Jesteś w: Bracia Lwie Serce

Bracia Lwie Serce - kompendium wiedzy o lekturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


„Bracia Lwie Serce” – gatunek


Czytając powieść Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” trudno się nie dopatrzeć w niej elementów baśni. Jest to powieść łącząca w sobie elementy eposu rycerskiego z czasów średniowiecznych z typową powieścią przygodową.

Akcja książki rozpoczyna się w jednym z małych miasteczek szwedzkich, gdzie poznajemy głównych bohaterów utworu. Jednak szybko się czytelnik jest przeniesiony w baśniową krainę do Nangijali. Chwilą przejścia pomiędzy światem rzeczywistym, a baśniowym jest śmierć głównych bohaterów.

Nangijala to kraina, której nie można konkretnie wskazać na mapach. Trudno jest nawet nazwać to miejsce. Można mieć wrażenie, że jest to coś rodzaju czyśćca, jednak bardziej Nangijala przypomina czas, czas oczekiwania na przejście do kolejnej lepszej krainy Nangilimy. Ta nieokreśloność umiejscowienia tej krainy jest jednym z elementów baśniowych powieści. W Nangijali życie jest proste i przyjemne. Nie ma żadnych chorób, ciało jest zdrowe, a ograniczenia jakie były w świecie rzeczywistym znikają. Ten brak ograniczeń również wskazuje na elementy baśniowe. Kolejnym motywem baniowym jest czas, czas, który w Nangijali biegnie inaczej niż na ziemi. Tu nie można nawet mówić o czasie, jest on nieokreślony.

Kolejnym elementem baśniowym w powieści są fantastyczne stwory – smok Katla oraz wielki wąż Karm – wieczni wrogowie. Również baśniowe elementy zawarte są w przedstawionej tu odwiecznej walce dobra ze złem. Zło pod postacią tyrana Tengila, jest potężne i ma do pomocy równie potężnego smoka Katlę. Naprzeciwko stają zwykli ludzie, którzy chcą jedynie wolności i godności. Nie posiadają nic oprócz determinacji, ale właśnie dzięki tej determinacji i poświęceniu pokonują wroga, przywracając dobro. To szczęśliwe zakończenie, jest charakterystyczne dla baśni.

Jednak w powieści tej można również wychwycić element powieści przygodowej. Jednym z takich elementów jest sposób narracji. Narratorem tu jest jedne z głównych bohaterów – Karol Lew, zwany również Sucharkiem. Prowadzi on narrację z pozycji uczestnika zdarzeń, a jeśli nie jest ich świadkiem, to relacjonuje je opierając się na tym co usłyszał. Sprawia, że czytelnik przeżywa przygody.

Powieść jest wielowątkowa i mówi zarówno o rzeczach przyjemnych, jak i tragediach jakie dotykają bohaterów. Czytelnik widzi więc zarówno wielką miłość braterską, jak i czuje rozpacz Sucharka po śmierci Jonatana. Ułożenie historii w sposób chronologiczny w znaczny sposób to ułatwia. Język użyty przez pisarkę, jest prosty, gdyż narratorem jest dziecko. W sposób typowy dla dziecka opisuje krajobrazy i scenerię oddając ich niesamowitą tajemniczość i niezwykłość.

Narracja i język „Braci Lwie Serce”


Astrid Lindgren napisała swoją powieść „Bracia Lwie Serce” łącząc w niej elementy powieści przygodowej oraz baśni. Fabuła jest wartka, nie ma w niej przestojów, ani przydługich opisów. Język, którego używa Astrid Lindgren w swoim utworze jest prosty. Jest to język dziecka, dzięki czemu w sposób bardzo plastyczny może opisywać nie tylko miejsca w których się toczy akcja, ale również osoby biorące udział w akcji, czy samą akcję. Można więc przeczytać opisy miejsc, które właśnie dzięki użyciu dziecięcych zwrotów wydają się jeszcze bardziej niesamowite.

Nie można by było użyć innego języka, gdyż narratorem powieści jest dziesięcioletni chłopiec – tytułowy Karol Lwie Serce. Świat, który opisuje jest przedstawiony z jego perspektywy. Narracja nie jest więc prowadzona w sposób wszechobecny. Karol opowiada o rzeczach, których sam był świadkiem. jeśli czegoś nie widział, zdaje po prostu relacje z tego co usłyszał. Jeśli chodzi o swoją osobę, Karol opisuje się bardzo krytycznie. Jest świadom swoich ułomności i wyglądu. Inaczej jest w przypadku opisu brata, w których czuć podziw jaki ma Karol do Jonatana.

Dzięki temu zabiegowi – zastosowaniu pierwszoosobowej narracji, Astrid Lindgren, może pokazać pełny emocji świat widziany z perspektywy dziecka.

„Bracia Lwie Serce” jako baśń


„Bracia Lwie Serce” to powieść napisana w formie baśni, jednak można znaleźć tu również świat rzeczywisty, w którym się opowieść rozpoczyna. Nangijala, to świat fantastyczny, baśniowy. Bracia trafiają tam po śmierci, jednak nie jest to ani niebo, ani tym bardziej czyściec.

To alternatywny świat, do tego rzeczywistego, gdzie ludzie tam żyjący są dla siebie milsi, niż w świecie rzeczywistym, gdzie ułomności świata rzeczywistego nie ich nie dotykają. Nangijala to raczej jest miejsce próby, może nawet nie miejsce, ale raczej czas próby, gdzie każdy zostaje skonfrontowany ze złem i musi się opowiedzieć, po jednej ze stron.

