Jesteś w: Bracia Lwie Serce

Bracia Lwie Serce - kompendium wiedzy o lekturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Kolejnym elementem ze świata fantastyki, który można znaleźć w utworze to baśniowe stwory – smoczyca Katla oraz wielki wąż Karm. Te stworzenia to typowe dla baśni elementy fantastyczne. Same postacie głównych bohaterów są rodem z baśni. Ich zestawienie na zasadzie przeciwieństw – Jonatan piękny, mądry i zdrowy – Karol chorobliwy, lękliwy, niezbyt urodziwy, to bardzo częste posunięcie, które jest spotkane w utworach fantastycznych.

Bardzo częstym motywem utworów fantastycznych jest odwieczna walka dobra ze złem. W większości baśni, które przecież są utworami fantastycznymi dobro zwycięża w ostatecznym rozrachunku zło, choć bardzo często, to zło ma olbrzymią przewagę, tak jak jest i w przypadku powieści Astrid Lindgren. Również zakończenie powieści jest typowe dla baśni – bracia trafiają do wspaniałej krainy Nangilimy, gdzie spotykają swoich poległych przyjaciół i są tam bardzo szczęśliwi, natomiast źli ludzie, tacy jak Tengil trafiają do miejsca zwanego Lokrume, gdzie nikogo już nie mogą gnębić.

„Bracia Lwie Serce” – recenzja powieści


„Bracia Lwie Serce” to utwór, który wpływa na każdego czytającego. Nie ma czytelnika, który czytając tę książkę pozostałby niewzruszony. Niemal każdy jest zachwycony, jednak nie zawsze tak było. Po publikacji tej książki, w roku 1973, odezwało się wiele głosów rodziców, którzy zarzucali Astrid Lindgren, że pisze o śmierci dziecka. Niektórzy nawet widzieli w niej namowę do popełnienia samobójstwa. Ci którzy tak mówili, zapomnieli, że jest to książka pisana dla dzieci, które nie podchodzą do problemu śmierci w sposób „dorosły”, racjonalny.

Astrid Lindgren pisząc „Bracia Lwie Serce” pisała przede wszystkim u miłości braterskiej. Ta miłość jest bezwzględna i bezwarunkowa. Nie ma w niej miejsca na oszustwa, kłamstwa, jak w przypadku miłości pomiędzy dorosłymi. Bohaterowie utworu bracia Karol i Jonatan Lew zrobiliby dla siebie wszystko. W imię tej miłości są zdolni do poświecenia wszystkiego co cenne. Jonatan, by ratować swojego braciszka, skacze z nim z okna płonącego domu. Oddał za niego życie. Karol, kiedy brat jest już sparaliżowany przez oddech smoka, podobnie jak wcześniej Jonatan, bierze go na plecy i skacze, by pomóc swojemu bratu. Lindgren pokazuje tu miłość, która zmienia bohatera. Pod wpływem tej miłości Sucharek mężnieje, mimo wielkiego strachu, mimo tego, że ma dopiero dziesięć lat wyrusza na ratunek swojego brata. To wspaniała miłość, której można pozazdrościć.

Nie można powiedzieć, że nie jest to utwór o śmierci. Śmierć przewija się na kartach tej książki, jednak Lindgren pokazuje ją nie jako koniec naszej drogi, ale jako element przejścia do lepszego świata. Ani Karol, ani też Jonatan nie traktuje śmierci jako czegoś strasznego. Dla nich jest to coś naturalnego, co pozwoli opuścić jedną krainę i zamieszkać w innej, lepszej.

Czytając książkę Astrid Lindgren trudno czasem powstrzymać łzę, ale nie można powiedzieć, że jest to utwór pesymistyczny, czy smutny. Nic bardziej mylnego. Nie można powiedzieć, że książka nie wzrusza, ale jest pełna optymizmu. Jest to wspaniała baśń opowiadająca o przygodach Jonatana i Karola Lwie Serce. Jest to baśń, która pokazuje, że nie ma żadnych barier, jeśli się czegoś bardzo chce, jeśli się bardzo kocha. Ta książka jak każda baśń kończy się zwycięstwem dobra nad złem.

Powieść Astrid Lindgren to książka, którą można polecić każdemu, nie tylko dzieciom. To książka, która mówi o ważnych sprawach takich jak wolność, godność, miłość i śmierć. Jednak język w jakim jest ta książka napisana jest pozbawiony wszelkiego zadęcia. Jest to język dziecka, które trafi doskonale do każdego dziecka. Jestem pewny, że książka ta poruszy każde dziecko, które będzie ją czytało. Wpłynie nie tylko na jego wyobraźnię ale i pobudzi jego wrażliwość. Jest to niewątpliwie pozycja godna polecenia.

Astrid Lindgren – notatka szkolna


Astrid Lindgren to szwedzka pisarka książek dla dzieci. Urodziła się w niewielkim szwedzkim mieście Vimmerby 14 listopada 1907 roku. Pochodziła z rodziny chłopskiej. Jej rodzinie powodziło się całkiem dobrze. Ich status pozwalał dobre wychowanie czwórki dzieci. Już od samego początku rodzice widzieli Astrid jako urzędniczkę i kształcili ją w tym kierunku – z wykształcenia była sekretarką.

Astrid Lindgren bardzo szybko zaszła w ciążę, co w tym czasie było wielkim skandalem, więc wyjechała ze swojej miejscowości do Sztokholmu, gdzie podjęła prace w wyuczonym zawodzie. Lindgren jako pisarka zadebiutowała dość późno, bo dopiero w roku 1944. W tym roku ukazała się jej pierwsza książka „Zwierzenia Britt-Marii” .Ta książka pozwoliła jej wygrać konkurs, który został ogłoszony przez wydawnictwo Raben & Sjorgen. Już w następnym roku, ponownie wzięła udział w konkursie organizowanym przez to wydawnictwo i wygrała ulubionym chyba utworem dzieci, „Przygody Pippi Langstrump”. Powieść ta powstała na podstawie opowieści Astrid Lindgren jakie ta snuła swojej chorej córce.

