Jesteś w: Chłopcy z Placu Broni

Chłopcy z Placu Broni - najważniejsze informacje o lekturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne


Powieść Ferenca Molnara nie jest tylko opowiadaniem o grupie chłopców, którzy się bawią w pobliżu tartaku przy placu Pawła. Ci chłopcy wyznają pewne wartości, które są dla nich bardzo ważne, gdyż one pokazują im jak żyć, dla tych wartości potrafią się poświęcić.

Pośród najważniejszych wartości etycznych, które kierowały bohaterami powieści, można wymienić umiłowanie miejsca swoich zabaw. Dla chłopców z Placu Broni, był to ich plac przy tartaku, dla Czerwonych Koszul – wyspa w Ogrodzie Botanicznym. Nemeczek i jego koledzy traktowali ten plac jako coś więcej niż tylko miejsce zabaw. Dla nich to była swoista ojczyzna, za którą gotowi byli walczyć, nawet z poświęceniem własnego życia. Szczególną miłością do Placu Broni zaprezentował Nemeczek, który nawet będąc ciężko chorym brał udział w bitwie z Czerwonymi Koszulami o Plac, co przypłacił najwyższą z możliwych cen – swoim życiem.

Przyjaźń i lojalność, to dwie wartości, którymi chłopcy się kierowali. Chłopcy byli przede wszystkim lojalni wobec siebie, choć nie wszystkich traktowali równo. Nade wszystko byli lojalni wobec swojego wodza Janosza Boki. Wprawdzie często rzucali wobec siebie różne oskarżenia, ale już po chwili, kiedy zrozumieli swój błąd, byli skłonni przeprosić. Lojalnością bezgraniczną wykazał się mały Erno Nemeczek, który mimo posiadanej wiedzy o zdradzie Gereba, do końca go bronił i nikomu nie powiedział co tak naprawdę się stało. Jedynie Boka znał prawdę. Również dla Janosza Boki lojalność wobec grupy i przyjaciela jest wartością bardzo ważną. Nie rzuca pochopnych oskarżeń, nie ocenia nikogo.

Chłopcy starają się być wobec siebie szczerzy i uczciwi. Nie zawsze się to im udaje, w końcu są tylko dziećmi, ale szczerość jest tą wartością, o której starają się pamiętać i którą chcą stosować w codziennym życiu. Nawet przywódca Czerwonych Koszul stara się działać uczciwie. Nie chce zdobyć podstępem Placu Broni, interesuje go zdobycie placu w uczciwej walce. Odrzuca pomysł Gereba, by wygnać chłopców z Placu Broni przy pomocy przekupionego stróża Słowaka Jano. Choć również ma chwile słabości kiedy chce złamać ustalenia walki.
Wartościami etycznymi, którymi się kierowali bohaterowie „Chłopców z Placu Broni”, a więc męstwo, umiłowanie ojczyzny, przyjaźń, lojalność i uczciwość, to wartości ponadczasowe, które zawsze będą w cenie i którymi się może i powinien kierować każdy.

Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”


Trudno nie zauważyć, że Molnar pisząc „Chłopców z Placu Broni” pisał tą książkę w kontekście politycznym. Cała akcja, jaka się rozgrywa w Budapeszcie w 1899 roku, ma odniesienie do sytuacji, jaką można było zaobserwować w tym okresie w cesarstwie Austro-Węgier.

Można obserwować, jak grupa chłopców, której barwami są kolory czerwono – zielone bawią się na Placu Broni, na który ochotę mają chłopcy z Ogrodu Botanicznego, ubrani w czerwone koszule. Sytuacja ta wywołuje wojnę. Jest to wojna dzieci, ale zawsze wojna, na zasadach panujących podczas wojen dorosłych. Chłopcy zamieniają się w prawdziwe wojsko, ich przywódcy w generałów, wydających rozkazy. Można zauważyć również element zdrady, który również ma odniesienie do prawdziwej wojny. Nawet kolory jakich użył Molnar dla odróżnienia obu grup chłopców mają odbicie w polityce. Kolory czerwono – zielone, których używali chłopcy z Placu Broni, to kolory jakich używał Lajos Kossuth, wódz węgierskiej wiosny ludów. Natomiast czerwone koszule, to miał być hołd oddany bojownikom o wolność Włoch pod wodzą Garibaldiego.

