Jesteś w: Mistrz i Małgorzata

Problematyka „Mistrza i Małgorzaty”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Nie bez powodu powieść „Mistrz i Małgorzata” nazywa się arcydziełem światowej literatury. Porusza ona wiele zagadnień, rozgrywa się na kilku płaszczyznach, łączy w sobie wątki realistyczne i fantastyczne.

Jednym z ukazanych w utworze problemów jest zagadnienie totalitaryzmu. Bułhakow jako tło opowieści ukazał Moskwę z lat trzydziestych dwudziestego wieku. W jego świecie włądza jest skorumpowana, a obywatele zastraszeni. Panuje chaos, ludzie pozbawieni są zasad moralnych – donoszą na innych wręczają i przyjmują łapówki. W trudnej sytuacji są także artyści – muszą pisać to, na co zapotrzebowanie składa władza, inaczej zostają wyrzuceni poza margines lub giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Władza kontroluje wszystko, wydaje się, że nawet umysły swych obywateli. Moskwa to miasto bezprawia i obłudy, w którym nie ma miejsca dla uczciwych i samodzielnie myślących ludzi, takich jak mistrz. Panujące stosunki demaskuje Woland i jego świta.

Najważniejszym moralnym problemem jest współistnienie dobra i zła. Na wszystkich przedstawionych płaszczyznach – czy to historycznej, czy fantastycznej, czy realistycznej zło i dobro toczą z sobą odwieczną walkę. Bułhakow udowadnia, że Dobro i Prawda to wartości najwyższe, a zło można pokonać dzięki odkupieniu i miłosierdziu. Istotną kwestią jest także wolność jednostki w zniewolonym społeczeństwie. Autor zwraca też uwagę na wolność twórczą i swobodę myślenia artystów, przede wszystkim literatów, a także na rolę literatury w społeczeństwie.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej