Jesteś w: Chłopcy z Placu Broni

Chłopcy z Placu Broni - najważniejsze informacje o lekturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Boka wie, że nie mogą pokazać, że się boją. Organizuje wyprawę do Ogrodu Botanicznego, w której bierze udział Boka, Czonakosz oraz najmniejszy z grupy Erno Nemeczek. Podczas wyprawy Nemeczek podsłuchuje planów przeciwników Przywódca chłopców z Placu Broni Boka, znając plany przeciwnika organizuje obronę. Acze, chce by walka była uczciwa, wysyła do Boki posłów, którzy ustalają warunki bitwy. Kiedy dochodzi do bitwy, chłopcy z Placu Broni pokonują przeciwników, a niespodziewanym bohaterem okazuje się Nemeczek, który powala Feriego Acza. Chłopcy z Placu Broni nie mogli się cieszyć zwycięstwem, gdyż było ono okupione śmiercią Nemeczka z powodu choroby, której nabawił się podczas wyprawy do Ogrodu Botanicznego. Już wkrótce po śmierci Nemeczka okazuje się, że na Placu Broni będzie budowany nowy dom i chłopcy stracą miejsce zabaw.

Kolejnym ważnym wątkiem jest historia Erno Nemeczka. Był to najmniejszy z chłopców bawiących się na Placu Broni. Był on często wykorzystywany przez swoich kolegów, jednak nie skarżył się zbyt często. Mimo swojego niewielkiego wzrostu, Nemeczek wykazywał się nie tylko wielką odwagą, ale również poświęceniem dla grupy. To właśnie dzięki Nemeczkowi Boka znał plany Czerwonych Koszul, gdyż podsłuchał ich narady. Nemeczek słuchając rozmowy Acza ze zdrajcą Gerebem, wiedząc że nie ma szans, nie dał obrażać chłopców z jego grupy i wystąpił przeciw swojemu byłemu koledze. Feri Acze, będąc pod wrażeniem jego męstwa, proponuje mu przystąpienie do grupy Czerwonych Koszul, ale Nemeczek odmawia, przez co musi wejść do zimnej wody w Ogrodzie Botanicznym. Przez to Nemeczek, będąc już przeziębiony ciężko choruje. Mimo tego, w dniu kiedy odbywa się bitwa, Nemeczek pojawia się na Placu Broni i bierze udział w walce, pokonując Feriego. Wkrótce po tym umiera, a plac o który walczył, jego „mała ojczyzna” zostaje im odebrana i przeznaczona pod budowę domu.

Nie mniejszą wagę trzeba wiązać z historią zdrady Deżo Gereba. Deżo Gereb chciał zostać przewodniczącym chłopców z Placu Broni. Uważał, że będzie lepszym przywódcą, niż Janosz Boka. Kiedy jednak przegrał głosowanie, urażony, zaoferował swoje usługi Feriemu Acze. Posuwa się również do zaoferowania pomocy w usunięciu jego byłych kolegów z Placu Broni. Nie poprzestaje jedynie na obietnicach, samodzielnie udaje się do stróża i przekupuje go cygarami, by tylko ten wygonił Bokę i chłopców. Acz nie przyjmuje takiej pomocy uważając, że musi walczyć uczciwie. Deżo Gereb zmienia się, kiedy widzi ile odwagi o bohaterskości ma w sobie mały Nemeczek. Rozumie swój błąd i korzy się przed swoimi kolegami. Boka wybacza koledze, ale nie chce, by ten wrócił na Plac. Upokorzony Gereb wraca do domu i mówi ojcu o swojej zdradzie. Ojciec nie wierząc mu idzie na Plac i by uzyskać odpowiedź na pytanie, czy jego syn jest zdrajcą. To Nemeczek, wcześniej wyśmiewany przez Gereba ratuje mu honor, oświadczając jego ojcu, że Deżo nie jest zdrajcą. Deżo w podziękowaniu podarował Nemeczkowi książkę, którą otrzymał od ojca i listownie poprosił ponownie kolegów o wybaczenie. Boka, będąc pod wrażeniem Nemeczka przyjął ponownie Gereba, który w bitwie wykazał się męstwem.

Mniejszej wagi wątkiem jest sprawa Związku Kitowców, stowarzyszenia chłopców, którzy zbierali kit z okien i go żuli. W związku przez cały czas trwał konflikt pomiędzy Kolnayem, który był jego przewodniczącym i Barabaszem – członkiem Związku. Konflikt ten zakończył się dopiero po śmierci Erno Nemeczka. Chłopcy pogodzili się w symbolicznym miejscu – miejscu pokonania Feriego Acza, przez ich zmarłego kolegę.

Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”


Ferenc Molnar napisał swoją powieść „Chłopcy z Placu Broni” osadzając akcję w Budapeszcie końca lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Jednak dzięki wartościom jakie niesie z sobą można powiedzieć o powieści, że jest ponadczasowa. Uniwersalizm zawarty w akcji oraz postawie jej bohaterów sprawia, że możne ją osadzić w każdym niemal mieście i w każdym czasie, również w obecnym świecie.

„Chłopcy z Placu Broni” to powieść o grupie chłopców. Chłopcy ci są zwykłymi dziećmi, którzy się kłócą, przyjaźnią, mają swoje ambicje i plany, tak jak wszystkie dzieci na całym świecie. Jest to też opowieść o chłopcach, którzy swoją postawą potrafią zadziwić, potrafią dać przykład nie tylko swoim rówieśnikom, ale również dorosłym. Wyznają pewne wartości, które są w cenie również w dorosłym świecie. Te wartości to przyjaźń, oddanie, lojalność, uczciwość oraz ukochanie swojej małej ojczyzny, jaką jest miejsce na którym się bawią. Każdy z chłopców z Placu Broni, a nawet spośród Czerwonych Koszul pokazuje coś dobrego, może być przykładem.

Szczególnym bohaterem powieści okazuje się najmniejszy z nich Erno Nemeczek. To właśnie on, nawet będąc pod presją pobicia, czy kąpieli w zimnej wodzie nie pozwala nazywać swoich kolegów tchórzami, szczególnie jeśli to mówi ktoś, kto należał do jego grupy. To on również poświęcił swoje życie, by ratować swoje miejsce zabaw, swoją małą ojczyznę przed zaborem. To w końcu również on, potrafił wybaczać, potrafił być lojalny również wobec tych, którzy go zdradzili, którzy go poniżali.

Przykładem do naśladowania jest również Janosz Boka – przyjaciel Nemeczka i jego dowódca. Swoim postępowaniem wobec Deżo Gereba, kiedy nie wyjawił, że jest zdrajcą nosi znamiona lojalności wobec nawet byłego przyjaciela. Boka potrafił również wybaczać, kiedy Gereb rozumie swój błąd i odkupuje swoje winy w walce.

Powieść pokazuje, że takie wartości jak przyjaźń, wierność, lojalność, uczciwość i miłość do ojczyzny, mają są bezcenne w każdym kraju, w każdym czasie. Tych wartości każdy człowiek powinien się nauczyć cenić i ich bronić nawet za najwyższą cenę, cenę własnego życia.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 



„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie

„Chłopcy z Placu Broni” to pierwsza i najbardziej znana powieść Ferenca Molnara. Opowiada o grupie młodzieży mieszkających i uczących się w jednej ze szkół w Budapeszcie okresu przełomu XIX i XX w. Akcja książki toczy się w Budapeszcie w okresie dwunastu dni marca 1899 roku.

Pod koniec lekcji, chłopcy nu... wiecej



Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”

1. Lekcja i nerwowe oczekiwanie na jej koniec.
2. Opowieść Nemeczka o kradzieży kulek przez braci Pastorów.
3. Kradzież chorągwi przez Feriego Acza.
4. Relacja Nemeczka o zdarzeniu.
5. Wybory na wodza, zwycięstwo Boki.

6. Opracowanie planu wyprawy do Ogrodu Botanicznego.
7. Wyprawa chłopców do... wiecej



Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”

Utwór Ferenca Molnara – „Chłopcy z Placu Broni” to przejmująca opowieść o grupie chłopców mieszkających w Budapeszcie. Tych chłopców oprócz wspólnego miejsca zamieszkania i miejsca nauki, łączy jeszcze coś więcej - wspólne zainteresowania, wspólne wartości.

Jedną z najważniejszych wartości, ... wiecej



Problematyka „Chłopców z Placu Broni”

Problematykę poruszaną przez Ferenca Molnara można rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Autor pokazuje wiele postaw, z których jedne zasługują na podziw, inne z kolei wyłącznie na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne sprawy, na których się opiera akcja „Chłopców z Placu Broni&#... wiecej



Plac Broni – opis miejsca

Główne miejsce, o który toczy się bój w książce Ferenca Molnara Plac Broni, położony jest w Budapeszcie na tyłach placu Pawła. To był niewielki skrawek ziemi, z jednej strony ogrodzony płotem, który już był w stanie rozpadu, a trzech pozostałych, ścianami kamienic.

W chwili, kiedy dzieje się na nim akcja,... wiecej



Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena

Feri Acz oraz Janosz Boka, to przywódcy dwóch grup chłopców, którzy bawili się na ulicach dziewiętnastowiecznego Budapesztu. Byli to chłopcy, z pozoru zupełnie odmienni charakterem, ale było coś, co ich łączyło.