Molnar pokazał w książce obraz nastrojów politycznych jakie były w ówczesnych Węgrzech, które wchodziły w skład potężnego cesarstwa Austro-Węgier. W tym kraju zaczęły się ponownie pojawiać nastroje niepodległościowe. Hasła o tej treści szczególnie popularne były pośród młodzieży, inteligencji. Trzeba pamiętać o niezadowoleniu z panowania cesarza Austro–Węgier oraz polityki władz wobec narodów tworzących monarchię. Symboliczna jest nie tylko walka o Plac Broni, który dla chłopców jest jak mała ojczyzna, o której wolność i niepodległość trzeba walczyć. Symboliczne staje się również rozwiązanie Związku Kitowców przez nauczyciela profesora Raca. Molnar pokazał tu bojaźń monarchii przed wszystkimi nieformalnymi związkami, które miały zakaz działania.

Całości powieści Molnara dopełniają słowa Nemeczka wykrzyczane w przedśmiertelnym uniesieniu: „Plac to nasz kraj, to nasze całe państwo! Nie możecie zrozumieć, czym jest ten Plac, bo nigdy nie walczyliście o Ojczyznę”.

Powieść Molnara jest uważana potocznie za książkę dla dzieci o dzieciach i ich problemach o ich przyjaźniach, swarach, męstwie i zdradzie. Jednak problemy jakie porusza, dotykają szerszego kontekstu marzeń o niepodległości nie tylko autora, ale również pozostałych Węgrów.

Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”


W powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” szkoła jest miejscem, gdzie spotykają się jej bohaterowie. Nie jest to ich miejsce ulubione. Wręcz przeciwnie, traktują szkołę jako przymus, nudzą się w niej, czekając z niecierpliwością na koniec zajęć i wolność zabawy.

Ferenc Molnar swoją powieść napisał w kontekście politycznym. Również szkoła jest przedstawiona w tym kontekście. Dla Molnara szkoła jest niczym aparat urzędniczy cesarstwa Austro-Węgier. Jest oparta na donosicielstwie i posłuszeństwie. Widać to szczególnie, kiedy opierając się na donosie, profesor Rac delegalizuje Związek Kitowców. Również sama delegalizacja Związku Kitowców ma odniesienie do rzeczywistości. W Cesarstwie Austro-Węgier w tym okresie był zakaz zrzeszania się w tajne organizacje i stowarzyszenia.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 



„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie

„Chłopcy z Placu Broni” to pierwsza i najbardziej znana powieść Ferenca Molnara. Opowiada o grupie młodzieży mieszkających i uczących się w jednej ze szkół w Budapeszcie okresu przełomu XIX i XX w. Akcja książki toczy się w Budapeszcie w okresie dwunastu dni marca 1899 roku.

Pod koniec lekcji, chłopcy nu... wiecej



Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”

1. Lekcja i nerwowe oczekiwanie na jej koniec.
2. Opowieść Nemeczka o kradzieży kulek przez braci Pastorów.
3. Kradzież chorągwi przez Feriego Acza.
4. Relacja Nemeczka o zdarzeniu.
5. Wybory na wodza, zwycięstwo Boki.

6. Opracowanie planu wyprawy do Ogrodu Botanicznego.
7. Wyprawa chłopców do... wiecej



Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”

Utwór Ferenca Molnara – „Chłopcy z Placu Broni” to przejmująca opowieść o grupie chłopców mieszkających w Budapeszcie. Tych chłopców oprócz wspólnego miejsca zamieszkania i miejsca nauki, łączy jeszcze coś więcej - wspólne zainteresowania, wspólne wartości.

Jedną z najważniejszych wartości, ... wiecej



Problematyka „Chłopców z Placu Broni”

Problematykę poruszaną przez Ferenca Molnara można rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Autor pokazuje wiele postaw, z których jedne zasługują na podziw, inne z kolei wyłącznie na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne sprawy, na których się opiera akcja „Chłopców z Placu Broni&#... wiecej



Plac Broni – opis miejsca

Główne miejsce, o który toczy się bój w książce Ferenca Molnara Plac Broni, położony jest w Budapeszcie na tyłach placu Pawła. To był niewielki skrawek ziemi, z jednej strony ogrodzony płotem, który już był w stanie rozpadu, a trzech pozostałych, ścianami kamienic.

W chwili, kiedy dzieje się na nim akcja,... wiecej



Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena

Feri Acz oraz Janosz Boka, to przywódcy dwóch grup chłopców, którzy bawili się na ulicach dziewiętnastowiecznego Budapesztu. Byli to chłopcy, z pozoru zupełnie odmienni charakterem, ale było coś, co ich łączyło.

