Jesteś w: Chłopcy z Placu Broni

Erno Nemeczek – charakterystyka, postawa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Nemeczek wykazał się wielką odwagą. Szczególnie widać to, gdy nie pozwolił na obrażanie swoich przyjaciół przez Gereba w obecności Czerwonych Koszul. Nie przyjął zaproszenia do przystąpienia do grupy chłopców Feriego Acza, co przypłacił kąpielą w zimnym stawie, a skutkiem była jego późniejsza śmierć. Nemeczek nade wszystko ukochał swój plac. Był w stanie dla obrony tego placu poświęcić wszystko. Traktował swoje miejsce zabaw, jak małą ojczyznę. Za swoją miłość zapłacił najwyższą cenę. Mały Erno Nemeczek potrafił być lojalny wobec swoich przyjaciół. Nawet kiedy jeden z nich zdradził, pozostaje lojalny do końca.

Erno Nemeczek to bohater, którego postawa zasługuje na podziw i szacunek. Bezgraniczna odwaga i miłość dla swojej ojczyzny jak mu się jawi Plac Broni, przyjaźń i lojalność wobec przyjaciół, te cechy charakteryzują tego małego chłopca z wielkim, gorącym sercem.

Bohaterskie czyny Nemeczka


Bohater powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” Erno Nemeczek, nie wygląda jak bohater. Niewielki, drobny chłopiec, w którego niebieskich oczach często gościły łzy, nie jest typem bohatera. Jednak swoimi czynami zadziwiał nie tylko swoich przyjaciół, ale również swoich wrogów.

Erno Nemeczek, mimo tego iż się bardzo bał, zgłosił się jako ochotnik na wyprawę do Ogrodu Botanicznego. Podczas tej wyprawy odkrywają, że ich kolega Deżo Gereb zdradził, przystępując do Czerwonych Koszul. Podczas wyprawy Nemeczek dwukrotnie się przemoczył, co było powodem jego późniejszej choroby.

W dwa dni później Erno Nemeczek, nie mówiąc nikomu, mimo swojej choroby zakradł się do Ogrodu Botanicznego i zabrał skradzioną przez Feriego Acza czerwono-zieloną chorągiewkę chłopców z Placu Broni, po czym ukrył się na drzewie. Jednak ujawnił się, kiedy Gereb opowiadał, że chłopcy z Placu Broni są tchórzami.

Będąc pod wrażeniem jego odwagi Feri Acze proponuje mu przystąpienie do Czerwonych Koszul. Nemeczek odmawia, przez co bracia Pastorowie odbierają mu chorągiewkę, a następnie kąpią go w stawie. Mokry Nemeczek zarzuca zdradę Gerebowi i mówi, że woli siedzieć w wodzie do Nowego Roku niż być zdrajcą. Ta kąpiel w zimnym stawie pogorszy stan zdrowia Nemeczka.

W dniu bitwy o Plac Broni, Nemeczek był już ciężko chory. Mimo to, przychodzi na swój plac, by wziąć udział w walce. Pojawia się w chwili, kiedy Feri Acz, mimo wcześniejszych ustaleń usiłuje uwolnić swoich kolegów z budki stróża Jano. Dręczony wysoką gorączką powala wodza czerwonych koszul na ziemię, czym zakończył bitwę. Swoją postawę przypłacił śmiercią.

Erno Nemeczek poświęcił swoje zdrowie, a później życie dla wartości, w które wierzył i którymi się kierował w życiu. To prawdziwe bohaterstwo, na które stać by było niewielu. Jego bohaterskie czyny miały bardzo wielki wpływ na chłopców zarówno z Placu Broni jak i Czerwonych Koszul.

Śmierć Nemeczka i jej wymowa


Powieść Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” kończy się tragicznie. Jeden z głównych bohaterów Erno Nemeczek, wskutek powikłań po przeziębieniu umiera. Śmierć Nemeczka jest skutkiem jego poświęcenia dla grupy, dla ratowania Placu Broni przed przejęciem go przez Czerwone Koszule. Jak pokazała treść książki, plac został uratowany, jednak nie na długo, gdyż już niedługo po śmierci Nemeczka miał zostać tam wybudowany dom.

Można się zastanowić, czy śmierć tego malca miała jakiś sens? Nemeczek to najmniejszy członek grupy, przez wszystkich pomiatany i niedoceniany. Był jedynym szeregowcem w grupie Boki. Marzył ze wszystkich sił, by awansować w grupie i robił wszystko, by na ten awans zasłużyć. To był jedyny powód, dla którego zgłosił się na ochotnika na wyprawę do Ogrodu Botanicznego. Mimo, że okazał się męstwem, nie chciał się tym chwalić. Mimo choroby Nemeczek powtórnie udał się do siedziby Czerwonych Koszul, by odzyskać chorągiewkę skradzioną przez Acza, przez co został wykąpany w zimnym stawie. To sprawiło, że jego choroba się rozwinęła. W końcu ciężko chory Nemeczek, dręczony gorączką i majaczący wziął udział w walce o Plac Broni i przechylił szalę zwycięstwa pokonując wodza Czerwonych Koszul Feriego Acza.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



  Dowiedz się więcej