2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Wesele

2l.pl / Problematyka „Wesela”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jest dramatem poruszającym wiele zagadnień uniwersalnych, ale także i tych charakterystycznych dla danego momentu historycznego, w jakim znajdował się polski lud. Utwór koncentruje się głównie wokół tematów polityczno-społecznych, stanowiąc swoistą diagnozę społeczną.

Pierwszym wyraźnym problemem poruszonym przez Wyspiańskiego jest zjawisko tak zwanej chłopomanii, czy też ludomanii, której najdalej posuniętym przejawem były małżeństwa miejskich artystów z chłopkami. Przykładami takich par w utworze są Państwo Młodzi oraz Gospodarz i Gospodyni. Autor w dość krytyczny sposób przedstawił zwłaszcza pierwszą dwójkę. Pan Młody wydaje się zupełnie nie pasować do Panny Młodej. Widać to najlepiej w rozmowach między nimi, podczas których mężczyzna zachwyca się jedynie pięknem kobiety, nie dostrzegając zupełnie innych jej zalet. Panna Młoda wydaje się bardziej zadowolona z faktu, iż wychodzi za kogoś z miasta, niż że chodzi o właśnie tego konkretnego mężczyznę. Ich związek wydaje się być pozbawiony podstaw emocjonalnych, by przetrwać. Został on zobrazowany jako wynik kaprysu, mody, jakiej uległ Pan Młody.


Nieco inaczej wygląda małżeństwo Gospodarza, który także wywodził się z Krakowa i ożenił się z chłopką. Jednak dziesięcioletni staż karze czytelnikowi wierzyć, że ich związek nie był wynikiem mody, lecz prawdziwej fascynacji i uczucia. Stosunek małżonków do siebie wygląda na szczery i Gospodarz wyraźnie liczy się ze zdaniem żony.

„Wesele” porusza także znacznie poważniejszy problem, mianowicie niechęć wobec siebie dwóch klas społecznych – inteligencji i chłopów. Choć nikt nie powie tego na głos, to ciężko znaleźć wśród gości tych, którzy dobrze bawią się z przedstawicielami drugiej strony. Chłopi raczej tańczą ze swoimi pannami, a Krakusy wolą dyskutować w swoim gronie. W ich pamięci wciąż żywe były wydarzenia sprzed prawie pięćdziesięciu lat. Rabacja galicyjska na długi czas kazała inteligentom wystrzegać się chłopów. Zdaniem Wyspiańskiego obopólna niechęć i niezdolność do współpracy była głównym powodem, dla którego Polska wciąż nie mogła zrzucić kajdan niewoli.
Kolejnym ważnym problemem, na jaki możemy natknąć się w „Weselu” jest marazm, w jaki popadło społeczeństwo, a zwłaszcza inteligencja. Wyspiański uchwycił w dramacie stan ducha, w jakim znajdowali się znajomi mu mieszkańcy Krakowa – artyści, dziennikarze, politycy. Zawiedzeni serią nieudanych zrywów niepodległościowych zdawali się tracić nadzieję dla Polski. Akty odwagi zostały zastąpione słowami i marzeniami o wielkich czynach. Dodatkowo poczucie beznadziei potęgował dekadentyzm, który wkroczył na polskie salony i zyskiwał coraz więcej wyznawców.  Dowiedz się więcej
Narodowe mity i ich krytyka w „Weselu”
Realizm i fantastyka w „Weselu”
Polska i Polacy w „Weselu”
Rola didaskaliów w „Weselu” Wyspiańskiego
Poglądy Nosa jako typowego dekadenta i stosunek do niego innych bohaterów
Charakterystyka fantastycznych osób dramatu
Panna Młoda – charakterystyka
Pan Młody – charakterystyka
Gospodarz – charakterystyka
Artyzm „Wesela” Wyspiańskiego
Motyw tańca w „Weselu” Wyspiańskiego
„Wesele” jako dramat fantastyczny
„Wesele” Wyspiańskiego jako dramat neoromantyczny
„Wesele” jako dramat narodowy
Kompozycja „Wesela”
Problematyka narodowowyzwoleńcza „Wesela”
Problematyka „Wesela”
Wygląd wiejskiej chaty na przykładzie „Wesela”
Chocholi taniec w „Weselu” – symbolika
Wymowa „Wesela”
Ludomania na przykładzie „Wesela”
Motyw wsi w „Weselu”
„Wesele” – interpretacja tytułu
Mitologizacja polskiej wsi w „Weselu” Wyspiańskiego
Stosunek i wyobrażenia inteligencji na temat wsi i jej mieszkańców na przykładzie „Wesela”
Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją i chłopami w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego
Charakterystyka inteligencji w „Weselu”
Charakterystyka chłopów w „Weselu”
Stylizacja językowa w „Weselu”
Symbole w „Weselu”
Wydarzenia historyczne poruszone w „Weselu”
„Wesele” według Andrzeja Wajdy
„Plotka o weselu” Tadeusza Boya-Żeleńskiego
„Wesele” – czas i miejsce akcji
Pierwowzory duchów i zjaw w „Weselu”
Pierwowzory postaci dramatu w „Weselu”
Stanisław Wyspiański – notatka szkolna
Geneza „Wesela”
Bibliografia do „Wesela” Wyspiańskiego
„Wesele” – najważniejsze cytaty
„Wesele” – plan wydarzeń
Wesele - streszczenie