Jesteś w: Chłopi

Władysław Stanisław Reymont – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Urodził się w kwietniu lub maju 1867 roku w Kobielach Wielkich, w rodzinie organisty. Jego ojciec zajmował się również prowadzeniem ksiąg parafialnych i korespondencją proboszcza z władzami rosyjskimi. Właściwe nazwisko rodziny brzmiało Rejment.

Rodzice chcieli, żeby syn również został organistą ale ten odmówił uczęszczania do szkół. Często zmieniał zawody – między innymi, uczył się zawodu krawieckiego, później był adeptem w wędrownej grupie teatralnej. Dużo podróżował po Polsce i Europie. W latach 1888 – 1893 pracował na Kolei Warszawsko- Wiedeńskiej w Rogowie i Lipcach. W 1894 roku przeniósł się do Warszawy i utrzymywał się z twórczości literackiej. Za wypadek na kolei, który zdarzył mu się w 1900 roku otrzymał bardzo wysokie odszkodowanie. Zapewniło to pisarzowi niezależność finansową.

W 1902 roku ożenił się z Aurelią Szabłowską. Ślub odbył się w Krakowie w kościele Karmelitów.
W 1920 roku zakupił majątek w Kołaczkowie koło Wrześni. W roku 1924 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową powieść „Chłopi” określaną mianem „epopei chłopskiej”. Kandydował do tej nagrody razem z Tomaszem Mannem i Stefanem Żeromskim.
Zmarł rok później, w 1925 roku. Pochowany został w Warszawie, na cmentarzu Powązkowskim, w alei Zasłużonych. Jego serce wmurowano w filar kościoła św. Krzyża.

Najbardziej znane utwory Władysława Reymonta to „Chłopi”, „Ziemia obiecana”, „Komediantka”, „Fermenty”.



  Dowiedz się więcej