Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Cierpienia młodego Wertera - powtórka z lektury

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Johann Wolfgang Goethe – notatka szkolna


Johann Wolfgang Goethe przyszedł na świat 28 sierpnia 1749 roku we Frankfurcie nad Menem. Jego ojciec – Johann Caspar był radcą i rentierem, zaś matka – Catharina Elisabeth pochodziła z rodziny patrycjuszy.

Wykształcenie zdobywał dzięki ojcu i prywatnym nauczycielom. Uczył się języków obcych, jazdy konnej, fechtunku, rysunku, malarstwa, gry na instrumentach muzycznych. Od najmłodszych lat pisał wiersze i dramaty. Od 1765 roku studiował prawo w Lipsku prowadząc bujne życie studenckie. Uczył się rysunku u dyrektora ASP Oesera, zaczął publikować swe utwory poetyckie – pierwszy tomik („Annette”) ukazał się w 1767 roku. Ciężka choroba sprawiła, że w 1768 roku powrócił do domu, by kontynuować studia w Strasburgu w 1770 roku. Wówczas stanął na czele twórców okresu „burzy i naporu”. Pierwszym opublikowanym dramatem było dzieło „Getz von Berlichingen” z 1773 roku.

Po studiach praktykował jako adwokat najpierw w rodzinnym mieście, a potem w Wetzlarze (pracował jako referendarz w sądzie). Tam poznał Charlottę Buff i jej narzeczonego Kestnera, którzy stali się pierwowzorami postaci z „Cierpień młodego Wertera” wydanych w 1774 roku. Utwór przyniósł autorowi wielką sławę.

Po nieudanej miłości powrócił w rodzinne strony, a następnie przeniósł się do Weimaru na zaproszenie księcia Karola Augusta. Prowadził dworskie życie uzyskując tytuł ministra. Często odwiedzał Szwajcarię, a w 1786 roku rozpoczął zwiedzanie Włoch. W 1788 roku związał się z Christianą Vulpius, która została towarzyszką jego życia. W roku 1790 odbył podróż do Polski (Tarnowskie Góry, Kraków, Wieliczka, Częstochowa, Wrocław).

W latach 1791-1817 kierował weimarskim teatrem. Od 1794 roku przyjaźnił się z Fryderykiem Schillerem (do jego śmierci). W 1806 roku ukończył I część „Fausta” Po śmierci żony w 1816 roku opiekowała się nim synowa Ottille. II część „Fausta” została ukończona w 1831 roku. Pisarz zmarł w osamotnieniu w Weimarze 22 marca 1832 roku.

Bibliografia „Cierpień młodego Wertera”


1. Chojnacka K., „Johan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera. Streszczenie – analiza - interpretacja”, Wydawnictwo LITERAT, Toruń 2010.
2. Ciechanowska Z., „Echa Wertera w Polsce”, Kraków 1925.
3. Dobijanka-Witczakowa O., „Opracowanie”, w: Johan Wolfgang Goethe „Cierpienia młodego Wertera”, Wrocław 1975.
4. Friedenthal R., „Goethe: jego życie i czasy”, Warszawa 1969.
5. Lementowicz U., „Cierpienia młodego Wertera” Johana Wolfganga Goethego, Biblios, Lublin 2006.
6. Oellers N., Steegers R., „Spotkajmy się w Weimarze. Literatura i życie za czasów Goethego”, Poznań 2004.
7. Paprocka M., „Johan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera”, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2010.
8. Rzechak W., „Opracowanie”, w: Johan Wolfgang Goethe „Cierpienia młodego Wertera”. Wydanie z opracowaniem, Wydawnictwo GREG, Kraków 2005.
9. Szyrocki M., „Johann Wolfgang Goethe”, Warszawa 1981.
10. Tomala S., „Johan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera”, Dom Wydawniczy „JOTA”, Warszawa 1991.
11. Zagórowski Z., „Wstęp”, w: Johan Wolfgang Goethe „Cierpienia młodego Wertera”, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 1996.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - „Cierpienia młodego Wertera” - streszczenie

Księga pierwsza
Utwór rozpoczyna motto z wiersza Goethego wprowadzające w problematykę utworu.

