Jesteś w: Ania z Zielonego Wzgórza

„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Ania Shirley - główna bohaterka powieści, poznajemy ją gdy w wieku jedenastu lat przybywa na Zielone Wzgórze i mimo pomyłki zostaje adoptowana przez Marylę i Mateusza Cuthbertów. Ania jest ruda i piegowata, jednak z czasem z „Marchewki” zmienia się w piękną dziewczynę. Jej główne cechy to szczerość, prostolinijność, lojalność i wierność. Ania ma bardzo bogatą wyobraźnię, która jest jej przekleństwem (często wpędza ją w tarapaty) oraz błogosławieństwem (dzięki niej potrafi przeżyć najtrudniejsze chwile).

Diana Barry – ukochana przyjaciółka Ani. Mieszkała na Sosnowym Wzgórzu w Avonlea. Uczęszczała wraz z Anią do szkoły i była towarzyszką jej zabaw. Przez pomyłkę upiła się sokiem o co Anię oskarżyła matka Diany i zabroniła kontaktu dziewczynek. Sytuacja zmieniła się, gdy Ania uratowała życie siostry Diany.

Gilbert Blythe - uczeń szkoły w Avonlea starszy od Ani o dwa lata. Obok Ani był najlepszym uczniem w szkole, dzięki czemu dostał się do nauczycielskiego seminarium. Dokuczał dziewczynom. Gdy nazwał Anię „Marchewką”, ta rozbiła mu na głowie tabliczkę i obraziła się na wiele lat. Gilbert wielokrotnie zapewniał Anię o swej sympatii – bez wzajemności. Pomógł Ani i wyłowił ją ze stawu, a gdy dziewczyna zdecydowała się zostać z Marylą na Zielonym Wzgórzu zrezygnował na jej rzecz z pracy w tamtejszej szkole.

Maryla Cuthbert - siostra Mateusza, właścicielka Zielonego Wzgórza. Na pozór surowa, wymagająca tak naprawdę miała wielkie serce. To ona rządziła na farmie i zdecydowała, że Ania może tam pozostać. Wychowywała dziewczynę w duchu pracowitości i skromności. Drażnił ją charakter dziewczynki, jednak szybko ją pokochała i potrafiła wybaczyć jej błędy. Była dumna z wychowanicy. Z biegiem lat zaczęła tracić wzrok. Pozostanie na Zielonym Wzgórzu zapewniła jej decyzja Ani.

Mateusz Cuthbert - brat Maryli, właściciel Zielonego Wzgórza. Cichy i skromny człowiek. Od początku pokochał rudowłosą Anię, zawsze stawał po jej stronie. O jego trosce świadczy moment, gdy kupił dziewczynce suknię w modnym kroju. Chociaż Maryla rządziła na farmie Mateusz często potrafił przekonać ją do swych racji. Zmarł na atak serca, gdy dowiedział się o bankructwie banku, w którym ulokował pieniądze.

Małgorzata Linde – wścibska sąsiadka rodzeństwa Cuthbertów. Wiedział o wszystkim, co działo się w Avonlea. Przy pierwszym poznaniu Ani skrytykowała jej wygląd i „marchewkowe” włosy. W odpowiedzi Ania powiedziała, że jest źle wychowaną kobietą bez serca i skrytykowała jej tuszę.

Minni Barry – mała siostrzyczka Diany, której Ania uratowała życie podczas choroby na krup.
Józefina – ciotka pana Barr’ego. Przez omyłkę Diana i Ania wyrwały ją ze snu. Obrażona kobieta chciała opuścić Avonlea, jednak przeprosiny Ani zjednały jej sympatię. Mieszkała w mieście, dokąd zaprosiła Dianę i Anię.
państwo Allanowie – nowy pastor wraz z żoną. Podczas wizyty na Zielonym Wzgórzu zostali poczęstowani „nieudanym” ciastem Ani. Wydarzenie to nie wpłynęło na ciepły stosunek pastorowej do dziewczynki i często zapraszała ją na plebanię.

pan Phillips – nauczyciel w szkole w Avonlea. Ania uważała, że belfer ją prześladował, natomiast szczególnymi względami darzył uczennicę Pirssy Andrews. O nieudolności nauczyciela wiedzieli wszyscy w miasteczku.
Muriel Stacy – nauczycielka w szkole w Avonlea. Potrafiła tłumaczyć nawet zawiłe kwestie, rozumiała młodzież i cieszyła się ich sympatią. Pozwalała uczniom na zadawanie pytań, nie krytykowała ich, natomiast uczyła samodzielnego myślenia. Organizowała wycieczki, zawody, koncerty.

Josie Pye - koleżanka ogólnie nielubiana przez inne dziewczyny (podobnie jak jej rodzeństwo). Josie jest próżna, nieuczciwa i zazdrosna o popularność Anny.
Jane Andrews - jedna z przyjaciółek Ani ze szkoły, jest prosta i konkretna. Uczy się na tyle dobrze, aby dołączyć klasy akademickiej Ani.
Ruby Gillis - jedna z przyjaciółek Ani. Ma kilka starszych sióstr, dlatego często dzieli się swoją wiedzą o kawalerach. Ruby jest przedstawiana jako tradycyjna piękność – ma piękne długie, złote włosy. Cierpi z powodu przebytej gruźlicy.  Dowiedz się więcej