2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Makbet

2l.pl / „Ludzie rządzący chcą dokonać rzeczy niemożliwej, naprawić zło złymi czynami” - L. Tołstoj – zinterpretuj słowa w oparciu o lekturę „Makbeta”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

W dramacie Szekspira „Makbet” główny bohater tragedii popełnia zbrodnię. Robi to za namową swojej żony. Takim sposobem małżonkowie stają się współodpowiedzialni za zbrodnię. Ich celem jest zdobycie w ten sposób tronu królewskiego. Makbet uważa, że dopomaga losowi, by spełniła się przepowiednia czarownic. Według niego los zadecydował o tym, że zostanie władcą Szkocji.

Stary król Dunkan zamierza zrzec się tronu na rzecz swojego syna Malkolma. W przepowiedni czarownic nie było jednak mowy o Malkolmie. Dotyczyła ona tylko Makbeta i Banka. Czyn, którego dokonuje Makbet w nim samym budzi wstręt. Walka o tron jest jednak dla niego ważniejsza niż odraza do zbrodni. Podobnie myśli Lady Makbet. Małżonkowie spodziewają się, że po koronacji będą mogli wymazać wszystko z pamięci i cieszyć się władzą.


Pojawiają się jednak problemy z przeciwnikami Makbeta. Zagrażają oni jego panowaniu. Makbet obawia się spisku przeciwko sobie. Boi się też ujawnienia jego zbrodni. Aby jego panowanie na tronie Szkocji było trwałe i niezakłócone postanawia pozbyć się przeciwników. Zmierzając do umocnienia swojej władzy, skrytobójstwo przyjmuje jako metodę działania. Tych, których jego ręka nie może dosięgnąć oskarża o zbrodnie. Syn Dunkana, Malkolm i syn Banka podejrzani są o zamordowanie swoich ojców. Tym czasem obaj zbiegli do Anglii obawiając się zamachu na swoje życie.

Makbet zabiegający o utrzymanie stabilnej władzy w Szkocji stara się usunąć wszystkich, którzy jej zagrażają. Prowadzi to do bezprawia. Król na swoim koncie ma coraz większą liczbę ofiar. Jego poddani uważają go za tyrana. W Anglii zaczyna zawiązywać się spisek przeciwko Makbetowi. Przyczynia się głównie do tego Makduf, który uciekł ze Szkocji. Nakłania on syna króla Dunkana, Malkolma by prosił króla Anglii o pomoc w usunięciu Makbeta z tronu Szkocji. Chodzi mu o likwidację bezprawia i przywrócenie władzy prawowitemu następcy tronu, Malkolmowi. Makbet mści się na Makdufie pozbawiając życia jego rodzinę, która w Szkocji pozostała.

Na koniec stworzony przez Makbeta system panowania opary o przemoc ulega załamaniu. Jego życie prywatne też podlega rozkładowi – żona dostaje obłędu i popełnia samobójstwo. On sam wierzy jeszcze w przeznaczenie, w szczęśliwy los ale okazuje się, że ten też oszukał go. Z przebiegu wszystkich zdarzeń wynika, że złych czynów nie da się wymazać i nie da się ich naprawić innymi złymi czynami. Gromadzą się tylko one i narastają, tworząc coraz gorszą i coraz bardziej napiętą sytuację. Makbeta spotyka klęska. Wojska angielskie wkraczają do Szkocji i zdobywają jego zamek. On sam nie chce poddać się - ginie w pojedynku z rąk Makdufa. Rycerstwo i poddani cieszą się, że tyran został zgładzony. Królem obwołany zostaje Malkolm, syn Dunkana.  Dowiedz się więcej
W oparciu o lekturę „Makbeta” przedstaw skuteczność języka jako narzędzia wpływania na ludzi
„Makbet” - dramat człowieka i władcy
Wpływ zła na człowieka – rozwiń temat na podstawie analizy i interpretacji ostatniej sceny „Makbeta”
„Makbet” jako przykład tragedii nowożytnej
Lady Makbet jako kobieta fascynująca
Dlaczego Makbet się zmienił?
Makbet – motyw szaleństwa
„Makbet” - motyw sprawiedliwości
Makbet jako bohater tragiczny
Uniwersalne przesłanie „Makbeta”
Czy zgadzasz się ze słowami Makbeta, że życie jest powieścią idioty? - rozprawka
„Ludzie rządzący chcą dokonać rzeczy niemożliwej, naprawić zło złymi czynami” - L. Tołstoj – zinterpretuj słowa w oparciu o lekturę „Makbeta”
Zachowanie Makbeta i Lady Makbet po dokonaniu zbrodni
Różnica postaw Makbeta i Lady Makbet wobec morderstwa
„Makbet” - portret psychologiczny głównego bohatera
Makbet i jego żona wobec pokusy władzy
„Makbet” - motyw kobiety
„Makbet” - motyw przepowiedni
Makbet – motyw małżeństwa
Symbolika w „Makbecie”
„Makbet” - problem odpowiedzialności za władzę
Oskarżenie Makbeta – mowa
Makbet – zbrodniarz czy ofiara?
„Makbet” jako przykład dramatu szekspirowskiego
Makbet – motyw cierpienia
Psychologia w „Makbecie”
Filozofia w „Makbecie”
„Makbet” - motyw zła
„Makbet” - dramat o władzy
„Makbet” - motyw winy i kary
„Makbet” - Lady Makbet jako femme fatale
Charakterystyka pozostałych postaci „Makbeta”
Lady Makbet – charakterystyka
„Makbet” - motyw zbrodni
„Makbet” – motyw władzy
Determinizm w „Makbecie”
„Makbet” - fatum w dramacie
William Szekspir – notatka szkolna
„Makbet” - najważniejsze cytaty
„Makbet” - język dramatu
„Makbet” - kompozycja
„Makbet” - narracja
„Makbet” - czas i miejsce akcji
Geneza „Makbeta” – okoliczności powstania utworu
„Makbet” - plan wydarzeń
„Makbet” - streszczenie