Jesteś w: Ania z Zielonego Wzgórza

Problematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W „Ani z Zielonego Wzgórza” Montgomery stworzyła postać, z którą utożsamiało się i wciąż utożsamia wiele młodych dziewcząt i kobiet na całym świecie. Najbardziej charakterystyczną cechą jest niezależność Anny Shirley. Postawa ta może odzwierciedlać uczucia autorki o własnym wychowaniu przez jej prezbiteriańskich dziadków ścisłych po śmierci jej matki na gruźlicę, gdy Montgomery miał dwa lata. Pisarka buntowała się przeciwko ograniczeniom narzuconym na nią w dzieciństwie poprzez specyficzne poczucie humoru, beztroski sposób bycia.

Krytycy widzą w postaci Ani autorską kreację Lucy Maund, która podobnie jak jej bohaterka jako sierota (a właściwie półsierota) o niezależnym duchu musiała samodzielnie kreować własną drogę. Cechy osobowości Ani Shirley oraz jej sieroctwo w Avonlea narażone były na surowy wyrok małej społeczności, dlatego historia Anny jest czasami interpretowana jako rodzaj powieść o dojrzewaniu. Na początku Ania pozostaje poza grupą, rozwija się jako jednostka, a dopiero później przystępuje do wspólnoty i staje się jej pełnoprawnym członkiem. Kiedy to się staje utwierdza się jej przywiązanie do Zielonego Wzgórza, a także miejsce w społeczeństwie.

Choć „Ania z Zielonego Wzgórza” nie jest utworem jawnie feministycznym i zachowuje tradycyjnie „kobiece” role, powieść podkreśla znaczenie edukacji, inteligencji i wrażliwości dla obu płci.  Dowiedz się więcej