Jesteś w: Hobbit, czyli tam i z powrotem

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - przynależność gatunkowa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść dla dzieci i m odzieży, zatytułowana „Hobbit, czyli tam i z powrotem” należy do literatury fantastycznej, która w taki sposób konstruuje świat przedstawiony, że choć zawiera elementy realistyczne, nie odzwierciedla rzeczywistości. Utwór Tolkiena możemy sklasyfikować jako powieść fantasy (odmiana powieści fantastycznej obok science-fiction, social-fictiion, political fiction).

Wyróżnia się ona tym, że ukazany świat bliski jest mitowi, legendzie czy baśni, często korzysta z folklorystycznych obyczajów i wierzeń. Często odwołuje się do kultur archaicznych – ich obyczajowości, języka, wierzeń i mitologii (kultura Celtów, Słowian, Gotów). Fabuła ukazuje wiele niezwykłych wydarzeń, częste są zwroty akcji. Utwory takie najczęściej dotyczą uniwersalnych problemów walki dobra ze złem. Główny bohater to często wybraniec, który podejmuje walkę ze złem.

„Hobbit” Tolkien jest jednym z najlepszych przykładów realizacji literatury fantasy. Autor przenosi nas w nierzeczywisty świat, którego elementy odwołują się jednak do dawnych czasów starożytnych, przedchrześcijańskich czy średniowiecznych.

Głównym problemem jest walka sił dobra, reprezentowanych przez Gandalfa, krasnoludy, elfy, ludzi i hobbity oraz siły zła, które symbolizują gobliny, wargi, a przede wszystkim smok – Smaug. Podobnie jak w baśni zwyciężają siły dobra. Głównym motywem powieści jest wędrówka, podczas której jej uczestnicy mierzą się zarówno z przeszkodami, jak i własnymi słabościami. Bilbo Baggins, poprzez uczestnictwo w wyprawie na okazję poznać siebie i udowadnia, że nawet mały hobbit zasługuje na miano bohatera. Jego czyny są czasem heroiczne.

Ponadto w powieści występują elementy charakterystyczne dla przeszłości – m. in. rycerze, miecze, pojedynki, bitwy, oblężenia. Do świata baśniowego nawiązują takie elementy jak magiczne postaci (np. czarodziej Gandalf, Beorn, przemieniający się w niedźwiedzia, mówiące kruk i drozd), miejsca (zaczarowana rzeka, z której woda ma właściwości usypiające) i przedmioty (różdżka, pierścień, miecze” Orkistra – „pogromcę goblinów” i Glamdringa – „młot na wroga”). Istotną rolę pełni także uosobiona przyroda, która może sprzyjać bohaterom, lub też działać na ich niekorzyść.



  Dowiedz się więcej