Astrid Lindgren bardzo szybko się stała najbardziej znaną pisarką szwedzką. W dwa lata po Pippi ukazuje się następna wspaniała powieść o przygodach dzieci – „Dzieci z Bulerbyn”. Po tych sukcesach, Lindgren podejmuje pracę jako redaktorka książek dla dzieci, jednocześnie nie zaprzestając sama pisać. Dość szybko pojawiają się jej kolejne powieści o przygodach szalonej Pippi – „Pippi wchodzi na pokład” (1946), „Pippi na południowym Pacyfiku” (1948), a także wiele innych książek takich jak powieść detektywistyczna dla dzieci „Detektyw Blomkvist” (1946), „Nils Paluszek” (1948), „Mio, mój Mio”.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 



„Bracia Lwie Serce” - streszczenie

Karol zwany również Sucharkiem jest młodszym z braci. Ma niecałe dziesięć lat i jest nieuleczalnie chory. O tym, że umiera dowiedział się zupełnie przypadkiem, gdyż podsłuchał rozmowę swojej mamy z jedną z klientek. Karol nie chce się z tym pogodzić, więc jego starszy, uwielbiany przez niego brat Jonatan, pociesza go jak może... wiecej



Plan wydarzeń „Braci Lwie Serce”

1. Chory Karol dowiaduje się, że umiera;
2. Jonatan opowiada o wspaniałej krainie Nangijali;
3. Pożar w domu rodziny Lew, Jonatan ginie ratując swojego brata;
4. Sucharek tęskni za Jonatanem;
5. Śmierć Karola;

6. Karol spotyka brata w Nangijali;
7. Sucharek spotyka Sofię, Jossiego oraz Huberta... wiecej



„Bracia Lwie Serce” – problematyka, opracowanie

„Bracia Lwie Serce” – problematyka
Utwór Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” to powieść o charakterze uniwersalnym. Jest w nim mowa o bardzo ważnych problemach, pokazane są wspaniałe wartości, ważne dla każdego człowieka. Jednak te wartości pokazane są z perspektywy małego dziesięcioletniego chłopca, który jest n... wiecej



„Bracia Lwie Serce” – charakterystyka bohaterów

Powieść Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” jest pełna wspaniałych postaci, na których się można wzorować, ale i podobnie jak w każdej baśni występują w niej również złe postaci.

Karol Lew, zwany również Sucharkiem, a również Karolem Lwie Serce to chłopiec, który ma dopiero dziesięć lat, j... wiecej



Karol Lwie Serce – charakterystyka

Karol Lew, to dziesięcioletni chłopiec. Mieszka w jednej ze szwedzkich wiosek przy ulicy Wiciokrzewu. Jest ciężko chory, umierający. W mieszkanku, które wynajmują na trzecim piętrze domu, mieszka ze swoją mama Sigfridą Lew oraz trzynastoletnim bratem Jonatanem Lwem. Karol nie pamięta swojego ojca Axla, który był rybakiem, kiedy bow... wiecej



Jonatan Lwie Serce – charakterystyka

Jednym z dwóch głównych bohaterów utworu Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” jest trzynastoletni chłopiec Jonatan Lew. Jest bratem Karola. Jonatan, to chłopiec o niepospolitej urodzie. Jego włosy były złote, okalały zawsze uśmiechniętą twarz. Oczy ciemnoniebieskie i piękne zęby sprawiały, że mówiono iż Jonatan wyg... wiecej



Walka z Tengilem – opis

Po ucieczce Orwara z niewoli, Tengil zaczął się mścić na mieszkańcach Doliny Dzikich Róż. Nic dziwnego, że większość już z niecierpliwością czekała na chwilę, kiedy będą mogli zerwać kajdany i pozbyć się tyrana. Mieszkańcy Doliny Dzikich Róż spotykali się w chacie Mateusza, gdzie przygotowywali broń, za pomocą które... wiecej



Najciekawsza przygoda w utworze „Bracia Lwie Serce”

Jonatan i Karol – Bracia Lwie Serce, na kartach książki autorstwa Astrid Lindgren przeżyli wiele przygód. Jedną z najciekawszych, jeśli nie najciekawszą była przygoda Karola, który nie bacząc na niebezpieczeństwo wyruszył do Doliny Dzikich Róż, by ratować swojego brata Jonatana.

Po wyjeździe Jonatana do Dolin... wiecej



Opis Zagrody Jeźdźców, Doliny Dzikich Róż i Doliny Wiśni

Opis Zagrody Jeźdźców
Jonatan i Karol – bracia Lwie Serce - w Nangiliji mieszkali w Dolinie Wiśni w Zagrodzie Jeźdźców. Była to stara chatka, w kolorze białym z zielonymi narożnikami oraz zielonymi drzwiami. Chatka ta nie była zbyt duża, ale wystarczyła chłopcom w sam raz. Dookoła Zagrody Jeźdźców był skrawek ziemi,... wiecej



„Bracia Lwie Serce” – najważniejsze cytaty

• „- Sucharku Lwie Serce – spytał Jonatan - boisz się?
- Nie… tak, boję się! Ale zrobię to, Jonatanie, zrobię to teraz… zaraz…a potem już nigdy nie będę się bał! Nigdy nie będę się ba…
-Ach Nangilima! Tak Jonatanie, tak, widzę światło!”

• „Jona... wiecej