W pierwszym liście (z 4 maja 1771 roku) Werter informuje, że w miejscu do którego wyjechał czuje się dobrze. Powodem wyjazdu były sprawy spadkowe jego matki, które omawia ze swą ciotką. Wspomina o wcześniejszym ... wiecej„Cierpienia młodego Wertera” – plan wydarzeń

Księga pierwsza
1. Przyjazd Wertera do miasteczka.
2. Sprawy spadkowe omawiane z ciotką.
3. Odnalezienie ukojenia w samotności.
4. Przyroda odciągająca Wertera od działań artystycznych.
5. Obserwowanie dziewcząt przy studni.
6. Niechęć do czytania innych lektur niż dzieła Homera.
7. Z... wiecejKalendarz listów Wertera

• 4 maja 1771 – Werter informuje o swym przyjeździe do miasteczka i odnalezieniu ukojenia w samotności.
• 10 maja – natura przynosi Werterowi spokój, jednak nie może zrealizować się jako artysta.
• 12 maja – wspomnienie o okolicznej studni.
• 13 maja – niechęć do innych ... wiecej„Cierpienia młodego Wertera” – opracowanie, problematyka

Znaczenie tytułu „Cierpienia młodego Wertera”
Tytuł utworu Johanna Wolfganga Goethego zapowiada jego problematykę i charakteryzuje postać głównego bohatera. „Cierpienia młodego Wertera” w pełni realizują założenia twórcze czasów „burzy i naporu”, których prekursorem był m. in. Goethe.

Tytułowy bo... wiecej„Cierpienia młodego Wertera” – bohaterowie

Werter – główny bohater powieści Goethego, autor wszystkich listów, które składają się na treść utworu. To nadwrażliwy, kierujący się uczuciem młodzieniec, skłonny do życia w świecie fantazji i wyobraźni samotnik. Czuje się wyobcowany w społeczeństwie i niezrozumiały. Z powodu nieszczęśliwej miłości cierpi... wiecejWerter – charakterystyka

Werter – charakterystyka
Główny bohater powieści epistolarnej Johana Wolfganga Goethego to młodzieniec wywodzący się z mieszczańskiej rodziny. Werter jest artystą o duszy poety i niespokojnym sercu. To właśnie owa wrażliwość sprawia, iż intensywniej odczuwa emocje, odbiera otaczającą go rzeczywistość. Spokój i samotno... wiecejLotta – charakterystyka

W powieści Goethego „Cierpienia młodego Wertera” postać Lotty widziana jest oczami tytułowego bohatera. Werter idealizuje swą wybrankę widzi ją w samych pozytywnych barwach. Lotta, niemal w chwili, gdy Werter spotkał ją po raz pierwszy, stała się jedyną drogą wiodącą do szczęścia, wartością najwyższą. Lotta jest... wiecejCierpienie i miłość jako głowne tematy „Cierpień młodego Wertera”

Romantyczna koncepcja miłości na podstawie „Cierpień młodego Wertera”
Johann Wolfgang Goethe twierdził, że „każdy pisarz w pewnej mierze opisuje siebie w swoich dziełach”. Dwa epizody z jego życia są podobne do losów głównych bohaterów powieści „Cierpienia młodego Wertera”. W 1772 roku poznał Charlottę Buf... wiecejMotyw literackie w „Cierpieniach młodego Wertera”

Motyw samobójczej śmierci w „Cierpieniach młodego Wertera”
Samobójstwo, analizowane z punktu widzenia literatury, najczęściej związane było z nieszczęśliwą i niespełnioną miłością. Najlepszym przykładem tego jest powieść niemieckiego romantyka – Jana Wolfganga Goethego – „Cierpienia młodego Wertera”. Tytuł... wiecejZamiłowania literackie Wertera

Główny bohater „Cierpień młodego Wertera”, czyta książki podczas pobytu na łonie natury, w bardzo malowniczej miejscowości Wahlheim. Poszukuje tam spokoju i odpoczynku od pracy. Ten spokój zapewnia mu kontemplacja przyrody, malowanie, poznawanie mieszkańców okolicy, a oprócz tego – właśnie lektura. Wybór Wertera... wiecejBohater werteryczny – charakterystyka

Losy głównego bohatera powieści epistolarnej Johanna Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Wertera” ukształtowały nową postawę. Jest to postawa werteryczna oraz typ bohatera werterycznego. Werteryzm jest to ból duszy, ból istnienia wywołany nadwrażliwością i niemożnością spełnienia się i zaspokojenia oczekiwań. ... wiecejNajważniejsze cytaty „Cierpień młodego Wertera”

„Jestem tak szczęśliwy, tak zatopiony w poczuciu spokojnego istnienia, że sztuka moja cierpi wskutek tego”. [list z 10 maja] – spokój po przyjeździe do miasteczka

„Mój Boże, czyż była choć jedna siła mojej duszy nie wyzyskana? Czyż nie mogłem przed nią rozwinąć całego przedziwnego uczucia, ... wiecej