Jesteś w: Akademia pana Kleksa

Bohaterowie „Akademii pana Kleksa” – charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Adaś Niezgódka – dwunastoletni chłopiec, uczeń Akademii prowadzonej przez pana Kleksa. W rodzinnym domu był niezdarny, dopiero pan Kleks zobaczył w nim potencjał. Adaś jest zarazem narratorem utworu o szkole niezwykłego pedagoga.

Ambroży Kleks – główny pedagog Akademii – posiadał wiele niecodziennych umiejętności, jednak nie uważał się za czarownika. Uczył chłopców, jak pobudzić wyobraźnię. Nauka w jego szkole była bardziej przygodą i wieczną zabawą niż nudną nauką. Kleks miał dużą grzywę, do twarzy zaś przylepiał sobie piegi.


Mateusz (szpak) - Mateusz niegdyś był księciem, jednak w wyniku napaści na królestwo jego ojca wilków musiał zmienić się ptaka. Magiczna czapka straciła guzik, dlatego pozostał w zwierzęcej postaci. Pan Kleks kupił go na targu w Salamance. i od tamtej chwili zamieszkał w Akademii. Często zastępował pedagoga w prowadzeniu zajęć dla chłopców.

Doktor Paj-Chi-Wo – pochodzący z Chin lekarz, który uzdrowił Mateusza po tym, jak został ugryziony przez władcę wilków. Ofiarował też młodzieńcowi cudowną czapkę bogdychanów. Gdy guzik zginął z czapki, doktor zrobił z niego pana Kleksa.Bogumił Kopeć – dyrektor fabryki dziur i dziurek. Oprowadzał swego przyjaciela Ambrożego Kleksa i wychowanków po fabryce.

Golarz Filip – fryzjer pana Kleksa, który dostarcza mu piegów. Nie znosi Akademii i jej wychowanków, nie lubi obcinać im włosów. Przyprowadza do szkoły swych dwóch synów – Anatola i Alojzego, z których drugi okazuje się lalką o niszczycielskich zapędach.

Anatol – syn Filipa Golarza. Był prawdziwym chłopcem. Na nazwisko ma Kukuryk. Ma brata Alojzego.

Alojzy – młodszy brat Anatola. Tak naprawdę jest lalką skonstruowaną przez Filipa. Został tak zaprojektowany by zniszczyć Akademię pana Kleksa, co mu się ostatecznie udaje w wigilie Bożego Narodzenia.

Reks – pies Adasia, który wpadł pod koła tramwaju i trafił do psiego raju. Oprowadza swego dawnego właściciela po rajskim niebie. Częstuje go czekoladą i mlekiem o smaku śmietankowym.  Dowiedz się więcej