Jesteś w: Chłopcy z Placu Broni

Erno Nemeczek – charakterystyka, postawa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Śmierć Nemeczka ma znaczenie symboliczne. Z jednej strony Nemeczek, który ciężko chory, majaczący bierze udział w bitwie o Plac Broni. W majakach spowodowanych gorączką myśli, że walczy o swoją ojczyznę. Dla niego Plac jest „małą ojczyzną”, za którą warto poświęcić życie. Nemeczek umiera nie do końca spełniony, jest rozgoryczony, że jego koledzy uważają, ze jest tchórzem i zdrajcą. Nie ma pojęcia, że chłopcy docenili jego męstwo i poświęcenie wpisem do tajnej księgi Związku Kitowców.

Ta śmierć kończy też pewną epokę w życiu małych chłopców z Budapesztu. Kończy się symbolicznie czas beztroski. Śmierć wkroczyła w ich świat. Śmierć Nemeczka, ich kolegi, każe im się zastanowić nad sobą. Na niektórych chłopców wpływa pozytywnie. Pod wpływem tego zdarzenia dwóch wrogów ze Związku Kitowców Barabasz i Kolnay godzą się ze sobą. Jednak dla chłopców, śmierć Nemeczka szybko odchodzi w niebyt. Skupiają się na codziennych obowiązkach. Jedynym chłopcem, którego śmierć Nemeczka naprawdę obchodzi, jest Boka. Tylko on głęboko przeżywał chorobę przyjaciela, a następnie jego śmierć. Dla niego Nemeczka miała ona głęboki sens, który nagle prysnął, w chwili kiedy dowiedział się, że Plac o który walczył i umarł Nemeczek zostanie im wkrótce zabrany pod budowę domu.

Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?


W powieści „Chłopcy z Placu Broni” autorstwa węgierskiego pisarza i dramaturga Ferenca Molnara występuje wielu bohaterów, których postawia jest co najmniej intrygująca. Wyróżniają się na pewno nie tylko osobowością, ale również wartościami, które wyznawali i którymi się kierowali w życiu. Chciałbym mieć takich przyjaciół jak niektórzy z bohaterów książki. Najbardziej chciałbym się zaprzyjaźnić z Ernem Nemeczkiem.

Erno Nemeczek, to filigranowy chłopiec o niebieskich oczach i czarnych włosach. Jego wygląd nie rzuca się w oczy, jednak to nie jest istotne. Ważne dla przyjaźni jest to, jakim był mały Nemeczek. Według mnie najważniejszą cechą, którą charakteryzuje się Erno, jest odwaga. Erno jest odważny, mimo tego, że często w jego oczach widziano łzy. Swoją odwagę wykazał podczas samotnej wyprawy do Ogrodu Botanicznego, kiedy odrzucił propozycję przyjęcia go do Czerwonych Koszul.

Podczas tej wyprawy wykazał się niezwykłą lojalnością wobec swoich przyjaciół – Nemeczek nie pozwolił obrażać ich twierdzeniem, że pośród nich nie ma żadnego odważnego. To bardzo ważne cechy prawdziwego przyjaciela, którego chciałbym mieć.

Nemeczek zdolny był do najwyższych poświęceń. Będąc już ciężko chorym, wymyka się z domu i bierze udział w bitwie o Plac Broni. Dzięki jego poświęceniu i bohaterskiej postawie, powala wodza Czerwonych Koszul Feriego Acza, dzięki czemu jego przyjaciele bronią plac przez napastnikami. Udział w walce przypłacił życiem, było to najwyższe poświęcenie dla przyjaciół i dla placu.

Cechą, która powinna charakteryzować prawdziwego przyjaciela powinna być wyrozumiałość i szlachetność. To również są cechy, którymi się może poszczycić Erno Nemeczek. Nemeczek wybacza zdradę Deżo Gerebowi, co więcej mimo tego, że Gereb zachował się wobec niego bardzo źle, drwiąc z niego, kiedy bracia Pastorowie go kąpali w zimnym stawie, to nie mówi ojcu Gereba, że jego syn zdradził swoich przyjaciół. Zrobił to nie tylko dla Gereba, ale również dla jego ojca, widział bowiem, że martwi się postępowaniem syna. Wykazał się niezwykłą wielkodusznością, a nie egoizmem. Pokazał, ze uczucia innych ludzi liczą się dla niego bardziej, niż jego własne. To kolejna cecha, która sprawia, że bardzo chciałbym, by Nemeczek został moim przyjacielem

Erno Nemeczek, to prawdziwy wzór przyjaciela. Gdyby był moim przyjacielem mógłbym na niego liczyć w każdej sytuacji.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



  Dowiedz się więcej