Jesteś w: Wesele

Wesele - bohaterowie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Widmo

– było duchem Ludwika de Laveaux, francuskiego malarza polskiego pochodzenia. Artysta urodził się w 1868 roku w Jaronowicach, a w roku 1890 na stale przeniósł się do Paryża. Malarz nauki pobierał u mistrzów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także w Monachium. De Laveaux był dobrym znajomym Włodzimierza Tetmajera, który czytelnikom „Wesela” znany jest jako Gospodarz. Z uwagi na postępujące ubóstwo i pogarszające się warunki życia malarz zapadł na gruźlicę. Choroba przyczyniła się do jego przedwczesnej śmierci w wieku ledwie dwudziestu pięciu lat. Artysta miał wiele kobiet, jedną z nich była Marysia, a ich związek Wyspiański uczynił w „Weselu”. Nieśmiertelnym. Do najbardziej znanych obrazów Le Daveaux`a zaliczyć należy: „Do miasta – na targ” z 1889 r., „W drodze do Morskiego Oka” z 1890 r., „Kawiarnia Paryska” z 1890 r. oraz „Plac opery w Paryżu” z 1893 r. Znaczna część obrazów artysty znajduje się obecnie w warszawskim Muzeum Narodowym.

Stańczyk

– był nadwornym błaznem trzech królów Polski: Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta II Augusta, żył na przełomie XV i XVI wieku. Tak naprawdę niewiele o nim wiadomo. Największą sławę przyniosły mu obrazy Jana Matejki, dzięki którym stał się rozpoznawalnym symbolem troski o losy ojczyzny, a także ucieleśnieniem ideałów konserwatystów. Wspomniane obrazy Matejki to przede wszystkim: „Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska” z 1862 r. oraz „Hołd pruski” z 1882 r.

Rycerz

– jego pierwowzorem był legendarny Zawisza Czarny z Grabowa herbu Sulima. Żyjący na przełomie XIV i XV wieku wojak słynął głównie z tego, że nigdy nie został pokonany na polu bitwy. W świadomości Polaków zarysował się najgłębiej za sprawą obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Rzecz jasna rycerz brał udział w wielkim starciu polsko-krzyżackim z 1410 roku.

Hetman

– wzorem dla postaci był hetman wielki koronny Ksawery Branicki. Jego nazwisko do dziś wymienia się jednym tchem z takimi zdrajcami państwa Polskiego jak Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski. Szlachcic nie skrywał swojej prorosyjskości. Zasłynął również z powodu pojedynku z samym Giacomo Casanovą, podczas którego został poważnie raniony w brzuch. Ponadto ożenił się z nieślubną córką Carycy Katarzyny. Jednak przede wszystkim znany jako przeciwnik Sejmu Czteroletniego, Konstytucji 3-go Maja oraz przywódca konferencja targowickiej.

Upiór

– wzorowany na historycznej postaci Jakuba Szeli. Żyjący na przełomie XVIII i XIX chłop do dziś budzi kontrowersje, ponieważ przez jednych uważany jest za sadystę, a przez innych za ludowego bohatera, który postawił się wyzyskowi pańszczyzny. Szela był jednym z głównych przywódców tzw. rabacji galicyjskiej, czyli serii brutalnych wystąpień antyszlacheckich na ziemiach Galicji Zachodniej. W ramach rabacji śmierć poniosło blisko tysiąc szlachciców.

Wernyhora

– to kolejna, po Stańczyku, postać której wizerunek kojarzy się statystycznemu Polakowi z obrazem Jana Matejki („Wernyhora” z 1884 r.). Postać ta znana jest głównie z siedemnastowiecznych legend ukraińskich. Kozak był jednym z największych piewców polsko-ukraińskiego pojednania i współpracy.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



  Dowiedz się więcej