Janosz Boka był to czternastoletni chłopak, który potrafił wpływać na swoich kolegów. Nie robił teg... wiecej



Bitwa na Placu Broni – opis

Pogoda w dniu, kiedy odbywała się bitwa, była słoneczna. Przygotowując się do bitwy, chłopcy pod wodzą Janosza Boki zaczynali zajmować powoli swoje miejsca. Przed samą bitwą Boka zmienił taktykę bitwy. Część chłopców miała zająć miejsce w okopach, wykopanych przez Słowaka Jano, na prośbę Janosza. Wtedy do generała podsz... wiecej



Erno Nemeczek – charakterystyka, postawa

Erno Nemeczek – charakterystyka
Najważniejszym bohaterem powieści „Chłopcy z Placu Broni” jest jedenastoletni Erno Nemeczek. Pochodził z ubogiej rodziny. Ojciec był krawcem, jego matka zajmowała się domem. Był to chłopiec niewielki, o delikatnej budowie i równie delikatnych rysach. Był chorowity i bardzo nieśmiały. Czę... wiecej



Janosz Boka – charakterystyka

Janosz Boka, to czternastoletni chłopiec, który jednak nie wyglądał na swój wiek. Z wyglądu, a dokładnie z twarzy wyglądał na mniej. Dopiero jego głos dawał wskazówkę, ile faktycznie mógł mieć lat. Był to chłopiec bardzo spokojny i zrównoważony. Swoim spokojem wpływał na innych. Nie wdawał się w żadne konflikty, starał... wiecej



Feri Acz – charakterystyka

Feri Acz, był wodzem zaciętych wrogów chłopców z Placu Boni – Czerwonych Koszul. Już nazwa grupy wzięła się od koloru koszuli, w której chodził. Ten kolor koszuli podkreślał jego urodę, sprawiał, że wyglądał jak wojownik. Był to młodzieniec wysoki, przystojny, barczysty i bardzo silny. Dla małych chłopców, w tym ró... wiecej



Deżo Gereb – charakterystyka

Deżo Gereb, to postać co najmniej dwuznaczna. To jeden z bohaterów powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Pochodził z zamożnej rodziny. To rówieśnik Erno Nemeczka, uczęszczał z nim do jednej klasy. Był to chłopiec bardzo ambitny, zdolny do poświęcenia wszystkiego, by zrealizować swoje cele. Posiadał niezw... wiecej



Bracia Pastorowie – charakterystyka

Bracia Pastorowie byli członkami Czerwonych Koszul. To silni i wysocy chłopcy. Chodzili zawsze razem. Ich charakterystyczna postawa – byli pochyleni do przodu. Lekko zmrużone oczy przenikliwe i ponure spojrzenie oraz brak uśmiechu na ich ogorzałych twarzach, sprawiały, że młodsze dzieci się ich bały. Bracia Pastorowie lubili sto... wiecej



Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”

Chłopcy, którzy byli bohaterami powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”, to byli typowe dzieci, które lubiły się przede wszystkim bawić. Jedną z ulubionych zabaw była gra w palanta. Najlepszym miejscem do gry w był Plac Broni. Z tego właśnie powodu Czerwone Koszule chciały zająć ten plac. W palanta można by... wiecej



Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis

Janosz Boka, przywódca chłopców bawiących się na Placu Broni, w odpowiedzi na kradzież chorągwi przez przywódcę Czerwonych Koszul Feriego Acza, postanawia udać się do Ogrodu Botanicznego i zostawić tam ślad, że oni, chłopcy z Placu Broni nie boją się Czerwonych Koszul. Boka sam postanawia udać się do siedziby Czerwonych Koszu... wiecej



Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”

Część chłopców, którzy się bawili na Placu Broni, tworzyło Związek Zbieraczy Kitu. Do związku należeli między innymi Weiss, Kolnay, Barabasz, Nemeczek, Czele, Rychter oraz Lesik. Stowarzyszenie miało swoją pieczęć oraz chorągiew, która była wykonana przez siostrę Czelego. Pieczęć była okrągła i wykonana z kauczuku. Na p... wiecej



„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty

• „Plac to nasz kraj, to całe nasze państwo! Nie możecie zrozumieć, czym dla nas jest ten Plac, bo nigdy nie walczyliście za Ojczyznę!”

• „- No i co, dobrze było?
Nemeczek podniósł na niego swoje duże, niebieskie oczy i odparł:
- Dobrze - powiedział cicho i już głośniej dod... wiecej