Janosz Boka był to czternastoletni chłopak, który potrafił wpływać na swoich kolegów. Nie robił teg... wiecej



Bitwa na Placu Broni – opis

Pogoda w dniu, kiedy odbywała się bitwa, była słoneczna. Przygotowując się do bitwy, chłopcy pod wodzą Janosza Boki zaczynali zajmować powoli swoje miejsca. Przed samą bitwą Boka zmienił taktykę bitwy. Część chłopców miała zająć miejsce w okopach, wykopanych przez Słowaka Jano, na prośbę Janosza. Wtedy do generała podsz... wiecej



Erno Nemeczek – charakterystyka, postawa

Erno Nemeczek – charakterystyka
Najważniejszym bohaterem powieści „Chłopcy z Placu Broni” jest jedenastoletni Erno Nemeczek. Pochodził z ubogiej rodziny. Ojciec był krawcem, jego matka zajmowała się domem. Był to chłopiec niewielki, o delikatnej budowie i równie delikatnych rysach. Był chorowity i bardzo nieśmiały. Czę... wiecej



Janosz Boka – charakterystyka

Janosz Boka, to czternastoletni chłopiec, który jednak nie wyglądał na swój wiek. Z wyglądu, a dokładnie z twarzy wyglądał na mniej. Dopiero jego głos dawał wskazówkę, ile faktycznie mógł mieć lat. Był to chłopiec bardzo spokojny i zrównoważony. Swoim spokojem wpływał na innych. Nie wdawał się w żadne konflikty, starał... wiecej



Feri Acz – charakterystyka

Feri Acz, był wodzem zaciętych wrogów chłopców z Placu Boni – Czerwonych Koszul. Już nazwa grupy wzięła się od koloru koszuli, w której chodził. Ten kolor koszuli podkreślał jego urodę, sprawiał, że wyglądał jak wojownik. Był to młodzieniec wysoki, przystojny, barczysty i bardzo silny. Dla małych chłopców, w tym ró... wiecej



Deżo Gereb – charakterystyka

Deżo Gereb, to postać co najmniej dwuznaczna. To jeden z bohaterów powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Pochodził z zamożnej rodziny. To rówieśnik Erno Nemeczka, uczęszczał z nim do jednej klasy. Był to chłopiec bardzo ambitny, zdolny do poświęcenia wszystkiego, by zrealizować swoje cele. Posiadał niezw... wiecej



Bracia Pastorowie – charakterystyka

Bracia Pastorowie byli członkami Czerwonych Koszul. To silni i wysocy chłopcy. Chodzili zawsze razem. Ich charakterystyczna postawa – byli pochyleni do przodu. Lekko zmrużone oczy przenikliwe i ponure spojrzenie oraz brak uśmiechu na ich ogorzałych twarzach, sprawiały, że młodsze dzieci się ich bały. Bracia Pastorowie lubili sto... wiecej



Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”

Chłopcy, którzy byli bohaterami powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”, to byli typowe dzieci, które lubiły się przede wszystkim bawić. Jedną z ulubionych zabaw była gra w palanta. Najlepszym miejscem do gry w był Plac Broni. Z tego właśnie powodu Czerwone Koszule chciały zająć ten plac. W palanta można by... wiecej



Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis

Janosz Boka, przywódca chłopców bawiących się na Placu Broni, w odpowiedzi na kradzież chorągwi przez przywódcę Czerwonych Koszul Feriego Acza, postanawia udać się do Ogrodu Botanicznego i zostawić tam ślad, że oni, chłopcy z Placu Broni nie boją się Czerwonych Koszul. Boka sam postanawia udać się do siedziby Czerwonych Koszu... wiecej



Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”

Część chłopców, którzy się bawili na Placu Broni, tworzyło Związek Zbieraczy Kitu. Do związku należeli między innymi Weiss, Kolnay, Barabasz, Nemeczek, Czele, Rychter oraz Lesik. Stowarzyszenie miało swoją pieczęć oraz chorągiew, która była wykonana przez siostrę Czelego. Pieczęć była okrągła i wykonana z kauczuku. Na p... wiecej



„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty

• „Plac to nasz kraj, to całe nasze państwo! Nie możecie zrozumieć, czym dla nas jest ten Plac, bo nigdy nie walczyliście za Ojczyznę!”

• „- No i co, dobrze było?
Nemeczek podniósł na niego swoje duże, niebieskie oczy i odparł:
- Dobrze - powiedział cicho i już głośniej dod... wiecej