późno. Mieszkająca wraz z bratem Maryla zdecydowała o adopcji chłopca, który mógłby pomóc w gospodarstwie. Zamiast chłopca pojawiła się jednak ruda jedenastoletnia dziewczynka, Ania. Podczas narady z Mateuszem Maryla uległa bratu i zdecydowała, że dziewczynka pozostanie na Zielonym Wzgórzu. Zaznaczyła, że będzie ją wychowywać sama, a Mateusz ma się do tego nie wtrącać.

Maryla Cuthbert była uosobieniem spokoju. Potrafiła chłodzić i ukrywać swoje emocje. Gdy była bardzo szczęśliwa, na krótko stawała się bardzo emocjonalna, jednak szybko odzyskiwała chłodną postawę. Wydawała się dużo bardziej surowa niż Mateusz, jednak w głębi serca kochała Anię i była w stanie wybaczyć jej wszelkie błędy. Tylko raz nie była spokojna - podczas burzy w 1883 roku. Dopiero po śmierci Mateusza złagodniała i zaczęła pokazywać swoje emocje. Ponadto Maryla doskonale gotowała.  Dowiedz się więcej