Fantastyka w utworze „Bracia Lwie Serce”


Astrid Lindgren napisała swoją powieść „Bracia Lwie Serce”, łącząc dwa gatunki literackie. Z jednej strony czytelnik otrzymuje powieść przygodową, gdzie poznaje przygody Jonatana oraz Karola Lwie Serce, a z drugiej strony przeniesiony jest w krainę baśni. Powieść ta jest epickim utworem napisanym prozą, przypominającym opowiadania o średniowiecznych przygodach rycerzy. Jest to utwór wielowątkowy, bardzo ważną rolę w powieści zajmuje narrator – który jest jednocześnie głównym jej bohaterem.

Astrid Lindgren umieściła w swoim utworze wiele elementów ze świata baśni. Nangijala to kraina nieokreślona w czasie, ani przestrzeni. Trudno mówić o Nangijali jako o konkretnym miejscu. Trudno nawet mówić o tej krainie jako o w ogóle miejscu. Nangijala jest bardziej czasem, czasem oczekiwania, czasem próby. Bardzo przypomina tu chrześcijański czyściec. W powieści występuje również Nangilima, jako nieokreślone miejsce, gdzie trafiają dobrzy ludzie po zakończeniu życia w Nangijali.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 



„Bracia Lwie Serce” - streszczenie

Karol zwany również Sucharkiem jest młodszym z braci. Ma niecałe dziesięć lat i jest nieuleczalnie chory. O tym, że umiera dowiedział się zupełnie przypadkiem, gdyż podsłuchał rozmowę swojej mamy z jedną z klientek. Karol nie chce się z tym pogodzić, więc jego starszy, uwielbiany przez niego brat Jonatan, pociesza go jak może... wiecej



Plan wydarzeń „Braci Lwie Serce”

1. Chory Karol dowiaduje się, że umiera;
2. Jonatan opowiada o wspaniałej krainie Nangijali;
3. Pożar w domu rodziny Lew, Jonatan ginie ratując swojego brata;
4. Sucharek tęskni za Jonatanem;
5. Śmierć Karola;

6. Karol spotyka brata w Nangijali;
7. Sucharek spotyka Sofię, Jossiego oraz Huberta... wiecej



„Bracia Lwie Serce” – problematyka, opracowanie

„Bracia Lwie Serce” – problematyka
Utwór Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” to powieść o charakterze uniwersalnym. Jest w nim mowa o bardzo ważnych problemach, pokazane są wspaniałe wartości, ważne dla każdego człowieka. Jednak te wartości pokazane są z perspektywy małego dziesięcioletniego chłopca, który jest n... wiecej



„Bracia Lwie Serce” – charakterystyka bohaterów

Powieść Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” jest pełna wspaniałych postaci, na których się można wzorować, ale i podobnie jak w każdej baśni występują w niej również złe postaci.

Karol Lew, zwany również Sucharkiem, a również Karolem Lwie Serce to chłopiec, który ma dopiero dziesięć lat, j... wiecej



Karol Lwie Serce – charakterystyka

Karol Lew, to dziesięcioletni chłopiec. Mieszka w jednej ze szwedzkich wiosek przy ulicy Wiciokrzewu. Jest ciężko chory, umierający. W mieszkanku, które wynajmują na trzecim piętrze domu, mieszka ze swoją mama Sigfridą Lew oraz trzynastoletnim bratem Jonatanem Lwem. Karol nie pamięta swojego ojca Axla, który był rybakiem, kiedy bow... wiecej



Jonatan Lwie Serce – charakterystyka

Jednym z dwóch głównych bohaterów utworu Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” jest trzynastoletni chłopiec Jonatan Lew. Jest bratem Karola. Jonatan, to chłopiec o niepospolitej urodzie. Jego włosy były złote, okalały zawsze uśmiechniętą twarz. Oczy ciemnoniebieskie i piękne zęby sprawiały, że mówiono iż Jonatan wyg... wiecej



Walka z Tengilem – opis

Po ucieczce Orwara z niewoli, Tengil zaczął się mścić na mieszkańcach Doliny Dzikich Róż. Nic dziwnego, że większość już z niecierpliwością czekała na chwilę, kiedy będą mogli zerwać kajdany i pozbyć się tyrana. Mieszkańcy Doliny Dzikich Róż spotykali się w chacie Mateusza, gdzie przygotowywali broń, za pomocą które... wiecej



Najciekawsza przygoda w utworze „Bracia Lwie Serce”

Jonatan i Karol – Bracia Lwie Serce, na kartach książki autorstwa Astrid Lindgren przeżyli wiele przygód. Jedną z najciekawszych, jeśli nie najciekawszą była przygoda Karola, który nie bacząc na niebezpieczeństwo wyruszył do Doliny Dzikich Róż, by ratować swojego brata Jonatana.

Po wyjeździe Jonatana do Dolin... wiecej



Opis Zagrody Jeźdźców, Doliny Dzikich Róż i Doliny Wiśni

Opis Zagrody Jeźdźców
Jonatan i Karol – bracia Lwie Serce - w Nangiliji mieszkali w Dolinie Wiśni w Zagrodzie Jeźdźców. Była to stara chatka, w kolorze białym z zielonymi narożnikami oraz zielonymi drzwiami. Chatka ta nie była zbyt duża, ale wystarczyła chłopcom w sam raz. Dookoła Zagrody Jeźdźców był skrawek ziemi,... wiecej



„Bracia Lwie Serce” – najważniejsze cytaty

• „- Sucharku Lwie Serce – spytał Jonatan - boisz się?
- Nie… tak, boję się! Ale zrobię to, Jonatanie, zrobię to teraz… zaraz…a potem już nigdy nie będę się bał! Nigdy nie będę się ba…
-Ach Nangilima! Tak Jonatanie, tak, widzę światło!”

• „Jona... wiecej