Jesteś w: Ania z Zielonego Wzgórza

Mateusz Cuthbert - charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Mateusz Cuthbert był bratem Maryli i mieszkańcem Zielonego Wzgórza oraz „bratnią duszą” Anny Shirley. Mateusz urodził się w 1816 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Kilka lat później, na świat przyszła jego młodsza siostra Maryla. Ich rodzice wybudowali dom na Zielonym Wzgórzu. Miał niezdarną figurę i długie siwe włosy, które opadały na jego przygarbione ramiona. Miał miękką brązową brodę, którą nosił odkąd skończył dwadzieścia lat. W rzeczywistości, gdyby nie siwizna, bardziej przypominałby dwudziestolatka niż siedemdziesięciolatka.

Mateusz nie był wykształcony (dowiadujemy się o tym, gdy Ania zwraca się do niego o pomoc w nauce z geometrii). Nie uczęszczał do szkoły, ze względu na pracę na farmie. Był raczej nieśmiały, bał się kobiet. Gdy zobaczył Anię czekającą na stacji kolejowej był w szoku. Pewien był, że ujrzy tam chłopca, który miał mu pomóc w pracy na gospodarstwie. Jednak „paplanina” Ani powoduje, że od razu pokochał ją. Przekonał Marylę, by sierota z Nowej Szkocji pozostała na Zielonym Wzgórzu.

Mateusz był miłym, kochającym człowiekiem. Jego uczucie do Ani poświadczył fakt kupienia jej na Boże Narodzenie sukni z bufami, kiedy zauważył, że wszystkie inne dziewczynki noszą taki strój. Przekonał do tego Marylę, która początkowo stanowczo się temu sprzeciwiała. Mateusz był jedną z „bratnich dusz” Anny. Był bardzo dobroduszny i kochał Anię z całego serca. Często Mateusz był głosem rozsądku zarówno dla Ani, jak i Maryli.

Bohater zmarł na atak serca, gdy Ania miała szesnaście lat. Powodem zawału była wiadomość o bankructwie banku, w którym ulokował wszystkie oszczędności. Zarówno Ania jak i Maryla głęboko opłakiwały jego śmierć, choć Ania w pierwszym momencie nie potrafiła uronić łzy. Maryla przestała płakać, gdy zdała sobie sprawę, że śmierć o rzeczywistość i trzeba ją zaakceptować.  Dowiedz się więcej