Jesteś w: Mistrz i Małgorzata

Główne wątki w „Mistrzu i Małgorzacie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Ważnym wątkiem jest także zmodyfikowana literacko historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha – Nocri. Oglądamy ostatnie dni z życia filozofa miłosierdzia, sąd nad nim, wyrok, a następnie wykonanie egzekucji. Ważna jest postać Piłata, który mimo rozterek pozostaje bierny, nie broni niewinnego człowieka i tchórzy. Za karę zostaje skazany na wieczną samotność, jednak mistrz uwalnia go od tego brzemienia.

Jednym z wątków, który obserwujemy przez cały tok akcji jest obnażenie funkcjonowania totalitarnego systemu. Autor ze szczegółami opisuje moskiewskie realia w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Pokazuje jak władza depcze ludzką godność i wolność, co sprawia, że podstawowe wartości takie jak prawda i dobro przestają egzystować. Szerzy się łapówkarstwo, oszustwa, nierówności społeczne. Czasem sytuacje zakrawają na absurd. Innym wątkiem jest motyw mistrza i ucznia, który wyraźnie widać w relacjach tytułowego bohatera i Iwana Bezdomnego. Wiąże się on z wątkiem autora i jego oddziaływania i roli jaką ma do spełnienia w społeczeństwie.

Nadrzędnym wątkiem spajającym wszystkie historie jest problem istnienia na świecie dobra i zła. Wartości te współistnieją. Autor udowadnia, że dobro może zwyciężyć nawet za sprawą złego szatana. Nad chaosem i niegodziwością wyższa jest prawda, odkupienie i miłosierdzie, dzięki którym na świecie może zapanować porządek.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej